Zarząd NBP uważa, że nie jest konieczne występowanie o FCL na kolejny okres (aktl.)
...
Dochodzi wypowiedź prezesa Sławomira Skrzypka #
29.03. Warszawa (PAP) - Zarząd Narodowego Banku Polskiego uważa, że nie jest konieczne występowanie przez Polskę o Elastyczną Linię Kredytową (FCL) MFW na kolejny okres. Narodowy Bank Polski jest jednocześnie gotowy do zasilenia Międzynarodowego Funduszu Walutowego w ramach pożyczki bilateralnej oraz rozszerzonej formuły NAB (New Arrangements to Borrow) - poinformował w poniedziałek NBP w komunikacie.
"Zarząd Narodowego Banku Polskiego jest przekonany, że sytuacja polskiej gospodarki i systemu finansowego jest obecnie na tyle dobra, że Polska może przejść z grona państw, którym MFW udziela wsparcia, do grona tych, które za pośrednictwem MFW pomagają innym krajom w przezwyciężaniu skutków globalnego kryzysu. Dlatego Zarząd Narodowego Banku Polskiego uważa, że nie jest konieczne występowanie przez Polskę o Elastyczną Linię Kredytową MFW na kolejny okres" - napisano w komunikacie.
"Narodowy Bank Polski jest jednocześnie gotowy do zasilenia Międzynarodowego Funduszu Walutowego w ramach pożyczki bilateralnej oraz rozszerzonej formuły NAB (New Arrangements to Borrow). Możliwe to będzie po podpisaniu porozumienia dotyczącego warunków finansowania oraz wzajemnych relacji i rozliczeń pomiędzy rządem RP a Narodowym Bankiem Polskim" - dodano.
W połowie marca wiceminister finansów Dominik Radziwiłł powiedział, że resort finansów uważa, że wobec sytuacji na świecie przedłużenie FCL może być zasadne. Wcześniej Ministerstwo Finansów informowało, że po przeprowadzonych analizach, uważa, że zasadne jest przedłużenie dostępu do elastycznej linii kredytowej.
W maju 2009 r. MFW zaakceptował jednoroczną umowę opiewającą na 13,69 mld SDR, czyli ok. 20,58 mld dolarów w ramach elastycznej linii kredytowej. Środki, którymi dysponuje Polska nie są wykorzystywane.
W wypowiedzi dla serwisu NBPNews.pl prezes NBP Sławomir Skrzypek poinformował, że techniczne rozmowy między NBP a polskim rządem, dotyczące wsparcia MFW, są na ukończeniu.
"Polska pozytywnie wyróżnia się na tle innych krajów. Nasza sytuacja pokazuje, że jesteśmy naprawdę dobrze prezentującym się krajem. Na tyle dobrym, że dziękując za dotychczasową współpracę w ramach FCL, widzimy z naszej strony możliwość pomagania innym. Jak kiedyś sięgaliśmy po wsparcie, które też było nam potrzebne tylko dlatego, że postrzeganie naszego regionu nie było zbyt dobre - bo sama sytuacja Polski była dobra - to dzisiaj postrzeganie Polski jest bardzo dobre. Zamiast sięgać po tego typu instrumenty, jesteśmy gotowi udzielać pomocy innym. Jesteśmy gotowi wesprzeć IMF w niesieniu tej pomocy innym. Tutaj ważnym aspektem było poruszenie tematu NAB, czyli nowego instrumentu, który IMF adresować będzie dla m.in takich krajów jak Grecja" - powiedział Skrzypek.
"W tej chwili kończą się techniczne rozmowy między NBP, a naszym rządem - podobne do tych, które miały już miejsce na Słowacji, w Czechach, na Słowenii, czy we Włoszech - gdzie doszło do podpisania stosownych porozumień między rządami, a bankami centralnymi i po zakończeniu tych technicznych już chyba w tej chwili tylko uzgodnień, NBP będzie gotów wesprzeć MFW. To będzie bardzo ważny sygnał, że Polska ze strony krajów, które sięgają po pomoc, przechodzi na stronę tych, które gotowe są jej udzielać" - dodał.(PAP)
jba/ gor/