Wzrostowy początek tygodnia
Piątkowa sesja w USA przebiegała pod znakiem konsolidacji wokół poziomów z poprzedniego zamknięcia - indeks Dow Jones wzrósł o 0,37%, S&P 500 spadł o 0,04%, a technologiczny Nasdaq zyskał 0,08%.
W horyzoncie tygodniowym każdy z tych indeksów zyskał około 7%. Na sesji kończącej zeszły tydzień akcje GE zanotowały spadek o 6,05%, pomimo opublikowania lepszych od oczekiwań rynkowych wyników kwartalnych. Pomimo lepszych od prognoz wyników finansowych spadki odnotowały również Bank of America oraz Citigroup. Pierwszy z nich tracił na wartości w wyniku obaw o możliwie gorszy rezultat finansowy w dalszej części roku. Walory Citigroup zniżkowały w wyniku podejrzeń o sztuczne podciąganie wyniku kwartalnego m.in. poprzez zyski z niedawno podpisanej umowy z Morgan Stanley.
Podczas dzisiejszej sesji w Azji dominowały wzrosty na fali najlepszego od czterech miesięcy tygodnia w USA. Giełda w Tokio dziś nie pracowała ze względu na obchody święta Dnia Morza. Koreański indeks KOSPI wzrósł o ponad 2%, ciągnięty w górę głównie przez spółki technologiczne. Walory spółki Hynix Semiconductor zwyżkowały o 5%. Na wartości zyskały również akcje Samsung Electronics o około 4% po informacji, że spółka planuje przeznaczyć 4,3 mld USD na badania i rozwój w zakresie ekologicznej technologii, aby w 2013 roku stać się czołową spółka przyjazną środowisku.
Podczas piątkowej sesji w Europie nastroje były umiarkowane. Na wartości zyskiwały przede wszystkim banki oraz spółki surowcowe dzięki nadziei inwestorów na rychłą poprawę sytuacji gospodarczej. Walory spółek energetycznych rosły wraz ze zwyżkami cen ropy naftowej. Dzisiejszą sesję indeksy na Starym Kontynencie rozpoczęły od solidnych wzrostów. Pozytywnie na rynek wpłynęła informacja, że CIT Group podpisał umowę z posiadaczami obligacji, opiewającą na 3 mld USD, dzięki której prawdopodobnie uniknie bankructwa. Na początku sesji na wartości zyskiwał również indeks WIG 20, który znacząco przebił poziom 1900 pkt.
W tym tygodniu ciąg dalszy wyników finansowych z USA, a po bankach przyszedł czas na spółki z sektora konsumpcji realnej. W tym przypadku trudno może być o równie pozytywne rezultaty, ale z całą pewnością wyniki lepsze od oczekiwań dadzą podstawy do dalszych silnych wzrostów.
Michał Fronc
Joanna Pluta
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.