Wzrost PKB w '12 na poziomie 2,5 proc. wydaje się być niezagrożony - prezes GUS (opis)

27.07. Warszawa (PAP) - W ocenie prezesa GUS Janusza Witkowskiego na podstawie obecnie znanych danych z polskiej gospodarki prognozowany wzrost PKB w 2012 roku na poziomie 2,5...

27.07.2012 | aktual.: 27.07.2012 08:23

27.07. Warszawa (PAP) - W ocenie prezesa GUS Janusza Witkowskiego na podstawie obecnie znanych danych z polskiej gospodarki prognozowany wzrost PKB w 2012 roku na poziomie 2,5 proc. wydaje się być niezagrożony.

"Myślę, że 2,5 proc. wzrostu PKB w skali tego roku, według obecnego stanu gospodarki, nie jest zagrożone" - powiedział Witkowski w TVN CNBC.

"Dane, szczególnie jeśli chodzi o czerwiec, ale i wcześniejsze miesiące wskazują, że troszkę zwalniamy jeśli chodzi o tempo wzrostu gospodarczego. Dotyczy to takich segmentów, które były głównym kreatorem wzrostu gospodarczego, myślę o przemyśle. W jeszcze gorszej sytuacji jest budownictwo, które zwolniło bardzo zdecydowanie i jeszcze handel detaliczny. Tutaj też mieliśmy bardzo istotny spadek (dynamiki wzrostu - PAP). Kluczowe informacje wskazują, że nastąpiło spowolnienie wzrostu. Z całą pewnością trudności wynikają z tego, że nie do końca znamy fundamenty jeśli chodzi o otoczenie polskiej gospodarki" - dodał.

Zdaniem prezesa GUS wolniejsze tempo wzrostu PKB w II kw. niż w I kwartale może mieć też przełożenie na drugą połowę tego roku.

"Fakty, jeśli chodzi o II kwartał wskazują, że tempo wzrostu gospodarczego będzie wolniejsze i to być może w taki sposób, że będzie to miało przełożenie na III i IV kw. Zwykle jest tak, że III kwartał jest trudniejszy, ale IV kw. jest korzystniejszy" - powiedział Witkowski.

W jego opinii nie ma ryzyka recesji w 2013 roku.

"Biorąc pod uwagę ostatnią kondycję polskiej gospodarki, ostatnie lata, recesja nie dociera do mojej świadomości (w 2013 roku - PAP). Jeśli mówimy o recesji, nie dopuszczam tego do mojej świadomości, biorąc pod uwagę te podstawy gospodarki, które są wciąż bardzo mocne" - podkreśla prezes GUS. (PAP)

bg/ ana/

Źródło artykułu:PAP
finansepkbgus
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)