Zakupy jak pole minowe. Polacy kupują ostrożnie jak saperzy

Polacy zaciskają pasa, niby nic nowego, ale okazuje się, że większość z nas, stara się wydawać pieniądze tylko na rzeczy, które są faktycznie potrzebne. Część natomiast ogranicza się tylko do niezbędnych życiowo zakupów.

Polacy szukają oszczędności
Polacy szukają oszczędności
Źródło zdjęć: © Getty Images | Jaap Arriens
oprac. KRWL

27.02.2024 06:55

Badanie przeprowadzone przez Santander Consumer Bank"Polaków Portfel Własny: oszczędny jak Polak", ujawniło, że aż 77 proc. Polaków nie wydaje swoich pieniędzy na rzeczy, które nie są im potrzebne. Co więcej, z tej grupy dwie trzecie osób stara się ograniczyć swoje zakupy tylko do tych rzeczy, które są im absolutnie niezbędne.

Szukamy, żeby było tanio

Badanie wykazało również, że 36 proc. Polaków dokłada wszelkich starań, aby porównać różne oferty dostępne w sklepach, a następnie wybiera te, które są najtańsze. To pokazuje, że Polacy są świadomi wartości swoich pieniędzy i starają się je mądrze wydawać.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Miliarder zdradza "wielką ściemę" w handlu częściami samochodowymi Maciej Oleksowicz Inter Cars #19

Santander Consumer Bank przeprowadził to badanie, aby zrozumieć, jak Polacy podchodzą do swoich finansów. Wyniki pokazały, że 35 proc. respondentów zdecydowanie unika niepotrzebnych wydatków, a kolejne 42 proc. stwierdziło, że "raczej" można je określić jako osoby, które starają się unikać niepotrzebnych wydatków.

Seniorzy mają pewną rękę do wydatków

Badanie wykazało również, że seniorzy powyżej 70. roku życia są najbardziej pewni siebie w kwestii unikania niepotrzebnych wydatków - 58 proc. ankietowanych z tej grupy odpowiedziało "zdecydowanie tak". Co więcej, co trzeci mieszkaniec wsi również uważa się za osobę, która unika zbędnych wydatków.

Z drugiej strony, 19 proc. ankietowanych znalazło się na przeciwnym biegunie. W tej grupie 15 proc. stwierdziło, że raczej nie unika niepotrzebnych wydatków. Jak podano, najczęściej taką odpowiedź wskazywali ci, którzy zarabiają od 5000 do 6999 zł netto i od 7000 zł na rękę w górę (w obu przypadkach po 22 proc.). Dodatkowo 4 proc. ze wszystkich ankietowanych zadeklarowało, że zdecydowanie nie unikają niepotrzebnych wydatków.

Z badania wynika, że 66 proc. ankietowanych z grupy unikających niepotrzebnych wydatków, stara się kupować tylko te rzeczy, które są im potrzebne. Dodatkowo 36 proc. porównuje oferty w sklepach i wybiera tańsze propozycje. Z kolei 35 proc. robi listę zakupów; tyle samo robi zakupy, kiedy są promocje lub wyprzedaże. Co jedenasty ankietowany, który unika zbędnych wydatków, twierdzi, że pomaga mu w tym kupowanie za gotówkę (9 proc.), a inni ograniczają kwoty wydane na transport lub negocjują ceny (5 proc. wskazań w obu przypadkach).

Magdalena Drążkowska z Santander Consumer Banku podkreśliła, że Polacy wybierają różne strategie, by odciążyć swoje portfele. Dodała, że 77 proc. ankietowanych deklaruje, że nie wydaje pieniędzy na rzeczy, których nie potrzebuje.

Jedną ze sprawdzonych metod zapobiegania zbędnym wydatkom jest planowanie budżetu. Takie działanie wskazało 34 proc. respondentów, którzy zadeklarowali, że nie ulegają zachciankom - przekazała Drążkowska.

Badanie wykazało również, że 8 na 10 respondentów (81 proc.) stwierdziło, że nie korzysta z narzędzi, które pomagają oszczędzać lub kontrolować budżet domowy. Tylko 19 proc. ankietowanych korzysta z takich rozwiązań. Największe zainteresowanie nimi wykazało 31 proc. osób w wieku 18-29 lat. Jak dodano, 31 proc. spisuje wydatki w arkuszu kalkulacyjnym, 28 proc. używa aplikacji mobilnej swojego banku do analizy i zarządzania wydatkami, a 23 proc. posiada aplikację do śledzenia wydatków.

Badanie zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) na zlecenie Santander Consumer Banku metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) w dniach 10-20 stycznia 2024 r. na próbie 1000 dorosłych Polaków.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)