Trwa ładowanie...
d4m2spk
28-01-2016 13:00

ZBP: Dodatkowe obciążenia banków w 2016 r. sięgną ponad 27 mld zł

Warszawa, 28.01.2016 (ISBnews) - Dodatkowe obciążenia dla sektora bankowego w 2016 roku, wynikające z regulacji i zaleceń sięgną ok. 27 mld zł, z czego 12 mld zł to dodatkowe wymagania unijne dotyczące kapitału, 10 mld zł to domiar kapitałowy dla 14 banków zaangażowanych w kredyty w CHF, zaś 4-5-5,5 mld zł to podatek od aktywów, poinformował prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz.

d4m2spk
d4m2spk

"W ciągu 12 miesięcy ubiegłego roku sektor bankowy poniósł dodatkowe wielomiliardowe obciążenia, jednocześnie tracąc niektóre źródła przychodów. Wpłaty do BFG z tytułu wypłat środków gwarantowanych dla klientów SKOK wyniosły 3 mld zł, a należy zwrócić uwagę, że były to wpłaty na instytucję, która działa poza sektorem bankowym. Do tego wypłaty należy doliczyć wpłaty na SK Bank, które sięgnęły 2 mld zł. Fundusz wsparcia kredytobiorców mieszkaniowych dotychczas kosztował sektor bankowy 0,6 mld zł" - powiedział Pietraszkiewicz podczas konferencji prasowej.

Dotychczas w swojej historii sektor bankowy nie doświadczył jeszcze tak wielu obciążeń skumulowanych w krótkim czasie. Zbliżamy się do takiego miejsca, gdzie dalsze obciążenia mogą zagrozić stabilności sektora i zdolności finansowania gospodarki, dodał.

Prezes podkreślił, że jednocześnie z powodu obniżenia przychodów z tytułu interchange utracone źródła przychodów sektora sięgnęły 1,5 mld zł, zaś wsparcie dla kredytobiorców walutowych - tzw. sześciopak - to 1 mld zł utraconych dochodów. Oznacza to, że w całym 2015 roku dodatkowe obciążenia banków i utracone źródła przychodów wyniosły 8,1 mld zł.

Ponadto, w 2015 roku banki zapłaciły 2 mld zł podatku VAT, 2,25 mld zł na Bankowy Fundusz Gwarancyjny, 0,17 mld zł opłat na Komisję Nadzoru Finansowego.

d4m2spk

Jak podkreślił prezes ZBP, bieżący rok przyniesie kolejne obciążenia banków wynikające z regulacji unijnych oraz zaleceń polskiego nadzoru.

"Dodatkowe wymaganie unijne dotyczące kapitału, czyli tzw. dyrektywa CRD IV, którą banki muszą zaimplementować to koszt 12 mld zł, do tego należy pamiętać o dodatkowych wymaganiach KNF wobec banków, które mają kredyty walutowe we frankach szwajcarskich - będzie to kosztować banki 10 mld zł, a od przyszłego miesiąca mamy dodatkowy podatek - według naszych wyliczeń będzie to od 4,5 do 5,5 mld zł. Przewidujemy też kontynuację tzw. sześciopaku" - powiedział Pietraszkiewicz.

Prezes podkreślił, że oprócz tych obciążeń w ub. roku zostały również wprowadzone ograniczenia dotyczące prowadzenia działalności biznesowej w postaci ustalenia dopuszczalnego maksymalnego poziomu oprocentowania kredytu konsumenckiego, czy obniżki opłaty interchange, która obecnie jest - jak wskazał - najniższa w Europie.

(ISBnews)

d4m2spk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4m2spk