Zagraniczne składki do odliczenia w Polsce
Podatnicy będą mogli odliczyć zapłacone w innych krajach Unii składki ubezpieczeniowe. Resort finansów kończy prace nad nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
_ Chcemy, aby nowe rozwiązania zostały przyjęte przez Radę Ministrów 8 lipca _ – powiedziała „Rz” wiceminister finansów Elżbieta Chojna-Duch.
Obecnie Polacy pracujący za granicą nie mogą odliczać w PIT za dany rok składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Tak wynika z obowiązującej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W ubiegłym roku zakwestionował to Trybunał Konstytucyjny. Przepisy sprzeczne z ustawą zasadniczą stracą moc 30 listopada br. Czasu na przygotowanie zmian pozostało więc niewiele, zważywszy na fakt, że przed nami wakacje sejmowe.
_ Chcemy dostosować polskie przepisy podatkowe do prawa traktatowego, orzeczeń Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości oraz wyroków TK _ – tłumaczy wiceminister Chojna-Duch.
Istotne jest to, że nowe przepisy w zakresie odliczania składek mają obowiązywać już w rozliczeniu podatkowym za 2008 r.
Realizacja wyroku
Projektowane rozwiązania mają zrównać sytuację osób pracujących w Polsce z podatnikami uzyskującymi dochody w innych krajach UE lub innych państwach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Szwajcarii. Dotychczas nie było to możliwe. Zgodnie z projektem w rocznym rozliczeniu podatkowym za 2008 r. można będzie odliczyć od podatku zapłacone za granicą składki za ubezpieczenie zdrowotne, a od dochodu – składki na ubezpieczenie społeczne.
Jednakże, zgodnie z wyrokiem TK, nie obejmie to osób pracujących np. w USA.
_ Uważam, że nowe rozwiązania powinny dotyczyć także pracujących w USA i na Wschodzie, gdzie wyjeżdża coraz więcej menedżerów _ – mówi Henryk Michałowicz, ekspert KPP.
Zmiany w uldze na dzieci
Ministerstwo planuje też zmiany dotyczące ulgi rodzinnej.
_ Zależy nam, by z ulgi mogli korzystać również rodzice, których dzieci uczą się lub studiują za granicą _ – powiedziała wiceminister. _ Obecnie prawo do niej mają tylko wówczas, gdy dziecko jest studentem polskiej uczelni. Inna z proponowanych zmian to rozszerzenie ulgi rodzinnej na opiekunów prawnych i faktycznych. Chodzi o osoby, które mają przyznaną opiekę nad dzieckiem na podstawie prawomocnego orzeczenia sądowego lub wystąpiły z wnioskiem do sądu rodzinnego o przysposobienie dziecka _.
W projekcie znajdą się też zmiany dotyczące ulgi odsetkowej. Resort chce umożliwić odliczenie od podstawy opodatkowania odsetek od kredytu zaciągniętego na refinansowanie kredytu mieszkaniowego, udzielonego podatnikowi w latach 2002 – 2006. Przypomnijmy, że ulga ta została uchylona z końcem 2006 r., ale ci, którzy uzyskali kredyt w latach 2002 – 2006, mogą z niej korzystać do końca 2027 r. Ministerstwo chce, by podatnicy mogli odliczyć odsetki od nowego kredytu, który wzięli na refinansowanie starego.
Planowane są też nowe rozwiązania w zakresie wspólnego opodatkowania dochodów małżonków. Tak np. możliwe będzie wspólne rozliczenie małżonków, którzy mają miejsce zamieszkania do celów podatkowych w innym niż Polska państwie członkowskim UE.
Warunkiem jest jednak, by na terytorium Polski osiągnęli podlegające opodatkowaniu przychody w wysokości stanowiącej co najmniej 90 proc. całkowitego przychodu osiągniętego przez oboje w danym roku podatkowym.
Opinia
Andrzej Marczak doradca podatkowy KPMG
Planowana przez Ministerstwo Finansów nowelizacja ustawy zawiera generalnie rozwiązania od dawna oczekiwane i korzystne dla podatników. Należy pochwalić wszelkie inicjatywy, które mają na celu uporządkowanie systemu podatkowego, by stał się bardziej przyjazny. To dobrze, że ministerstwo chce zdążyć z nowelizacją przed 30 listopada, kiedy to stracą moc przepisy zaskarżone przez Trybunał Konstytucyjny. Moim zdaniem jednak należy umożliwić podatnikom odliczanie obowiązkowych składek płaconych za granicą bez dodatkowych warunków (czyli bez konieczności wykazywania, że tam tych składek się nie odliczyło). Powinno to dotyczyć także osób pracujących poza granicami Unii Europejskiej.
Monika Pogroszewska
Rzeczpospolita