Wzrostu dochodów w 2012 r. spodziewa się 75 proc. polskich firm - PwC
25.01. Warszawa (PAP) - Wzrostu dochodów firm w 2012 r. spodziewa się 75 proc. przedsiębiorców, w tym 28 proc. zdecydowanie, zaś 24 proc. przedsiębiorców obawia się spadku dochodów...
25.01. Warszawa (PAP) - Wzrostu dochodów firm w 2012 r. spodziewa się 75 proc. przedsiębiorców, w tym 28 proc. zdecydowanie, zaś 24 proc. przedsiębiorców obawia się spadku dochodów firm w ciągu najbliższych 12 miesięcy, w tym 3 proc. zdecydowanie - wynika z corocznego badania firmy PwC. Wzrost zatrudnienia planuje 30 proc. firm, a redukcję etatów 28 proc.
"W Polsce wahanie nastrojów jest jeszcze bardziej widoczne niż na świecie - obecnie jedynie 28 proc. zarządzających jest +bardzo pewnych+ wzrostu przychodów (w porównaniu z 66 proc. rok temu), a 24 raczej lub w ogóle nie przewiduje osiągnięcia lepszych wyników w ciągu najbliższych 12 miesięcy (rok temu 6 proc.)" - napisano w komentarzu do raportu.
"Najwięcej polskich ankietowanych weszło do grupy umiarkowanych optymistów, widzących mniejsze lub większe szanse na wzrost przychodów w 2012 r. (47 proc.)" - dodano.
Z badania wynika, że w perspektywie 3-letniej wzrostu dochodów spodziewa się 87 proc. przedsiębiorców, zaś 11 proc. spadku.
"W Polsce mniejszy optymizm dotyczący możliwości wzrostu w obecnej sytuacji gospodarczej przekłada się na bardziej ostrożnie plany zatrudnieniowe - podczas gdy na świecie wzrostu liczby pracowników oczekuje 51 proc., a spadku tylko 18 proc., w Polsce zwiększenia zatrudnienia oczekuje już tylko 30 proc., a redukcji personelu aż 28 proc. ankietowanych" - napisano.
"(...) Należy pamiętać, iż według większości dostępnych prognoz na 2012 rok wzrost gospodarczy będzie najprawdopodobniej niższy niż 3 proc. Jak do tej pory, co najmniej ten poziom był konieczny do osiągnięcia wzrostu zatrudnienia w naszym kraju" - powiedział podczas środowej prezentacji raportu Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC w Polsce.
Badanie zostało przeprowadzone w IV kwartale 2011 r., z Polski wzięło w nim udział 76 przedsiębiorców. (PAP)
nik/ asa/