Zaćmienie w Kanadzie. Sprawa trafiła do sądu
W związku z poniedziałkowym zaćmieniem Słońca i spodziewanym milionem turystów w mieście Niagara Falls w Kanadzie, lokalne władze wprowadziły stan wyjątkowy, by koordynować działanie służb miejskich. Jedna z grup lobbyingowych skierowała sprawę do sądu.
Ponad 6 mln Kanadyjczyków i setki tysięcy turystów w Kanadzie miało 8 kwietnia możliwość obserwowania zaćmienia Słońca. Władze regionu Niagara wykorzystały przepisy umożliwiające ogłoszenie stanu wyjątkowego w dniach poprzedzających zaćmienie, by lepiej zarządzać działaniem służb miejskich i organizacją dojazdów.
Jednak kanadyjska grupa lobbyingowa Canadian Constitution Foundation (CCF), zwróciła się o weryfikację legalności tej decyzji. Jak podała CCF na swojej stronie internetowej, wniosek wpłynął do sądu jeszcze w ubiegłym tygodniu. Ustawa o stanie wyjątkowym to te same przepisy, które były wykorzystane np. w Toronto, przez 700 dni, podczas pandemii Covid-19.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Miał zrujnować rodzinną firmę, a teraz ma 120 salonów i podbija rynek w Polsce - Marcin Ochnik
Spodziewając się tłumów, miasto ogłosiło stan wyjątkowy
CCF twierdzi, że "wyjątkowość" stanu zachodzi wtedy, gdy sytuacja oznacza "niebezpieczeństwo wielkich rozmiarów", a interpretacja prawa przez region Niagara może być przyczynkiem do tego, że jakieś grupy będą argumentować, iż "różne społeczne problemy, jak bezdomność lub zmiany klimatu, też stanowią stan wyjątkowy" - czytamy w komunikacie.
CCF określa siebie jako niezależną organizację non-profit. Znana jest m.in. ze związków z innymi organizacjami występującymi przeciw rozwiązaniom wprowadzanym przez obecny rząd federalny. Wśród darczyńców jest m.in. Aurea Foundation, określana przez portal PressProgress.ca jako "jeden z największych darczyńców, wspierających sieć prawicowych think tanków w Kanadzie".
Aurea Foundation współfinansowała m.in. oprotestowane w Kanadzie zaproszenie do Toronto Steve Bannona na debatę w 2018 r. Bannon, niegdyś doradca b. prezydenta USA Donalda Trumpa, obecnie autor podcastów, informował, że podczas zaćmienia będzie organizował modlitwy, by powstrzymać "szatańskie siły przed pojawieniem się" - podał w poniedziałek portal Rawstory.com.
Według portalu DeSmog.com, który został założony w Kanadzie w 2006 r. i specjalizuje się w opisywaniu problemu zmian klimatu, a w swoich bazach danych udostępnia szczegółowe wykresy powiązań instytucji zaprzeczających zmianom lub umniejszających problem, CCF stanowi część sieci związanej z Atlas Network. To z kolei waszyngtońska organizacja, wspierająca m.in. grupy negujące zmiany klimatu.
Telewizji Global News nie udało się uzyskać komentarza od prokuratora generalnego prowincji Ontario.