Wysokie koszty pracy największą barierą rozwoju przedsiębiorstw - GFK Polonia, BCC

17.10. Warszawa (PAP) - Największymi barierami dla rozwoju mikro oraz małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce są w pierwszej kolejności zbyt wysokie koszty pracy, a w drugiej...

17.10. Warszawa (PAP) - Największymi barierami dla rozwoju mikro oraz małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce są w pierwszej kolejności zbyt wysokie koszty pracy, a w drugiej nieprecyzyjne przepisy - wynika z drugiej części badania przeprowadzonego w I połowie 2011 roku wśród polskich firm w ramach wspólnego projektu BCC i Instytutu GfK Polonia.

"Dla tzw. mikrofirm najpoważniejszymi barierami są w pierwszej kolejności zbyt wysokie koszty pracy (53 proc.), a dopiero potem nieprecyzyjne przepisy (45 proc.). Najmniejsze przedsiębiorstwa muszą liczyć każdy grosz, więc decyzja o zatrudnieniu kolejnego pracownika może przesądzić o ich być albo nie być. Nie mają one również wystarczającego zaplecza ludzi i środków do walki z nadmierną biurokracją i na analizę bardzo skomplikowanych w Polsce przepisów" - napisano w komentarzu.

Nieprecyzyjne przepisy są natomiast największą bolączką korporacji - wskazuje na nią aż 63 proc. przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 250 pracowników.

"Na drugiej pozycji wg korporacji plasuje się niestabilne prawo (52 proc.), a zaraz za nim zbyt wysokie koszty pracy, które wskazała połowa przedstawicieli dużych firm" - napisano.

Wysokie koszty pracy są również największą przeszkodą dla sektora MŚP, czyli małych i średnich przedsiębiorstw (62 proc. wskazań wśród tej grupy). Na drugim miejscu ankietowane firmy z sektora MŚ wskazały nieprecyzyjne przepisy.

"Skomplikowany system podatkowy, wymieniany na czwartej pozycji w ogólnym rankingu, jest najbardziej uciążliwy dla największych (47 proc.), potem kolejno dla MŚP (42 proc.) i mikrofirm (33 proc.). Podobne tendencje widać także w postrzeganiu uciążliwości nadmiernych kontroli - dla mikrofirm nie wydają się one tak dużym problemem (zaledwie 5 proc. wskazań), jak dla sektora MŚP (18 proc.) czy korporacji (17 proc.)" - napisano.

Z badania wynika, że im większa firma, tym boleśniej odczuwa zatory płatnicze, czyli opóźnienia w regulowaniu należności przez kontrahentów. Podobną zależność widać, jeżeli chodzi o wahanie kursu złotego - najbardziej odczuwane przez duże przedsiębiorstwa (25 proc.), MŚP (15 proc.), a najmniej przez mikrofirmy (9 proc.) . Odwrotna zależność, choć już bez tak wyraźnych różnic, widoczna jest w postrzeganiu szarej strefy i nieuczciwej konkurencji. Ta bariera najbardziej szkodliwa jest dla mikrofirm - wskazała na nią aż jedna czwarta przedstawicieli tej grupy, potem dla MŚP (23 proc.), a najmniej dla korporacji, choć nadal wskaźnik ten wymieniany jest przez ponad jedną piątą tych firm.

"Na niedostosowanie przepisów prawa pracy do realiów funkcjonowania firm najbardziej skarżą się małe i średnie firmy (38 proc.) i korporacje (37 proc.), a nieco mniej - mikroprzedsiębiorcy (26 proc.)" - napisano w komentarzu.

Trudny dostęp do źródeł finansowania najbardziej odczuwają małe i średnie przedsiębiorstwa (17 proc.), następnie mikrofirmy (14 proc.) i korporacje (13 proc.).

Z badań wynika także, że zbyt wysokie koszty pracy najbardziej bolą firmy z branży budowlanej - wskazało tak aż 66 proc. respondentów; - z sektora handlowego (57 proc.), usługowego i przemysłowego (po 55 proc.). (PAP)

"Badania nad Przedsiębiorstwem" to wspólny projekt BCC i Instytutu GfK przeprowadzony w I połowie 2011 roku w ramach Monitora Firm GfK Polonia - cyklicznego projektu badawczego realizowanym przez GfK Polonia, którego głównym celem jest obserwacja stanu obecnego i zmian w relacjach pomiędzy firmami.

Badanie realizowane jest raz w roku na kwotowej próbie przedsiębiorstw z uwzględnieniem klasy wielkości zatrudnienia, sektora własności, regionu oraz branży. Próba badawcza liczy 2000 przedsiębiorstw (1757 firm) i administracji, w tym około 1000 małych firm o rocznych obrotach do 10 mln PLN i około 1000 dużych przedsiębiorstw o obrotach powyżej 10 mln PLN. Badanie przeprowadzone zostało metodą wywiadów bezpośrednich.

mak/ ana/

Źródło artykułu:PAP
finansekoniunkturamakro

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)