Zabrze/ Kamień węgielny pod nowy zakład Schoeller Allibert
Co najmniej 75 miejsc pracy ma powstać w Zabrzu w nowym zakładzie firmy Schoeller Allibert, która produkuje opakowania zwrotne z tworzywa sztucznego. W czwartek odbyła się tam uroczystość wmurowania kamienia węgielnego. Zakład ma ruszyć w czerwcu 2016 r.
27.08.2015 17:55
Inwestycja Schoeller Allibert jest trzecią co do wielkości pozyskaną przez Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną (KSSE) w pierwszym półroczu 2015 r. Większe to: kolejna fabryka NGK Ceramics Polska w Dąbrowie Górniczej oraz zakład produkcyjny Mubea Automotive Poland w Ujeździe pod Olszową (woj. opolskie). Wszystkie te inwestycje powstaną w trzech różnych Regionalnych Parkach KSSE, które zostały włączone do strefy jeszcze w 2008 r.
W zabrzańskim Regionalnym Parku KSSE - w północnej części miasta, na granicy dzielnic: Mikulczyce, Rokitnica i Biskupice - grunty nabyło dotąd pięć firm. W czerwcu br. ruszył tam, jako pierwszy, Zakład Piekarniczy Kłos, a teraz powstaje zakład Schoeller Allibert. Kolejnymi właścicielami działek są: Metal Service Center, Budexpert oraz Metal Solution.
Teren Regionalnego Parku KSSE w Zabrzu objął jeden - z prowadzonych przez miejscowy samorząd - unijnych projektów, udostępniających inwestorom nowe nieruchomości. W październiku ub. roku zawarto umowę z wykonawcą uzbrojenia łącznie ponad 130 ha terenów inwestycyjnych, z których w obrębie KSSE leży ok. połowa (miasto już wystąpiło z wnioskiem o rozszerzenie Strefy na kolejną część tych nieruchomości).
Koszt uzbrojenia tych terenów przekracza 56 mln zł - na jego realizację miasto zdobyło 85 proc. unijnego dofinansowania (w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2007-2013). Powstaje tam ok. 8 km nowych dróg dojazdowych oraz sieci: kanalizacyjna, deszczowa, wodociągowa, energetyczna, gazowa i teletechniczna.
Łącznie na terenie Zabrza znajdują się obecnie 42 działki inwestycyjne o powierzchni od 0,7 do 21 ha. Dwadzieścia z nich posiada status specjalnej strefy ekonomicznej. Łączna powierzchnia wszystkich działek to 132 ha. Tereny inwestycyjne znajdują się w północnej części miasta w niewielkiej odległości od autostrady A1 oraz dróg krajowych numer 94, 78 oraz 88.
Prócz terenów w obrębie KSSE i przylegających (w rejonie ulic Ofiar Katynia, Goduli i Ziemskiej) miasto oferuje działki o powierzchni od 0,4 do 3,1 ha przy nowym odcinku ul. Handlowej - bezpośrednio przy drodze krajowej 78, w niewielkiej odległości od węzła autostrady A1 (węzeł Zabrze Północ). W grudniu 2015 r. planowany jest kolejny przetarg na ich sprzedaż.
Działki te udostępniono i uzbrojono dzięki jednej z ubiegłorocznych inwestycji zabrzańskiego samorządu - przedłużeniu i połączeniu ul. Handlowej z drogą krajową nr 79. Koszt tych prac wyniósł ok. 6,6 mln zł (z czego na 85 proc. miasto dostało dofinansowanie z RPO Woj. Śląskiego na lata 2007-2013). Powstała przystosowana do ciężkiego ruchu nowa droga, wyremontowano fragment starej, a także zbudowano potrzebną infrastrukturę techniczną
W ub. roku firma IKEA kupiła w Zabrzu liczącą 25 ha działkę w bezpośrednim sąsiedztwie łączącej miasta regionu Drogowej Trasy Średnicowej (droga wojewódzka nr 902). Koncern planuje tam wybudować swój sklep wraz z centrum handlowym, parkingami oraz parkiem rodzinnym. Według zabrzańskiego samorządu obecnie trwają "intensywne prace projektowe nad centrum handlowym wraz z nowym układem drogowym w tej części miasta".