Zatrudnienie w 2013 roku

Zwiększenie zatrudnienia w I kwartale 2013 r. planuje 9 proc. firm, zmniejszenie 15 proc., zaś 73 proc. stabilizację na obecnym poziomie

Zatrudnienie w 2013 roku
Źródło zdjęć: © thinkstock

02.01.2013 | aktual.: 02.01.2013 15:23

"Pracodawcy w Polsce są bardzo ostrożni jeśli chodzi o plany zatrudnienia w I kwartale 2013 r. Zwiększenie całkowitego zatrudnienia planuje 9 proc. przebadanych firm, 15 proc. przewiduje redukcję etatów, a 73 proc. deklaruje brak zmian personalnych. Prognoza netto zatrudnienia przed korektą sezonową osiąga - 6 proc." - napisano w opublikowanym we wtorek raporcie.

Zastosowany w raporcie parametr "prognoza netto zatrudnienia" to wyrażona w procentach różnica pomiędzy liczbą pracodawców przewidujących wzrost całkowitego zatrudnienia a liczbą pracodawców deklarujących spadek całkowitego zatrudnienia w ich oddziale w najbliższym kwartale.

"W ujęciu kwartalnym odnotowano spadek prognozy uzyskanej w oparciu o deklaracje pracodawców o 4 punkty procentowe, natomiast w porównaniu do I kwartału 2012 r. prognoza obniżyła się o 9 punktów procentowych" - napisano.

"Po uwzględnieniu czynników sezonowych prognoza netto zatrudnienia wynosi -1 proc. i osiągnęła najniższy poziom od czasu, kiedy rozpoczęto badanie ManpowerGroup w Polsce. W porównaniu do ubiegłego kwartału prognoza pozostaje na zbliżonym poziomie, zaś w ujęciu rok do roku spada o 9 punktów procentowych" - dodano.

Z raportu wynika, że w I kwartale 2013 r. w pięciu z 10 badanych sektorach prognoza netto zatrudnienia jest ujemna, co oznacza, że więcej firm będzie zmniejszać zatrudnienie niż tworzyć nowe etaty.

"Najniższą prognozę netto zatrudnienia odnotowano w sektorze Kopalnie/Przemysł wydobywczy (-7 proc.). Kolejne sektory, które uzyskały niską, negatywną prognozę netto zatrudnienia to Budownictwo i Produkcja przemysłowa (-6 proc. dla obu), a także Energetyka/Gazownictwo/Wodociągi (-5 proc.). W czterech branżach prognozy netto zatrudnienia są optymistyczne. Najwyższe prognozy uzyskano dla Transportu/Logistyki/Komunikacji (+11 proc.) i Handlu detalicznego i hurtowego (+10 proc.)" - napisano.

"W porównaniu z IV kwartałem 2012 r. prognozy zatrudniania zmniejszyły się w sześciu z 10 badanych branżach. Największy spadek, o 8 punktów procentowych, odnotowano dla sektora Finanse/Ubezpieczenia/Nieruchomości/Usługi. Kolejne znaczne obniżenie prognozy nastąpiło w Budownictwie, o 4 punkty procentowe. Wzrost prognozy nastąpił w czterech sektorach; największy, o 8 punktów procentowych, odnotowała Energetyka/Gazownictwo/Wodociągi i o 7 punktów Handel detaliczny i hurtowy" - dodano.

Badanie Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia na I kwartał 2013 roku dla Polski zrealizowane było na reprezentatywnej próbie 750 pracodawców, pomiędzy 18 a 31 października 2012 r.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)