Wyznaczenie obszarów chronionych pomoże inwestorom
Wyznaczenie wszystkich obszarów chronionych
Natury 2000 pozwoli na łatwiejsze planowanie inwestycji - zapewnił
na konferencji prasowej w poniedziałek wiceminister środowiska,
Główny Konserwator Przyrody Maciej Trzeciak.
Poinformował, że resortowi udało się wyznaczyć, w porozumieniu z organizacjami ekologicznymi, 15 nowych, dotychczas spornych obszarów ptasich. Lista taka przesłana została do Komisji Europejskiej.
Do końca roku będą także uzgodnione pozostałe obszary tzw. dyrektywy siedliskowej (wyznaczenie miejsc przebywania dzikich zwierząt i ptaków). Jak powiedział Trzeciak, obszarów siedliskowych i ptasich jest już wyznaczonych łącznie ok. 500, a do tej liczby dojdzie jeszcze 100-200 nowych miejsc. Chronione pod względem przyrodniczym obszary obejmują ok. 18,5 proc. kraju.
Obszary Natura 2000, to najcenniejsze tereny, w których siedliska mają rzadkie zwierzęta i ptaki oraz chronione są gatunki ginące. Do wyznaczenia takich obszarów zobowiązała Polskę Unia Europejska, która utworzyła Europejską Sieć Ekologiczną.
Trzeciak podkreślił, że duże znaczenie dla inwestorów, mają niedawno uchwalone ustawy o udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko". Czekają one teraz na podpis prezydenta. Resort zakłada, że będą one mogły wejść w życie od 15 listopada tego roku.
Z chwilą ich obowiązywania uchylone zostaną wytyczne ministerstwa rozwoju regionalnego oraz resortu środowiska dotyczące pozwoleń środowiskowych na rozpoczęcie inwestycji. Trzeciak zapewnił, że nowe przepisy dokładanie regulują sposób podejmowania decyzji. Sprawami tymi będzie zajmowała się nowo powołana Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.
Minister środowiska Maciej Nowicki poinformował, że przez 10 miesięcy pracy rządów PO-PSL, zostało uchwalonych 7 ustaw dotyczących środowiska, a w przygotowaniu jest dalszych 9. Jak powiedział, w latach 2006-2007 uchwalono zaledwie 9 ustaw środowiskowych. Resort środowiska wydał 42 rozporządzenia wykonawcze.