Trwa ładowanie...
d4emxfk
Noble Securities

Wzrost napięcia przed środowym szczytem UE

W dniu dzisiejszym zostały opublikowane dobre dane makroekonomiczne dla polskiej gospodarki które okazały się lepsze od oczekiwań analityków. Mimo to złoty nie zdołał we wtorek zyskać na wartości wobec ważniejszych walut na świecie.

Share
d4emxfk

Środek tego tygodnia zapowiada się bardzo ekscytująco mając na uwadze możliwości jakie nas czekają. Z jednej strony wydaje się aby wszystko zmierzało jednym, prawidłowym torem na końcu którego poznamy konkretne postanowienia w sprawie zażegnania kryzysu finansów publicznych w strefie euro oraz ostatecznym planem rozwiązania problemów Grecji i tym samym ratunkiem przed rozpadem europejskiej wspólnoty. Taki scenariusz wydaje się być najbardziej prawdopodobnym, a przynajmniej tak twierdzi kanclerz Niemiec Angela Merkel, która w miniony weekend zapowiadała o przełomie jaki nastąpi podczas jutrzejszego posiedzenia na szczycie przywódców państw członkowskich.

Z drugiej jednak strony zawsze istnieją obawy związane z obietnicami polityków względem ich późniejszej realizacji czego niejednokrotnie doświadczali inwestorzy stąd też na rynku walutowym możemy dostrzec cień niecierpliwości i obaw przed „czarnym scenariuszem”. W dniu dzisiejszym wspólna waluta osłabiła się w stosunku do dolara amerykańskiego i o godzinie 16.00 notuje 1.3882 podczas gdy na koniec wczorajszej sesji osiągnęła 1.3931. Dzisiejsze minimum wynosi 1.3847 i jego przebicie dałoby szansę na osiągnięcie wczorajszego dołka 1.3821.
Polski złoty będący pod wpływem emocji jakie towarzyszą inwestorom na rynku oraz negatywnej korelacji z euro również oddaje dzisiaj wcześniej wypracowane zyski. Rodzima waluta traci na wartości pomimo dobrych danych ekonomiczny, które zostały dzisiaj opublikowane. Wrześniowa sprzedaż detaliczna osiągnęła poziom lepszy od oczekiwań analityków i wyniosła 11.4% r/r podczas gdy prognozowano wartość 9.9% r/r. Przypomnijmy, że wcześniej również dobry wynik osiągnął parametr dotyczący produkcji przemysłowej – tam też odnotowano silny wzrost. Niestety mimo lepszych odczytów krajowa waluta traci dzisiaj względem euro i para EURPLN o godzinie 16.10 osiąga wartość 4.3872.
Na koniec wczorajszego dnia zanotowała 4.3649, a dzisiejsze minimum wynosi 4.3492 i jego przebicie otwierałoby drogę w kierunku ostatniego lokalnego dołka 4.3444 z czwartku. Rodzima waluta również słabsza w stosunku do franka szwajcarskiego i o godzinie 16.15 para CHFPLN znajduje się na poziomie 3.5829. Jeszcze na koniec wczorajszego dnia ta wartość wynosiła 3.5589 tak więc na przestrzeni zaledwie kilkunastu godzin możemy dostrzec osłabienie się polskiego złotego o ponad 2 grosze. Dzisiejsze ekstremum górne kształtuje się na poziomie 3.5883 tak więc poniżej psychologicznego poziomu 3.59 – wczorajszy szczyt wyniósł 3.5906.
Adrian Mech
Noble Securities

d4emxfk

Podziel się opinią

Share
d4emxfk
d4emxfk