Trwa ładowanie...

Zakaz używania obcych walut w Korei Płnocnej

Korea Północna wprowadza od 1 stycznia 2010 roku zakaz używania obcych walut do płacenia za towary i usługi zarówno dla swoich obywateli, jak i dla cudzoziemców - podały w środę chińskie media.

Zakaz używania obcych walut w Korei PłnocnejŹródło: AFP
d1e4b0q

Posunięcie to, jak zaznaczają obserwatorzy, jest kolejnym przejawem dążenia do przejęcia całkowitej kontroli nad gospodarką.

Wg chińskiej agencji Xinhua północnokoreańskie ministerstwo bezpieczeństwa publicznego (MSW) opublikowało dyrektywę, w której jest mowa o tym, że obywatele Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej (KRLD) będą mieli zakaz używania dolarów, euro i innych zagranicznych walut w sklepach, restauracjach i innych miejscach.

Co się tyczy obcokrajowców, to i oni nie będą mogli już rozliczać się w innej walucie niż jednostka północnokoreańska, czyli won. Dotychczas mogli w wyznaczonych miejscach używać swoich walut. Od 1 stycznia będą musieli je wymieniać na wony w punktach tworzonych przy bankach.

d1e4b0q

Wszelkie transakcje z użyciem obcych walut będą surowo karane - podkreślono w dyrektywie resortu spraw wewnętrznych.

Przed kilkoma tygodniami władze w Phenianie ogłosiły reformę walutową - denominację wona w stosunku 100 starych na 1 nowy.

Celem tej najbardziej drastycznej od 50 lat wymiany północnokoreańskich pieniędzy jest, jak piszą obserwatorzy, zdławienie gwałtownej inflacji oraz ograniczenie dochodów rozwijającego się handlu ulicznego.

d1e4b0q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1e4b0q