Z oszczędności przeżyjemy średnio trzy miesiące
Co piąty Polak, gdyby stracił pracę, będzie miał się z czego utrzymać przez trzy do sześciu miesięcy. Statystyczny oszczędzający ma 30-50 lat, średnie lub wyższe wykształcenie, rodzinę i ponadprzeciętne dochody. Większość Polaków jednak nie oszczędza, bo ich zarobki na to nie pozwalają.
Statystyczny oszczędzający ma 30-50 lat, średnie lub wyższe wykształcenie, rodzinę i ponadprzeciętne dochody. Większość Polaków jednak nie oszczędza, bo ich zarobki na to nie pozwalają.
Najwięcej oszczędzają Polacy mieszkający na południu i wschodzie kraju, ale liderem pod tym względem jest województwo mazowieckie. Mniej oszczędnymi są mieszkańcy północno-zachodniej Polski. Do takich wniosków doszła firma badawcza Acxiom, która dwukrotnie - w czerwcu i w październiku - sprawdzała nasze skłonności do oszczędzania.
Oszczędzają głównie mieszkańcy wielkich miast i regionów lepiej rozwiniętych. Najwięcej pieniędzy odkładają w województwie mazowieckim. Różnice wynikają z faktu, że na zachodzie i północy kraju jest więcej osób prowadzących działalność gospodarczą, które bardziej wolą inwestować niż lokować oszczędności w bankach.
Jak oszczędzają Polacy zbadał również ING Bank Śląski. Bank przeprowadził badanie, w którym wzięło udział 45 proc. osób z wyższym wykształceniem. 52 proc. ze średnim, a tylko 2 proc. z podstawowym. Okazało się, że 46 proc. Polaków nie ma żadnych pieniędzy odłożonych na czarną godzinę. Z badania wynika też, że na oszczędności przeznaczamy 8 proc. miesięcznych wydatków.
Na co właściwie Polacy wydają pieniądze? Najwięcej na żywność (31 proc.) i opłaty związane z utrzymaniem mieszkania (27 proc.). Co dziesiątą złotówkę przeznaczamy na transport. Rozrywka i przyjemności zabiera nam 6 proc. miesięcznego dochodu.
Z badania wynika też, że mamy tendencję do przeceniania stanu wiedzy o finansach. ING poprosił o rozwiązanie quizu. Najpierw jednak badanym zadano pytanie o to, jaką posiadają wiedzę z zakresu finansów. Ponad połowa osób przyznała, że na finansach zna się dobrze albo bardzo dobrze. Po badaniu okazało się jednak, że tylko 27 proc. badanych ma dobrą lub doskonałą wiedzę o finansach. 63 proc. ma wiedzę podstawową, 10 proc. słabą.
Jedynie 38 proc. badanych odpowiedziało, że posiada konto bankowe, ale już 52 proc. przyznało się do posiadania konta oszczędnościowego.
Badanie pokazało również, że jesteśmy optymistami jeżeli chodzi o oszczędzanie. Prawie wszyscy liczą na to, że uda im się w przyszłości odłożyć trochę grosza. Dotychczas mieli z tym problemy, bo oszczędzanie odkładali na później – 36 proc., nie mieli czasu – 25 proc., nie wiedzieli od czego zacząć – 22 proc. lub do kogo się zwrócić o pomoc - 15 proc.
JK/JK