Zanim dostaniesz pracę, przejdziesz specjalny test

Testy psychometryczne od lat stanowią ważne narzędzie wykorzystywane podczas rekrutacji nowych pracowników i planowania ścieżek kariery tych obecnych. O co tak naprawdę chodzi? Zagadkę pomaga nam rozwiązać Małgorzata Pukropek, HR Projects Leader, Antal HR Consulting

Zanim dostaniesz pracę, przejdziesz specjalny test
Źródło zdjęć: © © apops - Fotolia.com

27.05.2014 | aktual.: 27.05.2014 10:31

*.

- Podczas rozmowy kwalifikacyjnej możemy być poddani testom psychometrycznym? Na czym polegają?

- Testy psychometryczne to zestaw narzędzi stworzonych przez psychologów. Służą do badania osobowości, temperamentu, kompetencji, zdolności i motywacji. Mają one za zadanie sprawdzić, czy osoba odpowiada profilem kompetencyjnym stanowisku, które chce obsadzić pracodawca - wtedy, gdy mówimy o rekrutacji lub gdy planujemy szkolenia czy awanse - w jakich kierunkach rozwijać pracownika. Testy oparte są o szereg teorii i wieloletnich badań naukowych oraz są zweryfikowane w zakresie różnic kulturowych,dlatego też pracodawcy poszukując rozwiązań chętnie korzystają z podpowiedzi, jakie dają testy i tym samym łączą naukę z biznesem.

- Testy zwykle potrafią zestresować pracownika. Tych konkretnych należy się bać?

- Nowoczesne narzędzia psychometryczne mają formułę online, dzięki czemu kandydat nie musi pod okiem psychologa wypełniać testu, chyba, że mówimy o teście inteligencji, wtedy warunki kontrolowane czyli obecności psychologa jest wymagana. Konstrukcja testów oparta jest na wiedzy zwanej psychometrią, dzięki czemu mamy gwarancję, że zadając określony zestaw pytań otrzymamy określony zestaw informacji przydatnych w codziennym życiu.

- A co potem? Czy jest możliwość zapoznania się z wynikami testu?

- Każda osoba, która jest badana testem psychometrycznym powinna mieć możliwość zapoznania się ze swoimi indywidualnymi wynikami. To ważne przy korzystaniu z testów psychometrycznych w procesach rekrutacyjnych, gdy wynikami zainteresowany jest przede wszystkim przyszły pracodawca. Nie można jednak zapomnieć, że także kandydatowi należy się informacja zwrotna. Niektóre nowatorskie narzędzia np. self management group, zawierają opcję automatycznie generowanego pisemnego raportu z wynikami dla osoby wypełniającej. W części innych narzędzi informacja po teście jest przekazywana drogą ustną, co wymaga dodatkowego zaangażowania po stronie pracodawcy lub rekrutera.

- Czego się dowiemy analizując wyniki testu?

- Wyniki testów mogą nam uświadomić, w jakich kierunkach powinniśmy budować naszą karierę zawodową, do czego mamy predyspozycje, a które zawody raczej nie są dla nas przeznaczone, ponieważ wymagają innego zestawu umiejętności.

- Czy można się do nich wcześniej przygotować?

- Do testów, które badają nasze naturalne predyspozycje oraz motywację nie możemy się przygotować i zawsze kiedy ktoś pyta mnie o radę mówię, że powinien odpowiadać zgodnie z pierwszym odruchem. Natomiast do testów zdolności czyli takich, które badają zdolności werbalne lub pracy na materiale liczbowym należy się przygotować. W tym celu warto wyszukać testy próbne na stronach dostawców takich narzędzi i kilka razy spróbować je rozwiązać, aby zorientować się jakiego zakresu zadań powinnyśmy oczekiwać podczas testu właściwego.

ml,JK,WP.PL

  • Małgorzata Pukropek - Dywizja Antal HR Consulting zajmuje się profesjonalnym doradztwem w zakresie oceny i rozwoju pracowników m.in.: audytem kompetencji przy wykorzystaniu narzędzi psychometrycznych Self Management Group oraz sesji AC/DC, opracowywaniem systemów ocen okresowych, badaniami satysfakcji i zaangażowania pracowników.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)