Trwa ładowanie...

Zaległości z 500+. Odszkodowanie dla ojca, który czekał na świadczenie dwa lata. Tysiące rodzin wciąż bez pieniędzy

Wiele rodzin wciąż nie dostało świadczeń z 500+ za okres 2016/2017 - donosi "Rzeczpospolita". Chodzi o dzieci, których rodzic pracuje za granicą.

Share
Zaległości z 500+. Odszkodowanie dla ojca, który czekał na świadczenie dwa lata. Tysiące rodzin wciąż bez pieniędzyŹródło: East News, fot: ANDRZEJ STAWINSKI/REPORTER
d3r0emr

Od stycznia wojewodowie przejęli od marszałków województw tzw. sprawy transgraniczne. Zmiana miała przyspieszyć procedury, ale problemu nie rozwiązała. Wojewodowie z rozpatrywaniem spraw nie nadążają, co jest tłumaczone m.in. brakami kadrowymi.

Zaległości są ogromne. Jak pisze "Rzeczpospolita", wojewoda małopolski przejął 69 tys. spraw niezałatwionych przez Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie. Aby zlikwidować w ciągu 2 miesięcy przejęte zaległości, należałoby dziennie załatwiać ok. 1640 spraw.

Zobacz także: 500 plus? To dwa duże problemy

W gazecie czytamy, że w części takich przypadków rodzice mogą pójść śladami ojca, który czekał na przyznanie świadczeń za okres 2015/2016. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu przyznał mu 1 tys. zł odszkodowania i zobowiązał marszałka do szybkiego wykonania decyzji. Sąd uznał, że przeszkody takie jak braki kadrowe oraz niedobór środków finansowych niezbędnych do wykonania zadania nie uwalniają od zarzutu przewlekłości. A mowa tu o prawie dwóch laach, przy jednoczesnym braku powiadamiania skarżącego o przyczynach zwłoki.

d3r0emr

Zgodnie z prawem, załatwianie sprawy wymagającej postępowania wyjaśniającego powinno nastąpić w ciągu miesiąca, a sprawy skomplikowanej - dwóch miesięcy od czasu wszczęcia postępowania.

Jak tłumaczy w "Rz" Katarzyna Przyborowska z kancelarii Lege Artis, skargi na przewlekłość mogą składać rodzice, którzy wyczerpali środki zaskarżenia. Przypomina, że do końca maja 2017 r. było to zażalenie do samorządowego kolegium odwoławczego, a od czerwca ponaglenie. Dopiero wtedy sprawą może zająć się właściwy wojewódzki sąd administracyjny.

*Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl *

d3r0emr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3r0emr
d3r0emr