Zadłużyli się i nie spłacają. Rekordzista winien 101 mln zł!
W Polsce przybywa dłużników i długów - wynika z najnowszego raportu InfoDług przygotowanego przez BIG Infomonitor.
Od końca czerwca zaległe zobowiązania Polaków wzrosły o 3 proc. i na koniec września osiągnęły poziom ponad 37 miliardów złotych. Autorzy raportu zwracają uwagę, że przeterminowane zadłużenie rośnie szybciej niż w pierwszej połowie roku, ale dłużników przybywa wolniej - w stosunku do końca czerwca o blisko procent. Jest to najwolniejszy przyrost od 9 miesięcy. W sumie z płatnościami na koniec września zalegało 2 miliony 200 tysięcy osób. Średnia kwota zadłużenia to 16 715 zł, a jeszcze w czerwcu była niższa o 268 złotych.
Z raportu wynika, że podobnie jak w poprzednich miesiącach, najwyższą łączną kwotę zadłużenia odnotowano na Śląsku. Najmniej osób zalegających z płatnościami mieszka na Podlasiu. Biorąc pod uwagę liczbę dłużników na 1000 mieszkańców, mapa zaległości wygląda inaczej. Województwa zachodnie są wyraźnie bardziej zadłużone niż wschodnie.
Autorzy raportu podkreślają, że wbrew częstym opiniom, większość zaległych płatności stanowią stosunkowo niewielkie kwoty. Aż 62 proc. łącznej kwoty przeterminowanych płatności to długi o wartości mniejszej niż 5 tysięcy złotych.
Od czerwca o 1,7 miliona złotych powiększyły się zaległości największego dłużnika, mieszkańca Mazowsza. Na koniec września wyniosły one ponad 101 milionów złotych. Zobowiązania pierwszej dziesiątki najbardziej zadłużonych stanowią około 1 proc. łącznej kwoty zaległości.