Wystąpienie ministra spraw zagranicznych R.Sikorskiego (komunikat)
...
07.12. Warszawa - MSZ informuje:
Wystąpienie Ministra Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego na konferencji "Europa - kontynent pojednania? 40 lat po wizycie W. Brandta w Warszawie"
Szef MSZ Radosław Sikorski zamknął we wtorek 7 grudnia swym przemówieniem konferencję "Europa - kontynent pojednania? 40 lat po wizycie W. Brandta w Warszawie". Konferencję na Zamku Królewskim zorganizowały cenione instytucje badawcze: polskie Centrum Stosunków Międzynarodowych i niemiecka Fundacja im. F. Eberta.
Minister Sikorski mówił m.in., że "projekt europejski pozostaje niedokończony, tymczasem tzw. stara Europa wydaje się zmęczona rozszerzeniem, w kryzysie gospodarczym straciła też zainteresowanie państwami sąsiedzkimi". Zdaniem Ministra, "Polska i Niemcy powinny wspólnie zabiegać o dokończenie procesu jednoczenia się Europy".
"W długiej perspektywie Unia Europejska powinna urzeczywistnić scenariusz szerokiej integracji wybranych sąsiadów z jednolitym rynkiem. Mój niemiecki kolega Guido Westerwelle mówi o strefie wolnego handlu między UE, państwami Partnerstwa Wschodniego i Rosją. Ja byłbym gotów pójść o krok dalej, proponując model jednolitego rynku sąsiedztwa" - mówił Sikorski. Dodał, że "najgorszą z konsekwencji kryzysu gospodarczego byłoby zamknięcie się polityków w okowach populistycznego nacjonalizmu i protekcjonizmu. ()Dlatego uważamy, że na nadchodzącym posiedzeniu Rady Europejskiej nie powinny być podejmowane przedwczesne decyzje dotyczące nowych ram finansowych na lata 2014-2020".
Minister Sikorski zakończył: "Jeszcze nigdy w historii Polacy i Niemcy nie byli tak sobie bliscy jak dzisiaj. () Na fundamencie poszanowania wzajemnych racji, wspólnych interesów i pojednania, pod czym kamień węgielny położył Willy Brandt, powinniśmy dalej budować wspólną przyszłość, nie tylko Polski i Niemiec, ale całej Europy".
W konferencji wzięli także udział m.in. Tadeusz Mazowiecki, Włodzimierz Cimoszewicz, Hanna Gronkiewicz-Waltz, b. minister rządu RFN Egon Bahr czy wybitny historyk Fritz Stern.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ akuc/