Zamiast kupować kwiatka nauczycielom wsparli Afrykę. Uczniowie chętnie podchwycili pomysł
- Może darować sobie kupowanie kwiatów, a wdzięczność nauczycielowi okazać szczerym "dziękuję". Pieniądze zaś przeznaczyć na dzieci z Somalii - zaproponowała piosenkarka Katarzyna Nosowska w nowej kampanii Polskiej Akcji Humanitarnej. I wywołała lawinę pozytywnych reakcji.
200 szkół włączyło się w akcję ”Zamiast kwiatka niosę pomoc” we właśnie zakończonym roku szkolnym - wynika z informacji Polskiej Akcji Humanitarnej. To oznacza, że 25 tys. uczniów pieniądze na symboliczny upominek dla nauczyciela przeznaczyło na wsparcie rodzin w Afryce.
W ramach akcji szkoły zgłaszają się do PAH i dostają od organizacji materiały promujące niedawanie kwiatów, a wspieranie dobroczynności. Jak się dowiadujemy w PAH, szkoły bardzo chętnie się zaangażowały. - Słowa Gaby Kulki i Kasi Nosowskiej sprawiły, że do akcji zaczęli przyłączać się równie chętnie rodzice - komentuje dla WP Sabina Złotorowicz, koordynator akcji.
- W czerwcu każdego dnia mój telefon się urywa. Zwracają się do mnie nauczyciele i nauczycielki z pomysłami na działanie, niesamowitą energią, dobrym słowem i zaangażowaniem do działania - dodaje.
Jak już pisaliśmy, nauczyciele coraz częściej mówią, że woleliby nie otrzymywać ani ton kwiatów, ani kilkunastu opakowań czekoladek, ani tym bardziej drogich prezentów. Podkreślają, że akcja PAH pozwala włączyć się w ideę zaangażowania i podniesienia świadomości i odpowiedzialności obywatelskiej.
- Zdaniem nauczycieli motywacją do działania jest skuteczność, przełożenie na konkretną, "namacalną" pomoc – stwierdza Sabina Złotorowicz - Uczniowie i uczennice chętnie się angażują, dostrzegają zasadność tej akcji, a co najważniejsze jej skuteczność, co z kolei dostarcza im ważne poczucie sprawczości. Kiedy pomagamy, chcemy wiedzieć, że nasza pomoc ma sens.
Ale prezent dla nauczyciela na koniec roku to obyczaj, który w Polsce ma długą tradycję. Co więc kupuje się nauczycielom w Polsce? Oprócz tradycyjnych czekoladek i słodyczy, internauci często piszą o kawie, herbacie i bonach upominkowych. Z droższych opcji pojawia się czasem biżuteria, pióra, a nawet wyjazd do spa. Ekstremalne prezenty to sprzęt RTV/AGD czy zastawa stołowa. Według deklaracji internautów wartość takich prezentów dla nauczycieli potrafi przekroczyć 1,5 tys. zł.
Tymczasem cztery lata temu nauczyciel Krzysztof Ponikowski zaapelował do swoich kolegów i koleżanek po fachu, aby nie przyjmować kwiatów na koniec roku szkolnego, tylko zamiast tego zachęcać uczniów do działania i niesienia pomocy. - Po jego apelu 200 szkół się zaangażowało, udało się uzbierać 200 tys. zł i zbudować szkołę w Nepalu, który wtedy był wyniszczony po trzęsieniu ziemi – zazacza koordynatorka projektu z ramienia PAH.
Jak wyjaśnia, w tym roku szkolnym wsparcie przeznaczone jest na rodziny z Somalii. - Dostarczamy podstawowe narzędzia rolnicze i wędkarskie. Dzięki akcji polskie szkoły niosą pomoc również poprzez transfery pieniężne dla najbardziej potrzebujących rodzin - tłumaczy.
Jak wynika z danych udostępnionych nam przez PAH, pierwsza akcja zorganizowana w roku szkolnym 2014/2015 mobilizowała 25 tys. uczniów i okazała się wielkim sukcesem. W kolejnym roku było gorzej, bowiem włączyło się tylko 45 szkół - zaledwie 5 tys. dzieci wparło Afrykę. W zeszłym roku niemal potroiła się liczba szkół, w których nauczyciele zrzekli się kwiatów na rzecz dotacji.
Tegoroczna kampania wciąż jeszcze trwa. Już wiadomo jednak, że ponownie włączyło się w nią około 200 szkół w całej Polsce, a na zakończenie roku szkolnego 2017/2018 około 25 tys. uczniów, zamiast kwiatka, niosło pomoc Somalii.
Prezenty dla nauczycieli – miły zwyczaj czy praktyka, z którą należy skończyć? Jak wygląda sprawa dawania prezentów w szkole, do której uczęszcza Wasze dziecko? A jeśli jesteście nauczycielami, to jak sprawa wygląda z waszego punktu widzenia? Piszcie na dziejesie.wp.pl.