Zamiast bronić zaszkodzi?

Przygotowany dla Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych raport, mający bronić OFE przed cięciami opłat, może wręcz podważyć sens ich działania - mówią „Parkietowi” urzędnicy, którzy się z nim zapoznali.

Zamiast bronić zaszkodzi?
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

26.05.2009 17:51

Wynika z niego, że jeśli dzięki zewnętrznym benchmarkom OFE nie będą osiągać lepszych wyników inwestycyjnych, powinny się skoncentrować na ich naśladowaniu. Tylko czy wtedy utrzymywanie czternastu prywatnych firm ma sens?

Dokumentem przygotowanym przez Ernst & Young ma się zająć międzyresortowy zespół pracujący nad dużą nowelizacją ustawy o funduszach emerytalnych. Zapoznają się też z nim posłowie. Może się to skończyć poważną dyskusją dającą argumenty przeciwnikom OFE. Odnosząc się do propozycji IGTE w sprawie zastąpienia minimalnej wymaganej stopy zwrotu przez benchmarki zewnętrzne eksperci E&Y twierdzą, że to decyzja kluczowa dla wysokości emerytur.

- Zbudowanie odpowiednich benchmarków wraz z innymi mechanizmami zachęcającymi PTE do aktywności w zarządzaniu, zmierzających do osiągania ponadprzeciętnych (...) stóp zwrotu, byłoby najkorzystniejsze – piszą eksperci E&Y. Ale chwilę później stawiają kontrowersyjną tezę: – Gdyby jednak stworzenie takich mechanizmów nie było możliwe, PTE powinny pasywnie zarządzać aktywami OFE, głównie ograniczając się do inwestowania zgodnie z benchmarkiem – piszą.

_ Zarządzającym OFE zawsze chodziło tylko o to, by po ich stronie nie było już ryzyka dopłat. Z interesem klienta i rynku kapitałowego ma to niewiele wspólnego _ - mówi Cezary Mech, były szef nadzoru emerytalnego. Dodaje, że kluczowe jest zwiększenie konkurencji na rynku przez zmniejszenie poziomu koncentracji i uszczelnienie nadzoru.

Jak przyznają eksperci od zarządzania, rzadko się zdarza, by aktywnie zarządzając udało się pobić własny benchmark. Oznacza to, że np. w akcyjnej części portfela miałyby naśladować indeks giełdowy. Taką politykę inwestycyjną stosuje Fundusz Rezerwy Demograficznej zarządzany przez ZUS. _ Naszym celem w akcyjnej części portfela jest naśladowanie WIG _- mówi Artur Rejmer z ZUS. To rozwiązanie prostsze i tańsze. Argumentem przeciw takiemu inwestowaniu może być fakt, że niektóre OFE są w stanie znajdować rodzynki na rynku, a poza tym część z nich ma kłopot z powielaniem indeksu z powodu zakazu inwestowania w akcje właścicieli.

_ Jestem zdecydowanym zwolennikiem zewnętrznego benchmarku. Pokaże, kto wykorzystał, a kto nie sytuację na rynku _- mówi Wojciech Olszewski, zarządzający OFE Polsat. Podkreśla, że średnia ważona stopa zwrotu paraliżuje teraz racjonalne zachowania. _ Zbudowanie portfela w oparciu o indeks giełdowy też może być dobrym pomysłem, ale po co wtedy zarządzający? _- pyta Olszewski.

Aleksandra Kurowska
PARKIET

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)