Wzrost polskiego PKB wyniesie 3,0 proc. w 2010, 4,5 proc. w 2011 - Bank Światowy
01.04. Warszawa (PAP) - Dynamika polskiego wzrostu gospodarczego w tym roku wyniesie 3,0 proc., a w przyszłym będzie to 4,5 proc. - wynika z kwietniowej prognozy Banku...
01.04. Warszawa (PAP) - Dynamika polskiego wzrostu gospodarczego w tym roku wyniesie 3,0 proc., a w przyszłym będzie to 4,5 proc. - wynika z kwietniowej prognozy Banku Światowego.
Zgodnie z prognozą, w 2010 r. inflacja HICP ukształtuje się na poziomie 2,1 proc., a w 2011 r. będzie to 2,7 proc. Bank Światowy przewiduje, że deficyt obrotów bieżących w tym roku będzie na poziomie 2,4 proc. PKB, w przyszłym wzrośnie do 2,6 proc. PKB.
"Region UE-10 w latach 2010 i 2011 powróci do wzrostu gospodarczego, jednak tempo wzrostu będzie słabsze niż przed kryzysem. Tempo ożywienia będzie różne, odzwierciedlając zróżnicowane warunki wyjściowe, szoki zewnętrze i działania władz. Polska, Słowacja, Litwa, Rumunia i Czechy będą liderami, podczas gdy Łotwa będzie odstawać" - napisano w raporcie poświęconym 10 nowym członkom UE.
"Polska powinna kontynuować proces konwergencji gospodarczej do poziomów UE mniej więcej w tym samym tempie co przed kryzysem" - dodano.
W ocenie autorów prognozy, większość państw regionu wróci do potencjalnych poziomów wzrostu gospodarczego w latach 2013-2014.
Główne czynniki ryzyka dla prognozy dla całego regionu są głównie natury zewnętrznej.
"Szybkie ożywienie globalne, powrót zaufania na rynki finansowe, odwrócenie cyklu zapasów, niskie stopy procentowe i lepsze wykorzystanie funduszy z UE mogą wesprzeć silniejszy od oczekiwanego napływ kapitału, lepsze obroty handlowe i silniejszy popyt prywatny" - napisano.
"Są też znaczne ryzyka, że prognoza jest przeszacowana. Po pierwsze, jest to słabe ożywienie w Europie, gdyż eksport, produkcja, dostępność kredytu i rynek pracy w państwach UE-10 zależą przede wszystkim od solidnego ożywienia gospodarczego w państwach UE-15" - dodano.
Inne czynniki ryzyka dla prognozy wymieniane w raporcie to przedwczesne wycofanie się z programów pomocowych w państwach rozwiniętych, pogorszenie sytuacji fiskalnej, które niekorzystnie wpłynie na nastroje rynków finansowych, a także fakt, że zła sytuacja gospodarcza może zmniejszyć poparcie społeczne dla reform.
W ocenie BŚ państwa regionu nie są narażone na znaczący wzrost inflacji.
"Choć ceny surowców wzrosły, inflacja powinna pozostać na niskich poziomach, z powodu dużej luki popytowej" - napisano. (PAP)
fdu/ ana/