Trwa ładowanie...
d2zvvug
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Zarobki w USA. Dochody kongresmenów przyprawiają o zawrót głowy

Kongres Stanów Zjednoczonych to instytucja, w której kumuluje się bogactwo niewyobrażalne dla przeciętnego zjadacza chleba w USA - wynika z najnowszego raportu organizacji Center for Responsive Politics.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zarobki w USA. Dochody kongresmenów przyprawiają o zawrót głowy
(Fotolia)
d2zvvug

Zarazem jednak w Kongresie uwidaczniają się gigantyczne dysproporcje w zamożności zasiadających w nim senatorów i reprezentantów.

Jak informuje Center for Responsive Politics - organizacja gromadząca dane na temat dochodów osób piastujących stanowiska publiczne w USA - 10 proc. najbogatszych parlamentarzystów dysponuje wspólnie majątkiem, który stanowi aż 78,4 proc. łącznego majątku wszystkich członków Kongresu. W ujęciu kwotowym wartość netto 10 proc. najzamożniejszych kongresmenów to 3,4 mld USD.

40 proc. kongresmenów o najniższych dochodach dysponuje wspólnie majątkiem netto w wysokości 21 mln USD. Kwota ta stanowi zaledwie 0,5 proc. majątku Kongresu jako całości.

d2zvvug

Z raportu Center for Responsive Politics dowiadujemy się też, że "statystyczny" kongresmen osiąga w ciągu roku dochody, o jakich obywatel, którego reprezentuje, może tylko pomarzyć.

W 2014 r. mediana bogactwa amerykańskiego kongresmena wyniosła ok. 1,1 mln USD - niemal 20 razy więcej niż mediana bogactwa statystycznego amerykańskiego gospodarstwa domowego. Ta ostatnia w roku 2013 (z którego pochodzą najbardziej aktualne dostępne dane) wyniosła 56,4 tys. USD.

d2zvvug

Podziel się opinią

Share
d2zvvug
d2zvvug