Trwa ładowanie...

Zapora na granicy z Rosją. "3 tys. kamer i pełen monitoring"

Na przełomie września i października skończy się budowa zapory elektronicznej na granicy z Rosją. - Będziemy mieli pełen monitoring - zapewnił minister Mariusz Kamiński. Na granicy zostało rozmieszczonych 3000 kamer.

Na przełomie września i października skończy się budowa zapory elektronicznej na granicy z Rosją [na zdjęciu zapora na polsko-białoruskiej]Na przełomie września i października skończy się budowa zapory elektronicznej na granicy z Rosją [na zdjęciu zapora na polsko-białoruskiej]Źródło: East News, fot: Piotr Molecki
d1at4na
d1at4na

Minister zdradził również, że w najbliższym czasie zostanie ogłoszony przetarg na wzniesienie analogicznej zapory wzdłuż rzeki Bug.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Statistica. Krajowy Rejestr Długów

Projekt, którego budowa rozpoczęła się w kwietniu, zakłada montaż ponad 3 tys. kamer oraz 200 km kabli detekcyjnych na blisko 199-kilometrowym odcinku granicy. Centrum Nadzoru, będące sercem systemu, znajdzie się w komendzie Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w Kętrzynie. Planowany koszt przedsięwzięcia to ponad 373 miliony złotych.

Już niebawem, na przełomie września i października, będziemy dysponować elektroniczną zaporą na granicy z Rosją, co umożliwi nam pełny monitoring tego obszaru - zaznaczył minister Kamiński podczas wystąpienia w TVP1.

Szef MSWiA podkreślił, że konstrukcja pozwoli na całkowitą kontrolę granicy z Rosją. Zdradził także, że w najbliższym czasie Komenda Główna Straży Granicznej ogłosi przetarg na budowę elektronicznego zabezpieczenia wzdłuż rzeki Bug.

Zapora ta, wykorzystująca najnowocześniejsze technologie, będzie idealnie dostosowana do specyfiki terenu, wyposażona w 5,5 tysiąca kamer oraz detektory ruchu, zapewniając niebywały poziom bezpieczeństwa - dodał Kamiński.

Kolejne zapory w planach

Z kolei rzeczniczka Straży Granicznej, por. Anna Michalska, poinformowała, że do końca roku zostaną wybrani wykonawcy zapory elektronicznej nie tylko na Bugu, ale także wzdłuż rzek Świsłocz i Istoczanka w województwie podlaskim.

d1at4na

Prace mają ruszyć w przyszłym roku, a środki na ich realizację pochodzą z funduszy unijnych. System będzie obejmował instalację kamer i czujników ruchu wzdłuż brzegów rzek w strefie granicznej.

Trzeba dodać, że taka forma zabezpieczenia jest już obecna na ponad 200-kilometrowym odcinku granicy z Białorusią, gdzie wspiera działanie stalowej bariery fizycznej. Wprowadzenie zabezpieczeń jest odpowiedzią na kryzys migracyjny wywołany przez reżim białoruski, trwający od połowy 2021 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1at4na
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d1at4na