Trwa ładowanie...
pożyczka

Zarząd NBP wyraził gotowość do partycypacji NBP w pożyczce dla MFW

Zarząd Narodowego Banku Polskiego upoważnił prezesa NBP do zadeklarowania gotowości partycypacji NBP w czasowym zwiększeniu zasobów finansowych Międzynarodowego Funduszu Walutowego w formie pożyczki bilateralnej - poinformował w piątek NBP.

Share
Zarząd NBP wyraził gotowość do partycypacji NBP w pożyczce dla MFW
Źródło: WP.PL
d2d6fu0

"Zarząd Narodowego Banku Polskiego po zapoznaniu się z wnioskiem ministra finansów z 16 stycznia 2012 r. w sprawie udzielenia przez NBP pożyczki bilateralnej Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu postanowił przychylić się do prośby ministra finansów zawartej we wniosku" - napisano w komunikacie przesłanym PAP.

Tym samym upoważnił prezesa NBP do "zadeklarowania wobec rządu RP i MFW gotowości partycypacji NBP w czasowym zwiększeniu zasobów finansowych MFW w formie pożyczki bilateralnej" - czytamy.

d2d6fu0

Jak podał NBP, ostateczna decyzja o udzieleniu pożyczki na rzecz MFW zostanie podjęta przez zarząd NBP po uzgodnieniu z MFW warunków umowy.

Sprawa ta zostanie przedstawiona Radzie Polityki Pieniężnej na najbliższym posiedzeniu 24 stycznia 2012 r.

W środę MFW poinformował, że rozważa zwiększenie zdolności pożyczkowych o 500 mld USD, wliczając w to wsparcie ze strony krajów UE w kwocie 200 mld USD. W grudniu pojawiły się nieoficjalne informacje, że udział Polski w pożyczce dla Międzynarodowego Funduszu Walutowego mógłby wynieść 6,27 mld euro.

d2d6fu0

Podziel się opinią

Share
d2d6fu0
d2d6fu0