Trwa ładowanie...
d1ma6vj

Zadłużenie na kartach kred. B.Handlowego stabilne, jakość tych kredytów się poprawia (wywiad)

27.10. Warszawa (PAP) - B. Handlowy ocenia, że dzięki zmianom w strategii sprzedaży kart kredytowych, jakość kredytów na kartach się poprawiła, a stopień zadłużenia klientów...

Share
d1ma6vj

27.10. Warszawa (PAP) - B. Handlowy ocenia, że dzięki zmianom w strategii sprzedaży kart kredytowych, jakość kredytów na kartach się poprawiła, a stopień zadłużenia klientów pozostaje stabilny - poinformował PAP Łukasz Kamiński, dyrektor Pionu Zarządzania Produktami Kredytowymi w Banku Handlowym.

"Zadłużenie na kartach we wrześniu 2009 roku, w porównaniu z wrześniem 2008 roku, wzrosło o 17,4 proc. Przyrost zadłużenia na kartach w naszym banku jest wolniejszy niż w przypadku całego sektora. W 2008 roku byłoby to powodem do niezadowolenia, teraz już jednak ocena nie jest tak jednoznaczna" - powiedział PAP Kamiński.

"Dzięki ostatnim zmianom znacznie poprawiła się jakość kredytów na kartach, bo nowa akwizycja obejmuje klientów w segmencie o lepszym profilu ryzyka" - dodał.

Dyrektor poinformował, że stopień zadłużenia klientów na kartach kredytowych Banku Handlowego jest stabilny.

d1ma6vj

"Wskaźnik ogólnego wykorzystania limitu przez klientów wynosi około 30 proc. i jest bardzo stabilny. Klienci nie zadłużają się mocniej na kartach niż poprzednio" - powiedział Kamiński.

Według dyrektora bez większych zmian pozostaje liczba klientów, którzy regulują, co najmniej minimalną, płatność. Poinformował, że także wskaźnik wykorzystania kart kredytowych w bankomatowych transakcjach gotówkowych jest stabilny, w dłuższym okresie wykazuje on jednak powolny wzrost

"Nie stwierdziliśmy, żeby znacząco wzrósł odsetek klientów, którzy nam spłacają tylko płatność minimalną. Klienci tacy stanowią ułamek portfela, a ich odsetek jest stabilny w ciągu ostatnich 12 miesięcy" - powiedział Kamiński.

"Obecnie niewielki procent limitów na kartach kredytowych jest wykorzystywany w transakcjach bankomatowych. Gdyby ten wskaźnik wzrósł gwałtownie w krótkim okresie to mogłoby to wskazywać na duże problemy na portfelu" - dodał.

d1ma6vj

Dyrektor poinformował, że ponad połowa klientów kart kredytowych Citi Handlowy ma także inne produkty banku.

"Z naszych danych wynika, że klienci, którzy przelewają do nas wynagrodzenia charakteryzują się znacznie mniejszymi opóźnieniami w spłatach" - powiedział Kamiński.

W 2008 roku Citi Handlowy sprzedał ponad 296 tys. kart kredytowych i był to pod tym względem rekordowy rok dla banku. W I połowie 2009 roku sprzedaż tych kart wyniosła 120 tys.

Pod koniec czerwca 2009 roku bank miał w sumie 1,06 mln kart kredytowych.

Sebastian Karbarczyk (PAP)

seb/ gor/

d1ma6vj

Podziel się opinią

Share
d1ma6vj
d1ma6vj