Trwa ładowanie...
d2z8os1

Zachodniopomorskie/ Dobiega końca przebudowa falochronów w Dziwnowie

W nadmorskim Dziwnowie (Zachodniopomorskie) dobiega końca warta blisko 28,5 mln zł przebudowa falochronów i umocnień brzegowych tamtejszego portu. Inwestycja zapewnia bezpieczny dostęp do portu, ale jest także atrakcją turystyczną miejscowości.
Share
d2z8os1

Jak powiedziała PAP rzecznik Urzędu Morskiego w Szczecinie, główne prace konstrukcyjno-budowlane przy falochronach i umocnieniach zostały już zakończone, a do końca listopada mają zakończyć się także prace wykończeniowe. Falochrony były w "katastrofalnym" stanie, dlatego dziesięć lat temu zamknięto wstęp na nie - dodała.

Przebudowa istniejących falochronów wejściowych do portu i umocnień polegała na częściowym rozebraniu ich i wykonaniu nadbudowy - powiedziała Wieczorek.

Modernizacja objęła falochrony wejściowe do portu - zachodni o długości 350 m i wschodni o długości 355 m - oraz umocnienia brzegowe ujściowego odcinka rzeki Dziwny o łącznej długości blisko 580 m.

d2z8os1

Inwestycja kosztowała blisko 28,5 mln zł, z czego ponad 21 mln zł to fundusze unijne w ramach programu "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013". Wykonawca przebudowy to konsorcjum firm Budimex S.A. z Warszawy i Ferrovial Agroman S.A. z Madrytu

Falochrony zapewniają bezpieczny dostęp do portu, ale stały się także atrakcją turystyczną. "Przez dziesięć lat wielokrotnie byłem pytany przez turystów i mieszkańców Dziwnowa, kiedy falochrony zostaną otwarte dla nich" - powiedział PAP burmistrz Dziwnowa Grzegorz Jóźwiak.

Falochrony pełnią tutaj rolę mola - żartował burmistrz. Wschodni ma siedem metrów szerokości, a zachodni trzy; oba będą oświetlone. Być może uda się na nich zamontować ławki - dodał. Pod koniec listopada falochrony powinny być otwarte dla turystów i mieszkańców.

W Dziwnowie trwa także modernizacja infrastruktury portu oraz głównej arterii miasta, która jest także drogą dojazdową do portu rybackiego. Powstaje tu m.in. budynek bezpośredniej sprzedaży ryb z zapleczem i chłodnią oraz pomieszczeniami bosmana i obsługi portu oraz 30 boksów rybackich. Inwestycja ma być gotowa pod koniec czerwca 2015 r. - powiedział Jóźwiak.

W listopadzie ubr. oddano tutaj do użytku nowa marinę, która może przyjąć 90 jachtów.

Port w Dziwnowie jest portem morskim, który przyjmuje jednostki o zanurzeniu do 3,8 m, w tym jednostki rybackie, turystyczne i jachty.

d2z8os1

Podziel się opinią

Share
d2z8os1
d2z8os1