Trwa ładowanie...
d2b7asr

Za wprowadzeniem euro 30 proc. Polaków, przeciw 58 proc. - Ipsos/MF

19.08. Warszawa (PAP) - Liczba zwolenników wprowadzenia euro w Polsce od ubiegłego roku spadła o 1 pkt proc. do 30 proc., natomiast zwiększyła się liczba przeciwników do 58 proc.,...

d2b7asr
d2b7asr

19.08. Warszawa (PAP) - Liczba zwolenników wprowadzenia euro w Polsce od ubiegłego roku spadła o 1 pkt proc. do 30 proc., natomiast zwiększyła się liczba przeciwników do 58 proc., czyli o 2 pkt. proc. - wynika z "Monitora opinii publicznej" Ministerstwa Finansów na podstawie badania przeprowadzonego przez Ipsos.

"Najnowsze badania opinii publicznej wskazują na brak istotnych zmian w zakresie poparcia dla wprowadzenia euro w Polsce. Zwolennicy euro stanowią obecnie 30 proc. badanych (w ub. r. było ich 31 proc.), podczas gdy jego przeciwnicy - 58 proc. (56 proc.). 11 proc. badanych nie potrafi określić swojego stanowiska w tej kwestii" - napisano w opublikowanym w poniedziałek raporcie.

Resort finansów podaje, że w badaniu zaobserwowano niewielki wzrost odsetka osób, które spodziewają się korzyści z wprowadzenia euro w Polsce.

"Równocześnie odnotowano zmniejszenie grupy osób, które nie negują pozytywnych stron wprowadzenia euro, ale też nie potrafią ich wskazać. Jednocześnie, prawie 30 proc. respondentów nie widzi korzyści z wprowadzenia wspólnej waluty" - głosi raport.

d2b7asr

"Zatrzymanie negatywnych tendencji, w naszej opinii, wiąże się z jednej strony z publiczną debatą na temat euro, która była szczególnie intensywna w I kwartale 2013 roku oraz z wdrażaniem zmian instytucjonalnych w UE/strefie euro" - wyjaśniają przedstawiciele MF.

"Z drugiej strony, wciąż widoczna jest niepewność dotycząca bilansu korzyści i kosztów z wprowadzenia euro w państwach należących do strefy wspólnego pieniądza, w kontekście trwającego od dłuższego czasu kryzysu w strefie euro" - dodają.

Z badania wynika, że nadal odległa pozostaje preferowana przez badanych data wprowadzenia euro w Polsce.

"Istotne znaczenie w tym kontekście ma jednak ustabilizowanie się sytuacji w strefie euro, które jest jednym z podstawowych warunków dla określenia przez rząd polskiej ścieżki integracji i momentu przyjęcia euro" - ocenia MF.

Badanie zostało przeprowadzone przez Ipsos w maju br. na zlecenie Ministerstwa Finansów na reprezentatywnej próbie ogólnopolskiej, liczącej 1007 respondentów w wieku powyżej 15 lat. (PAP)

bg/ ana/

d2b7asr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2b7asr