Wzrost zmienności w końcówce - giełdowy komentarz poranny
Dwie strefy cenowe Fibonacciego odegrały w piątek istotną rolę. Najpierw bykom nie udało się sforsować lokalnego węzła podażowego: 2349 – 2353 pkt. (poranna faza handlu). Z kolei w końcowej odsłonie, przy wyraźnej dominacji niedźwiedzi, obóz byków zdołał (choć nie bez trudu) wybronić wsparcie techniczne: 2313 – 2317 pkt.
Tak jak sugerowałem w komentarzach, przełamanie tej strefy otworzyłoby drogę w kierunku bazowego i potwierdzonego już historycznie węzła popytowego Fibonacciego: 2254 – 2260 pkt. W tym kontekście warto także przypomnieć, że ostatecznym potwierdzeniem realizacji takiego właśnie scenariusza byłoby wybicie się kontraktów poniżej strefy: 2286 – 2292 pkt., wytyczonej na bazie dwóch zniesień wewnętrznych: 61.8% i 68.5%.
Całkowicie odmiennie należałoby natomiast odnieść się do kwestii trwałego sforsowania oporu technicznego: 2349 – 2353 pkt. Ponieważ bezpośrednim wzmocnieniem strefy jest przebiegająca tutaj również Median Line, wygenerowany w ten sposób sygnał techniczny potwierdzałby relatywnie silny wzrost presji popytowej, co raczej nieuchronnie musiałoby znaleźć swoje odzwierciedlenie w postaci kontynuacji ruchu wzrostowego zainicjowanego w węźle: 2254 – 2260 pkt.
Jak zwykle jednak w takiej sytuacji warto byłoby obserwować zachowanie rynku w rejonie strefy cenowej wytyczonej na bazie zniesienia 38.2% całego impulsu spadkowego (nawiązanie do zaznaczonego na wykresie węzła podażowego: 2379 – 2382 pkt.). O średnioterminowym sygnale technicznym moglibyśmy zatem mówić w momencie wybicia się kontraktów ponad w/w obszar cenowy, co w obecnej sytuacji (relatywna słabość GPW względem rynków bazowych) może okazać się zbyt ambitnym celem do wykonania.
Pozytywną kwestią w tym kontekście pozostaje tak naprawdę jedynie piątkowa obrona wsparcia: 2313 – 2317 pkt. Wychodzę z założenia, że jeśli popyt nadal będzie podejmował tutaj aktywne działania obronne, to znajdzie to w końcu swoje odzwierciedlenie w postaci kolejnej próby pokonania podaży w znanym nam już przedziale cenowym: 2349 – 2353 pkt. Kluczowy powinien wówczas okazać się wynik konfrontacji w średnioterminowym przedziale oporu: 2379 – 2382 pkt. (rozwinę ten wątek w pierwszym komentarzu online, który ukaże się dzisiaj około godz. 10.00).
Paweł Danielewicz
DM BZ WBK
[ Zobacz pełną analizę
]( http://i.wp.pl/a/f/pdf/34250/141222_bp.pdf )
| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |