Trwa ładowanie...
d1tcu2r
paliwa
12-03-2009 18:13

Zaczęły się rokowania związkowców i zarządu PKN Orlen w ramach sporu zbiorowego

12.3.Płock (PAP) - Zgodnie z procedurą sporu zbiorowego, w
czwartek rozpoczęły się rokowania Międzyzakładowego Związku
Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego w PKN Orlen a...

d1tcu2r
d1tcu2r

12.3.Płock (PAP) - Zgodnie z procedurą sporu zbiorowego, w czwartek rozpoczęły się rokowania Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego w PKN Orlen a zarządem spółki. Głównym przedmiotem rokowań jest harmonogram czasu pracy w systemie zmianowym, czyli pracowników obsługujących instalacje produkcyjne, ale pojawia się też kwestia utrzymania miejsc pracy.

Związkowcy obawiają się, że zarząd PKN Orlen może zdecydować się na redukcję zatrudnienia i przyznają, że w tym kontekście przyrost wynagrodzeń dla pracowników ma znaczenie drugorzędne.

W przesłanym PAP oświadczeniu przewodniczący związku pracowników ruchu ciągłego płockiego koncernu Zbigniew Stępień podkreślił, iż związek cały czas liczy na konstruktywny dialog z pracodawcą. Jednak w celu ochrony miejsc i warunków pracy jest gotowy do zdecydowanych i radykalnych kroków, ze strajkiem generalnym włącznie.

"Celem związku jest przede wszystkim zachowanie miejsc pracy, stąd nie wyrażamy zgody na jakiekolwiek działania redukujące zatrudnienie w koncernie. Oczekujemy również ergonomicznego i bezpiecznego harmonogramu czasu pracy dla pracowników świadczących pracę w systemie zmianowym" - napisał w oświadczeniu Stępień.

d1tcu2r

Zaznaczył, iż związek pracowników ruchu ciągłego jest największą organizacją związkową w PKN Orlen, zrzeszającą więcej pracowników niż pozostałe związki zawodowe, będące sygnatariuszami porozumienia płacowego zawartego z zarządem spółki. W jego opinii zarząd, zawierając porozumienie z pozostałymi związkami, stara się stworzyć "pozory spokoju społecznego", którego - jak ocenił - w płockim koncernie nie ma.

Zdaniem członka zarządu PKN Orlen Marka Serafina, wstępne postulaty związku w sprawie harmonogramu czasu pracy dotyczą wybranej grupy zawodowej, co ewidentnie narusza zasadę poszanowania praw i zabezpieczenia równości traktowania wszystkich pracowników.

"Zasada ta nabiera szczególnego znaczenia zwłaszcza w kontekście aktualnego otoczenia ekonomicznego i bieżącej kondycji firmy" - podkreślił Serafin w stanowisku przekazanym PAP.

Dodał, iż zarząd koncernu jest zdeterminowany, aby "wspólnie, na drodze konstruktywnego dialogu, poszukiwać rozwiązań realnych i właściwych dla wszystkich pracowników".

d1tcu2r

Serafin zwrócił uwagę, że zawarte z 9 z 10 działających w koncernie związków zawodowych porozumienie płacowe obejmuje wszystkich pracowników niezależnie od ich przynależności związkowej.

Serafin nie odpowiedział wprost na pytanie PAP, czy zarząd PKN Orlen planuje w 2009 r. redukcję zatrudnienia, w tym pracowników produkcji.

"Otoczenie kryzysu gospodarczego powoduje (...) konieczność przedefiniowania określonych wcześniej harmonogramów dochodzenia do optymalnych rozwiązań. Należy przy tym podkreślić, iż pierwszym adresatem informacji w zakresie planów restrukturyzacyjnych jest i będzie dla nas partner społeczny. To do jego przedstawicieli w pierwszej kolejności będziemy kierowali nasze zaproszenie do dyskusji nad wnioskami, które pojawią się po zakończeniu pierwszego etapu prac nad procesem optymalizacji" - podkreślił Serafin.

d1tcu2r

Związek pracowników ruchu ciągłego PKN Orlen prowadzi od 2 marca dwa spory zbiorowe z zarządem spółki: o podwyżki i o harmonogram czasu pracy w systemie zmianowym.

W ocenie wiceprzewodniczącego związku pracowników ruchu ciągłego Krzysztofa Barcikowskiego, podczas rozpoczętych w czwartek rokowań "strony zaczynają się powoli do siebie zbliżać".

"Motywem przewodnim jest zawarcie takiego porozumienia z pracodawcą, które w efekcie końcowym dawałoby gwarancję zatrudnienia. Jeśli po stronie pracodawcy znalazłby się chociaż cień chęci zawarcia takiego kompromisu, że nie dojdzie w tym roku do zwolnień grupowych, to jesteśmy gotowi z obu sporów zbiorowych zrezygnować" - wyjaśnił Barcikowski.

d1tcu2r

Pozostałe związki zawodowe PKN Orlen zawarły wcześniej z zarządem spółki porozumienie, uzgadniając, iż w 2009 r. nie będzie podwyżek płac, będą natomiast jednorazowe świadczenia pieniężne na łączną kwotę 5,5 tys. zł dla pracownika; nie obejmą jednak wyższej kadry menedżerskiej.

Jak powiedział PAP jeden z członków dużego związku w PKN Orlen, jego organizacja także dostrzega problem utrzymania miejsc pracy w spółce. "Nie ulega wątpliwości, że to bardzo ważna kwestia. Na razie czekamy na jednoznaczne stanowisko zarządu. Nie chcieliśmy tej sprawy łączyć z negocjacjami płacowymi" - dodał.

Działacz innego związku przyznał, że docierają do niego sygnały od pracowników o pojawiających się sugestiach i nieoficjalnych informacjach ze strony przełożonych o możliwych zwolnieniach. (PAP)

mb/ pad/ mow/ pam/

d1tcu2r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1tcu2r