Trwa ładowanie...

Z dzieckiem na ręku do dworcowej kasy. Kłopoty z rodzinnym przedziałem w Pendolino

Jeśli rodzic z małym dzieckiem chce wykupić przez internet miejsce w specjalnym rodzinnym przedziale w pociągu PKP Intercity, musi się zdecydować na podróż z co najmniej 2-dniowym wyprzedzeniem. W przeciwnym razie będzie musiał udać się do kasy na dworcu.

Share
Z dzieckiem na ręku do dworcowej kasy. Kłopoty z rodzinnym przedziałem w Pendolino
Źródło: East News, fot: Marek BAZAK
dwr57e0

"Jest XXI wiek i bilety kupuje się w internecie. Dlaczego matka z dzieckiem musi jechać na dworzec, żeby kupić sobie bilet do przedziału dla matki z dzieckiem?" - napisał na dziejesie.wp.pl pan Grzegorz. Takie same pytanie wysłał do PKP Intercity.

"Po co w Pendolino są przedziały dla matek z dzieckiem, skoro matka z dzieckiem nie może nabyć miejsca w tym przedziale 1-2 dni przed odjazdem pociągu? Dlaczego dyskryminujecie matki z dzieckiem?" - denerwuje się pan Grzegorz.

Wideo: mniej unijnych miliardów dla Polski. PKP wie jak sobie z tym poradzić

Na czym polega problem? PKP Intercity udostępnia rodzicom z dziećmi do 6 lat specjalne przedziały z udogodnieniami, ale można je kupić przez internet najpóźniej na 2 dni przed odjazdem pociągu. Potem bilety w tych przedziałach trafiają do sprzedaży ogólnej.

dwr57e0

Co ciekawe, takie ograniczenie nie dotyczy ani zwykłych miejsc, ani nawet miejsc dla osób z niepełnosprawnością lub na wózku.

Zaznaczmy, że PKP Intercity określa je teraz jako "Przedziały dla podróżnych z dziećmi do lat 6 i kobiet w ciąży", ale w systemie rezerwacyjnym wciąż występują jako "Przedziały dla matki z dzieckiem do lat 6".

Jak tę sytuację tłumaczy PKP Intercity? "Rodzice z dziećmi najczęściej planują podróż dużo wcześniej i wcześniej więc wykupują bilety" - przekonuje Agnieszka Serbeńska, rzecznik spółki.

Jak tłumaczy WP, "celem uwalniania tych przedziałów do sprzedaży jest ograniczenie problemu pustych przedziałów, do których nie zakupiono biletów rodzinnych".

dwr57e0

Nie zawsze decyzję o podróży można podjąć z odpowiednim wyprzedzeniem, a zdarzają się przecież także sytuacje awaryjne. Co wtedy? Zakup biletu do przedziału rodzinnego przez internet nie wchodzi w grę, ponieważ w systemie rezerwacyjnym znika opcja "Przedział dla matki z dzieckiem do lat 6".

intercity.pl
Źródło: intercity.pl

W tej sytuacji pozostaje pofatygowanie się do kasy na dworcu, gdzie można poprosić o miejsce w przedziale dla rodzin z dziećmi, o ile są jeszcze wolne. Często oznacza to konieczność dodatkowej, wcześniejszej wizyty na dworcu.

Absurd? Z pewnością. To jednak jeszcze nie koniec. W odpowiedzi przesłanej naszemu czytelnikowi, dział obsługi klienta wskazuje, że zakup biletu do rodzinnego przedziału przez internet jest możliwy, ale warunkiem jest... znajomość numeru właściwego wagonu i miejsc.

dwr57e0

Innymi słowy pasażer PKP Intercity może przez internet kupić bilet w przedziale dla rodzin z dziećmi, o ile orientuje się w systemie numeracji wagonów i przedziałów.

"Zasady dotyczące numeracji wyznaczają m.in. karta UIC (Międzynarodowego Związku Kolei) 580 załącznik V/23, karty UIC 438-1 (Znakowanie wagonów pasażerskich.), Umowy RIC, oraz Instrukcji Mw-37b o oznakowaniu i numeracji wagonów pasażerskich" - tłumaczy rzeczniczka PKP Intercity.

Na szczęście nie trzeba czytać tych dokumentów, ponieważ informacje o numerach miejsc można odnaleźć na stronie przewoźnika, niezależnie od strony rezerwacyjnej.

Jak to zrobić? Już wyjaśniamy. Wchodzimy na stronę intercity.pl i klikamy w zakładkę "Dla pasażera". W dziale "Informacje" wybieramy opcję "Nasze pociągi".

dwr57e0

Wybieramy odpowiedni rodzaj pociągu (zgodny z symbolem, który wyświetla się w systemie rezerwacyjnym), następnie klikamy w kafel "Rozkład miejsc w pociągach (...)". Teraz naszym oczom ukazuje się rzut całego składu z wyszczególnieniem rodzajów przedziałów i numerów miejsc.

intercity.pl
Źródło: intercity.pl

Teraz już wiemy, że np. w Pendolino trzy czteroosobowe przedziały dla podróżnych z dziećmi do lat 6 i kobiet w ciąży są w wagonie nr 2, widzimy też numery poszczególnych miejsc.

Warto jeszcze wiedzieć, że nawet jeśli zdążymy zawczasu kupić przez internet bilety do przedziału rodzinnego w Pendolino, może okazać się, że będzie z nami jechał ktoś bez dziecka. W większości pociągów PKP Intercity uwalniane do ogólnej sprzedaży na 2 dni przed odjazdem są tylko całe puste przedziały rodzinne, ale akurat w Pendolino uwolnione mogą być też indywidualne miejsca.

dwr57e0

Jak zaznacza Agnieszka Serbeńska, system rezerwacyjny może udostępnić takie miejsce zwykłemu pasażerowi tylko wtedy, gdy wszystkie standardowe miejsca są już zajęte. Zostanie przy tym ostrzeżony, że trafi do przedziału dla matek z dzieckiem do lat 6.

Wpuszczenie obcych do przedziału dla matek z dziećmi może być o tyle zaskakujące, że jeszcze kilka tygodni temu PKP Intercity nie pozwalało na zakup biletu w takim przedziale dla ojca, jeśli z dziećmi podróżowała już matka.

Obowiązujący od 2014 roku regulamin mówił bowiem twardo, że "opiekunem dziecka może być tylko jedna osoba". Dopiero 26 kwietnia 2018 r. po cichu weszła zmiana regulaminu, która dopuściła podróż więcej niż jednego opiekuna dzieci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dwr57e0

Podziel się opinią

Share
dwr57e0
dwr57e0