Trwa ładowanie...

Yellen przed komisją Senatu ds. bankowości

Szefowa Fed Janet Yellen, występując w czwartek przed komisją Senatu USA ds. bankowości ze zwyczajowym, półrocznym sprawozdaniem nt. polityki monetarnej powiedziała, że Fed dostosuje tempo wygaszania luzowania ilościowego (QE3) do sytuacji gospodarczej USA.

Yellen przed komisją Senatu ds. bankowościŹródło: AFP
d2dm0nu
d2dm0nu

- Fed najprawdopodobniej będzie podczas następnych posiedzeń zmniejszał tempo zakupu aktywów (QE3) małymi krokami" w oczekiwaniu na poprawę sytuacji na rynku pracy - powiedziała Yellen. Wyjaśniła jednak, że harmonogram wygaszania QE3 nie jest przyjęty na stałe i może zostać zmodyfikowany, jeśli Fed "znacząco zmieni" swe prognozy gospodarcze.

Szefowa Fed przyznała, że jest otwarta na ewentualne spowolnienie wygaszania QE3, ale na razie "nie chce wyciągać pochopnych wniosków" z ostatnich danych gospodarczych. Dodała też, że luzowanie ilościowe zostanie zakończone "mniej więcej jesienią".

Yellen przyznała, że niektóre najnowsze dane o gospodarce USA wskazują na mniejsze niż oczekiwano wydatki konsumentów w "ostatnich czterech - sześciu tygodniach" oraz słabsze dane z rynku pracy. Dlatego bank centralny Ameryki będzie monitorował te wskaźniki, by zbadać, czy spowolnienie to tylko krótkotrwały epizod spowodowany złą pogodą. Słabsze są też dane z sektora nieruchomości.

Jej zdaniem jest za wcześnie, by ocenić, jak dalece na postawę konsumentów wpłynęły warunki pogodowe. Yellen zapowiedziała, że Fed będzie bardzo uważnie śledził nowe dane, by upewnić się, czy amerykańska gospodarka nadal się umacnia.

d2dm0nu

Szefowa Fed powtórzyła niektóre uwagi wygłoszone dwa tygodnie wcześniej przed komisją ds. usług finansowych Izby Reprezentantów, gdy powiedziała, że ożywienie na rynku nadal "jest niewystarczające", a zatem Fed utrzyma niskie stopy procentowe "przez dość długi czas". Dodała też, że polityka fiskalna USA była w ostatnich latach "dość surowa, co zaciążyło amerykańskiej gospodarce, spowalniając wydatki".

- Wierzę, że gospodarka zaczyna się ożywiać i że zrobiliśmy postępy. Oczekuję przynajmniej tego, że polityka fiskalna nie zaszkodzi (temu ożywieniu) - dodała Yellen, cytowana przez "Wall Street Journal".

Inwestorzy oczekiwali, że szefowa Fed wypowie się na temat tego, w jaki sposób na gospodarce USA odbiły się wyjątkowo złe warunki pogodowe i burze śnieżne, licząc na to, że to one, a nie fundamentalne dane o gospodarce są przyczyną tego spowolnienia.

Wypowiedź Yellen nie rozwiała wątpliwości inwestorów dotyczących powodów spadku wydatków konsumentów i giełdy nie zareagowały większymi zmianami na jej wystąpienie - komentuje Reuters.

Strategia Fed zakłada od grudnia, że Fed stopniowo, małymi krokami będzie wycofywać się z tego programu, aż sytuacja gospodarcza się poprawi. Podczas posiedzenia w grudniu 2013 r. Fed zmniejszył skalę skupu aktywów z 85 do 75 mld dolarów, a w styczniu z 75 do 65 mld dol.

d2dm0nu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dm0nu