Wzrost optymizmu
Mimo iż w piątek szef FED rozczarował rynki finansowe, które przez cały ubiegły tydzień wyczekiwały na jego zapowiedzi dotyczące polityki wspierania gospodarki, to po początkowej niepewności ostatecznie do poprawy - czy też raczej uspokojenia nastrojów na rynkach - doszło.
29.08.2011 18:30
W efekcie tego, po piątkowych wzrostach w USA, zazieleniły się dzisiaj parkiety w Azji i Europie. Rosły również indeksy w Warszawie, wśród których dobrą formą błysnął sWIG80, zyskując 2,32 procent. Za wzrostem WIG (2,37%) próbował nadążać WIG20 (+1,69%), który - będąc indeksem cenowym - uwzględnił odjęcie po piątkowej sesji niemal 2 złotych dywidendy od kursu PKO BP, będącego kluczowym składnikiem barometru blue chipów. Utrzymujący się od rana optymizm na globalnym rynku w miarę upływu czasu podnosił sukcesywnie poziomy naszych rynkowych wskaźników. Nastroje po południu poprawiły dane o lipcowych wydatkach Amerykanów, których dynamika okazał się dwa razy większa od rynkowych oczekiwań. Skutkiem tego bardzo udany start sesji za oceanem rozszerzył zakres wzrostów na GPW, choć poziom niespełna 600 milionów obrotów należy uznać przy wzrostach tej skali za niewystarczający.
Wśród największych spółek największy optymizm utrzymywał się wśród handlujących zwłaszcza papierami PZU (+5,8%). Wyraźnie zyskiwały akcje PGE (+3,0%), BHW (+3,9%) oraz TPSA (+2,0%). Wartość odjętej dywidendy próbował korygować PKO BP (+0,8%), ale w końcowej fazie sesji opadł z sił. Dużą ochotę do wzrostu przejawiały za to spółki węglowe kurs Bogdanki zyskał 5,5 procent, a wchodzącego we wrześniu do elitarnego grona JSW – 3,5 procent. Niedoceniony po wynikach rozpędził się Getin, którego kurs zyskał również ponad 4 procent. W nieco mniejszym wymiarze kapitalizację zwiększyły akcje słabych ostatnio spółek paliwowych. Neutralne wyniki drugiego kwartału Asseco Polska (+1,5%) nie były wystarczającą zachętą dla kupujących, a kurs ruszył na północ dopiero po południu z całym rynkiem po zapowiedziach o rozpoczynającym się niebawem buy backu. Problemy ze wzrostem kursu miały natomiast akcje BRE Banku, PBG oraz TVN, które ostatecznie zakończyły dzień na poziomach zbliżonych do piątkowego zamknięcia.
Lepsze nastroje dały znać o sobie również na szerokim rynku, gdzie dwucyfrowe wzrosty nie były rzadkością. Ponad dziesięć procent zyskały akcje CEDC, Ganta, Graala, ERG-u oraz Mercora, który zapowiedział, że wyda na skup swoich akcji do 10 milionów złotych. Podobną reakcję obserwowaliśmy w przypadku NG2, po publikacji prognoz wyników na cały 2011 rok. Niewiele mniej bo po około osiem i dziewięć procent, rosły kursy City Interactive, Polnordu oraz Cormaya. Po pozytywnej rekomendacji z piątku, a przed jutrzejszą publikacją wyników gwałtownie zyskiwały akcje Ciechu, w przeciwieństwie do ZA Puławy, których sprawozdanie finansowe przyjęte zostało przez rynek bardo obojętnie. Bez dużego entuzjazmu rynek przyjął również wyniki CD Projekt RED, który pokazał imponujący zestaw danych, które chyba jednak były już w większości w cenie akcji. Z kolei słabsze wyniki kwartalne negatywnie zaskoczyły posiadaczy akcji Enei, której kurs mimo rynkowego optymizmu stracił 1,8 procent.
Nie pierwszy raz w ostatnim czasie wzrosty nie zostają poparte zwyżką wartości obrotu. Fakt ten co prawda nie dyskwalifikuje dzisiejszej sesji, jednak wysyła pewnie ostrzeżenie dla giełdowych graczy o pułapce i faktycznym braku możliwego technicznego przełomu. Przebicie przez WIG20 lokalnego szczytu 2334 punkty otworzyło mu co prawda drogę w kierunku kluczowego oporu w rejonie 2400 punktów, jednak udany atak na ten poziom będzie musiał być przeprowadzony zdecydowanie przy większej aktywności popytu, gdyż podaż najprawdopodobniej z tych właśnie rejonów spróbuje przeprowadzić kontratak. Spodziewane przeze mnie już w zeszłym tygodniu odbicie z racji utrzymującego się na rynkach paraliżu nie mogło zostać przeprowadzone. Tym razem taką szansę widzę i o ile kolejna zwyżka zostanie już poparta solidnym obrotem, to nie wykluczam WIG20 w niedalekiej przyszłości w rejonie 2500 punktów.
Paweł Kubiak
makler DM BZ WBK S.A.
| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |