Trwa ładowanie...

Zaskakujące dane. W branży IT kobiety zarabiają więcej

W powszechnym przekonaniu branża IT zdominowana jest przez mężczyzn. O ile w przypadku liczebności pracowników jest to prawda i panowie są zdecydowanie większą grupą niż panie, to jednak programistki zarabiają lepiej od swoich kolegów po fachu.

Zaskakujące dane. W branży IT kobiety zarabiają więcejŹródło: Fotolia.pl
dhew8j9
dhew8j9

Kobiety zatrudnione na stanowisku programisty Java w ubiegłym roku zarabiały przeciętnie o 7 proc. więcej od mężczyzn – wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak. Połowa kobiet zatrudnionych na tym stanowisku zarabiała co najmniej 6 800 zł, natomiast mediana płac mężczyzn wyniosła niespełna 500 złotych mniej.

Programistki specjalizujące się w językach .NET oraz PHP także zarabiały więcej od swoich kolegów. Wynagrodzenia mężczyzn na stanowisku programistów .NET w 2013 roku były niższe o około 2 proc. Połowa z nich zarabiała co najmniej 5 300 zł, podczas gdy 50 proc. kobiet na tym stanowisku otrzymywało nie mniej niż 5 400 zł.

W przypadku programistów PHP różnica w wynagrodzeniach była większa. Kobiety zarabiały niemal o 9 proc. więcej od mężczyzn. Co druga programistka PHP zarabiała co najmniej 4 800 zł, zaś połowa programistów PHP otrzymywała więcej niż 4 422 zł.

Mediana płac programistów i programistek w 2013 r. (w zł)

Patrycja Tryka
Sedlak & Sedlak

dhew8j9

dhew8j9

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhew8j9