Trwa ładowanie...
dmquy05
03-11-2015 16:15

Zachodniopomorskie/175 mln z zł z programu "Ryby"

Blisko 175 mln zł przeznaczono na Pomorzu Zachodnim z unijnego programu operacyjnego "Ryby" na ponad tysiąc projektów. Dzięki programowi powstało około 1200 nowych miejsc pracy.

Share
dmquy05

Jak poinformowano PAP w Zachodniopomorskim Urzędzie Marszałkowskim, środki pochodziły z mijającej perspektywy 2007-13.

Dzięki nim m.in. wprowadzono system informacji pasażerskiej w Kołobrzegu, przebudowano oczyszczalnię ścieków w Malechowie, zbudowano wieżę widokową w ogrodach tematycznych "Hortulus" w Dobrzycy, oznakowano pomniki przyrody w Międzyzdrojach. Program przyczynił się także do powstawania ponad 1200 nowych miejsc pracy, głównie z turystyce, usługach i handlu - informuje urząd.

Z pieniędzy korzystali m.in. za pośrednictwem siedmiu lokalnych grup rybackich przedstawiciele sektora rybackiego - prywatni przedsiębiorcy, stowarzyszenia, samorządy.

Współwłaściciel Gospodarstwo Rybackiego "Zielenica" Łukasz Skowroński w rozmowie z PAP przekonuje, że bez wsparcia programu w regionie branża rybna by upadła. "Pieniądze z tego programu to nie tylko rozwój poszczególnych przedsiębiorstw, takich jak nasze, ale także rozwój regionu. Przecież zatrudniamy ludzi, kupujemy sprzęt produkowany w Polsce" - podkreśla.

dmquy05

Skowroński przewiduje, że tzw. akwakultura będzie w najbliższych latach jedną z najbardziej rozwijających się branży w rolnictwie. "To już nie tylko karpie na Boże Narodzenie, ale ryby na każdy dzień" - dodaje. Jak mówi, jego firma ma podpisane kontrakty na dostawy ryb z wielkopowierzchniowymi sklepami.

Zbigniew Gruszczyński ze Stowarzyszenia "Sieja", które skupia około stu członków, mówi, że z programu skorzystali przedsiębiorcy, samorządy, turyści, mieszkańcy regionu. Jedni zbudowali wędzarnie, inni kupili sprzęt rybacki, samorządy zagospodarowały plaże, powstała np. szkółka piłkarka - wylicza. Pieniądze z programu przyniosły wiele wymiernych korzyści - podkreśla.

Aleksandra Duda z Gospodarstwa Rybackiego "Złocieniec" jest zdania, że wsparcie unijne to szansa na rozwój przedsiębiorczości około-rybackiej i turystyki. "Dzięki nim otworzyliśmy w tyn roku smażalnię i wędzarnię, przygotowaliśmy pokoje gościnne. Za wcześnie, by mówić o efektach finansowych inwestycji, ale z pewnością bez tego finansowego zastrzyku nie bylibyśmy w stanie się rozwijać. Myślę, że już przyszły rok przyniesie konkretne efekty" - dodaje.

W perspektywie finansowej 2014-2020 PO Ryby zastąpi Program Operacyjny Rybactwo i Morze 2014-2020 finansowany z Europejskiego Funduszu Morskiego.

Polska z tego Funduszu otrzyma ponad 531 mln euro, co wraz z wkładem z budżetu krajowego w kwocie ok. 179 mln euro pozwoli na przeznaczenie ok. 710 mln euro na realizację PO Ryby na lata 2014-2020.

dmquy05
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dmquy05
dmquy05