Zapowiada się dość spokojna sesja
Środowa sesja przebiegała w dobrych nastrojach na rynkach akcji. W utrzymaniu pozytywnego sentymentu na giełdzie pomogły publikacje lepszych danych z gospodarki amerykańskiej. Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych spadła, wzrosły dochody i wydatki Amerykanów.
Spadek indeksu nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan był niższy niż oczekiwano. Lepsze okazały się również październikowe dane z rynku nieruchomości, gdzie sprzedaż nowych domów wzrosła. Indeksy kontynuowały zwyżkę w okolice oporów. Indeks SP500 chwilowo powrócił tuż powyżej 1 100pkt.
Na rynku walutowym obserwowaliśmy wybicie z zakresów, czemu towarzyszyło silne osłabienie waluty amerykańskiej i umocnienie jena. W dalszym ciągu motorem do wszelkich ruchów na walutach pozostaje zmieniający się sentyment do ryzyka. Wszelki spadek awersji do ryzyka w dalszym ciągu postrzegany jest jako dobry powód do wyprzedaży dolara w sytuacji utrzymujących się bardzo niskich stóp procentowych w USA, a także braku perspektyw co do zmian polityki monetarnej FED w najbliższym czasie.
Dzisiejsza sesja rozpoczęła się słabiej dla indeksów akcji. Święto Dziękczynienia w USA sprzyja realizacji zysków. Z braku ważniejszych publikacji makroekonomicznych, to może być dość spokojny dzień na rynkach. Wszelkie odreagowania wczorajszych silnych ruchów powinny mieć dość ograniczony charakter. Z technicznego punktu widzenia wczorajsze ruchy powinny wyznaczać trend w perspektywie najbliższych dwóch tygodni.
EURPLN
Zgodnie z oczekiwaniami RPP pozostawiła główną stopę procentową w listopadzie na poziomie 3,5%. W ocenie członków RPP obecnie prowadzona polityka, a także poprawa globalnej koniunktury sprzyjają powrotowi gospodarki ‘na ścieżkę potencjalnego tempa wzrostu’. W dniu wczorajszym utrzymywała się tendencja do umocnienia złotego. EURPLN zdołał obronić geometryczne wsparcie na poziomie 4,0950 w postaci zniesienia 76,4% całości listopadowego impulsu wzrostowego. Dziś z kolei widzimy odreagowanie. Opór w postaci 100-okresowej średniej na wykresie 4h przebiega w okolicy 4,1460.
EURUSD
Wybicie górą z zakresu 1,48-1,50 przyczyniło się do silnej wyprzedaży waluty amerykańskiej. Dziś obserwujemy odreagowanie w okolice październikowego maksimum, co może być dobrą okazją do włączenia się do ruchu trendowego. Presja na dalsze osłabiania się waluty amerykańskiej powinna sprzyjać nowym szczytom na EURUSD. Opór w postaci rozszerzenia 127,2% całości fali korekcyjnej z poziomu 1,5065 znajduje się na poziomie 1,5184. Geometryczne wsparcie znajduje się na poziomie 1,5012.
GBPUSD
Pomimo silnej wyprzedaży dolara GBPUSD nie zdołał przetestować oporu na poziomie 1,6715, co przyczyniło się do osłabienia waluty brytyjskiej. Obecnie kurs powrócił w okolice zeszłotygodniowego minimum. Ponadto sytuacja techniczna na EURGBP (gdzie kurs znalazł się ponownie powyżej 0,9060) nie sprzyja dalszej aprecjacji funta. 38,2% zniesienia fib całości fali wzrostowej z poziomu 1,5703 wyznacza wsparcie w rejonie 1,6422. Aktualnym pozostaje opór w rejonie 1,6715.
USDJPY
Przełamanie istotnych wsparć w rejonie 88,05 i 87,00 doprowadziło do silnego ruchu na USDJPY. Odbywało się to w korespondencji z wybiciem z zakresów na innych parach i silną wyprzedażą USD. Spadki na dolarjenie były kontynuowane w dniu wczorajszym w okolice 86,22, gdzie przebiegała projekcja 141,4% całości impulsu wzrostowego z poziomu 88,05 w okolice 92,32. Dolne ograniczenie kanału spadkowego wyznacza wsparcie w rejonie 85,60. Wszelkie odreagowania w okolice 88,00-88,40 mogą być dobrą okazją do wznawiania krótkich pozycji na USDJPY.
Anna Wrzesińska
IDMSA