Zatrzymanie na wsparciu
Pierwsze godziny wczorajszego handlu przebiegły pod znakiem niewiary w proces odbudowywania się presji popytowej na wiodących rynkach europejskich. W stosunku do Eurolandu zachowywaliśmy się zatem bardzo defensywnie.
21.12.2011 | aktual.: 21.12.2011 08:45
Zresztą wystarczy pod tym kątem spojrzeć na wykres WIG-u 20 i niemieckiego DAX-a (w skali dziennej) by przekonać się, że ta niewiara popytu w możliwość zbudowania jakiejś silniejszej kontry to zdecydowanie poważniejszy problem (należy tutaj podkreślić, że WIG20, jako jeden z nielicznych indeksów, zdołał w ostatnim czasie przedrzeć się poniżej listopadowego dołka cenowego).
W miarę upływu sesji optymizm w obozie popytowym zaczął się jednak stopniowo zwiększać. Z kilkugodzinnej konsolidacji nastąpiło zatem wybicie górą, co błyskawicznie zachęciło kapitał stojący z boku do zaangażowania się w proces budowania ruchu odreagowującego.
W efekcie kontrakty weszły w naprawdę dynamiczną fazę odreagowania wzrostowego i w szybkim tempie zaczęły podążać w kierunku kolejnych zapór podażowych. Z załączonego wykresu wynika, że pierwszą taką barierą była czerwona median line (jak widać w ostatnim okresie wspomniana linia spełnia rzeczywiście nieprzypadkową rolę na FW20H12). Mniej więcej we wspomnianym rejonie cenowym impet tego spektakularnego uderzenia popytu wyczerpał się. Bykom po raz kolejny nie udało się zatem sforsować w/w przeszkody, choć trzeba podkreślić, że ich wczorajszy styl walki mógł z pewnością zrobić spore wrażenie na posiadaczach krótkich pozycji.
Ostatecznie zamknięcie marcowej serii kontraktów uplasowało się na poziomie 2168 pkt. Stanowiło to wzrost wartości FW20H12 w stosunku do poniedziałkowej ceny odniesienia wynoszący aż 1.93%.
W kontekście bieżącego układu technicznego wykresu warto na pewno w pierwszej kolejności wyeksponować znaczenie wsparcia: 2120 – 2126 pkt. Strefa już w poniedziałek odegrała bowiem istotną rolę, gdyż właśnie w tym rejonie kupujący zdołali powstrzymać coraz silniej rozwijającą się falę przeceny. Koniec końców popyt zdołał również z obszaru wsparcia: 2120 – 2126 pkt. (zbudowanego na bazie zniesienia 78.6%) zainicjować silny ruch kontrujący. Tę okoliczność należy zatem traktować pozytywnie, jako element potwierdzający wzrost presji popytowej w rejonie ważnego wsparcia Fibonacciego.
W swoim podejściu analitycznym (o czym już wielokrotnie pisałem) stosuję jednak pewną prostą metodę uzyskiwania dodatkowych potwierdzeń, dzięki którym możemy z nieco większą ufnością spoglądać na rozwijający się w danym momencie ruch cenowy. W moim odczuciu zanegowanie węzła podażowego zbudowanego na bazie zniesienia 38.2% (najlepiej wraz z przebiegającą tutaj median line) stanowi istotny element techniczny uwiarygodniający każdą inicjatywę popytu. Odnosząc się tutaj do bieżącego układu technicznego warto podkreślić, że takim przedziałem cenowym na wykresie kontraktów jest obecnie zakres: 2199 – 2202 pkt. (między innymi wypada tutaj zniesienie 38.2% i dodatkowo, co bardzo istotne, plasuje się również median line).
Zanegowanie w/w bariery podażowej byłoby zatem ważnym osiągnięciem popytu i w konsekwencji mogłoby implikować ruch w kierunku kolejnej strefy oporu Fibonacciego (z wykresu wynika, że jest to przedział: 2249 – 2253 pkt.). Uważam, że dopiero sforsowanie tej właśnie przeszkody cenowej (miedzy innymi wypada tutaj zniesienie 61.8%) stanowiłoby bardzo znamienne potwierdzenie wzrostu aktywności popytu na warszawskim rynku terminowym. O kupnie kontraktów pomyślałbym zatem w chwili sforsowania 2249 – 2253 pkt.
Na razie jednak przewagę techniczną posiada jeszcze obóz podażowy, a pierwszą oznaką dokonującej się zmiany sentymentu rynkowego (w ujęciu krótkoterminowym) byłoby wybicie się kontraktów ponad wymieniony już wcześniej przedział oporu: 2199 – 2205 pkt. (co z pewnością nie będzie łatwym zadaniem, gdyż wypadają tutaj potencjalnie istotne zniesienia i projekcje cenowe Fibonacciego, a dodatkowo przebiega median line).
Paweł Danielewicz
analityk techniczny
DM BZ WBK
| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |