Trwa ładowanie...
d1hmizr

Zadłużenie Polaków wzrosło do ok. 16 mld zł - Kruk

16.11. Warszawa (PAP) - W ciągu ostatniego roku zadłużenie Polaków obsługiwane przez firmy windykacyjne wzrosło o ok. 3 mld zł do ok. 16 mld zł. Liczba obsługiwanych spraw wzrosła...

d1hmizr
d1hmizr

16.11. Warszawa (PAP) - W ciągu ostatniego roku zadłużenie Polaków obsługiwane przez firmy windykacyjne wzrosło o ok. 3 mld zł do ok. 16 mld zł. Liczba obsługiwanych spraw wzrosła z kolei o 650 tys. do ok. 4 mln - powiedział w czwartek PAP prezes firmy windykacyjnej KRUK Piotr Krupa.

W ciągu ostatniego roku zadłużenie Polaków w KRUK wzrosło z kolei o 0,9 mld zł do poziomu 7,1 mld zł, a liczba osób zadłużonych o prawie 200 tys. do ok. 1,3 mln. Liczba spraw obsługiwanych przez KRUK wzrosła z 1,18 mln w listopadzie 2009 roku do 1,37 mln w listopadzie br.

"Z badań rynkowych wynika, że w najbliższym czasie liczba długów przekazywanych do firm windykacyjnych będzie rosła. Ta +bańka+ w sektorze bankowym - wolumen kredytów udzielanych gospodarstwom domowych - (...) cały czas się powiększa. Cały czas coraz więcej osób popada w tarapaty" - podkreślił Krupa na konferencji.

Dodał, że z 0,9 mld zł zadłużenia obsługiwanego przez jego firmę większość stanowią niespłacone kredyty.

d1hmizr

"Czyli sektor bankowy, sektor finansowy. Około 8 - 10 proc. to jest sektor telekomunikacyjny i telewizja. Dużo rzadziej prąd, gaz" - podkreślił. Dodał, że średnia kwota zadłużenia to ok. 4,5 - 6 tys. zł.

Jak tłumaczył, w ostatnim czasie obserwowana jest także zmiana profilu dłużników. Jeszcze kilka lat temu stosunkowo często wśród nich zdarzały się osoby, dla których niespłacane zobowiązań było sposobem na życie. Zaciągały one kredyty ze świadomością, że nie spłacą ani jednej złotówki. Teraz tacy nierzetelni dłużnicy to rzadkość, a większość osób chce regulować swoje zaległości, źle się z nimi czuje, tylko po prostu nie ma pieniędzy.

Wśród osób zadłużonych przeważają mężczyźni - stanowią 59 proc. ogółu dłużników obsługiwanych przez KRUK. Wśród osób, które spłacają dług na podstawie porozumienia ratalnego, również przeważają mężczyźni, ale kobiety chętniej decydują się na spłatę zaległości w tej formie.

luo/ drag/ gor/

d1hmizr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hmizr