Zadowoleni ze swojej pracy
Z sondażu Instytutu Badawczego Randstad wynika, że 68 proc. Polaków jest zadowolonych z aktualnie wykonywanej pracy. To wielki sukces polskich firm.
Wieloletnie badania psychologów wykazują, że zadowoleni ze swojej pracy są ludzie, który ukończyli 30 rok życia. - Ich droga zawodowa stabilizuje się i zaczynają odnosić sukcesy. Wraz z doświadczeniem rośnie zadowolenie. Praca nie jest już nowością. Łatwiej oswoić się i walczyć z problemami – mówi Aneta Grzyb-Hejduk, ekspert ds. szkoleń w Akademii PARP.
Zadowoleni z pracy to same korzyści dla firmy. Są zdrowsi, dłużej żyją i są szczęśliwi w życiu prywatnym. Lepiej wykonują powierzone im obowiązki, są zmotywowani do pracy. Właściwy dobór kadr o odpowiednich kwalifikacjach i predyspozycjach, zróżnicowanie zadań i obowiązków, odpowiedzialność, perspektywy rozwoju i awansu to czynniki, za pomocą których pracodawca może wpływać na satysfakcję zatrudnionych, a tym samym dobrze ich zmotywować. Nie wszystko zależy jednak od pracodawcy. Zadowolenie z pracy w dużej mierze zależy od samego pracownika - jego cech osobowości i doświadczeń.
Co można zrobić we własnym zakresie, aby poczuć satysfakcję z pracy? Sami pracownicy także mogą wpłynąć na swoje zadowolenie i odpowiednio się zmotywować. Odpowiedzią są szkolenia z umiejętności osobistych, interpersonalnych lub kierowniczych. Oferta takich szkoleń jest ogromna. Niestety, podczas jednorazowych kursów stacjonarnych uczestnik jest oderwany od pracy. Nie ma gwarancji, że efekty szkolenia zostaną zintegrowane w środowisku pracy. Więcej możliwości daje e-learning.
Szkolenia on-line zdobywają coraz większą popularność w Polsce. Na szkoleniach internetowych spędza się mniej czasu niż na kursach stacjonarnych. E-learning jest kilka razy efektywniejszy od szkolenia tradycyjnego. Czas potrzebny do nauczenia się tego samego materiału w szkoleniu przed komputerem jest 4 - 5 razy krótszy niż na sali szkoleniowej. Uczyć można się w domu w wybranym przez uczestnika czasie. Nie ma potrzeby dojeżdżania na kurs. Uczestnik sam decyduje ile czasu przeznaczy na szkolenie.
- E-learning to bardzo praktyczna metoda podnoszenia kwalifikacji. Taki system nauki to duża porcja wiedzy, umiejętności i interaktywnych ćwiczeń, które pozwalają łatwiej zrozumieć i zapamiętać kolejne partie materiału – mówi Aneta Grzyb-Hejduk z Akademii PARP. Do szkoleń zawsze można wrócić, przypomnieć sobie lub zaktualizować wiedzę.
Od kilku lat już nie tylko pracownicy korporacji mogą uczyć się on-line. Ten wygodny i efektywny sposób nauki dostępny jest również dla pracowników mikro, małych i średnich firmy. Na portalu szkoleniowym Akademii PARP, pod adresem www.akademiaparp.gov.pl, dostępne są już 34 biznesowe szkolenia e-learning. Akademia PARP zapewnia przedsiębiorcom i pracownikom mikro, małych i średnich firm bezpłatny dostęp do praktycznej wiedzy i umiejętności. Zdobyta wiedza potwierdzana jest certyfikatem.
Więcej informacji:
msp@akademiaparp.gov.pl
Infolinia 801 444 MSP (czyli 801 444 677)