Trwa ładowanie...

Zbyt seksi do pracy?

Zbyt wyzywający i nieodpowiedni strój może mieć destrukcyjny wpływ na postrzeganie naszego profesjonalizmu. Naukowcy wzięli na warsztat to, jak ubieramy się do pracy i jak się w niej prezentujemy. Wyniki badań udowadniają z całą stanowczością. Prowokacyjny ubiór i zachowanie mogą kosztować nas nawet utratę zatrudnienia.

Zbyt seksi do pracy?Źródło: Thinkstock
d1cvjjd
d1cvjjd

Menedżerowie, którzy ubierają się zbyt prowokacyjnie postrzegani są jako mniej inteligentni. Wyzywający strój uchodzi jednak pracownikom niższych szczebli. Badanie pod kierownictwem prof. Piotra Glicka z Uniwersytetu Lawrence, sugeruje również, że kobiety, które zakładają pikantne wdzianka, odbierane są poprzez pryzmat swojej seksualności, a nie poprzez to jak wykonują swoje obowiązki.
Najgorszym pomysłem według profesora, jest ubranie się w zbyt odważną sukienkę. Dotyczy to wszystkich pań, bez względu na stanowisko jakie piastują.

- Media zachęcają kobiety do podkreślenia swojego seksapilu. Nasze wyniki sugerują, że nie jest to dobry pomysł. Panie, które wykonują zawody o wysokim prestiżu, a które są zbyt prowokacyjne w miejscu pracy, są źle postrzegane przez swoich współpracowników - komentuje prof. Piotr Glick - czytamy na portalu CareerBuilder.com.

Są tacy, którzy w ogóle nie przywiązują uwagi do stroju. Popełniają jednak błąd. Od ubioru bowiem wiele zależy. Przekonały się o tym panie, które z powodu swojego wyglądu doznały dyskryminacji w miejscu zatrudnienia. W ubiegłym roku toczyły się dwie głośne sprawy dotyczące pracownic, które zostały uznane za zbyt seksowne w stosunku do pracy jaką wykonywały. W efekcie wręczono im wypowiedzenia.

Nader seksowne zachowanie i krzykliwy strój pokrzyżowały plany Desiree Goodwin, bibiotekarki z Harvardu. Goodwin została pominięta w przyznawaniu awansu przeszło 16 razy. Jak się później okazało powodem była jej nader eksponowana atrakcyjność fizyczna i prowokacyjne stroje. Praca, o którą starała się Goodwin, została przydzielona kobiecie mniej doświadczonej i gorzej wykształconej niż ona. Dodajmy, że bibliotekarka posiada dwa stopnie naukowe. Desiree oskarżyła swoich pracodawców o dyskryminację. O to, że była postrzegana tylko jako "ładna dziewczyna", która nosiła "seksowne stroje" i jej kandydatura nie została poważnie potraktowana. Druga sprawa dotyczyła Caterina Bonci. Katolicka nauczycielka religii została zwolniona za nader seksowy wygląd. Dyrektor szkoły, nauczyciele i rodzice skarżyli na zbyt duży dekolt i za bardzo podkreślone piersi. Panie postanowiły dochodzić swoich praw w sądzie. Bonci udało się wygrać, dostała swoją pracę z powrotem. Dla Goodwin skończyło się jednak nieciekawie. Nie tylko
przegrała sprawę, ale również została obciążona rachunkiem za koszty sądowe.

d1cvjjd

Upewnijmy się zatem, żeby nasz codzienny strój nie przekroczył dozwolonej granicy dobrego smaku w miejscu pracy. Może się okazać, że zbyt mało w ubiorze to zbyt wiele dla otoczenia. Oto kilka wskazówek jak uniknąć nieestetycznego wyglądu.

- Długość spódnicy powinna sięgać nie więcej niż kilka centymetrów powyżej kolana. Brzuch, piersi, plecy i ramiona powinny być zakryte. Biustonosz obowiązkowy – radzi Ewelina Fiałkowska, stylistka - Nie uwidaczniaj piersi zbyt nachalnie. Biust nie może wypadać z sukienki. Długość sukienki też jest ważna. Zbyt napięte spodnie lub za niski stan mogą powodować nieciekawe wrażenia estetyczne. Spodnie powinny być neutralnych kolorach. Wysokie obcasy nie mogą być za wysokie, a stopa powinna być zabudowana. Styl butów raczej klasyczny, pantofle dobrane do stroju. Należy unikać jasnych kolorów. Włosy eleganckie, starannie uczesane. Makijaż naturalny, bez krzykliwych kolorów. Unikaj rażących szminek.

Według ekspertki zbytnie afiszowanie się ze swoją atrakcyjnością fizyczną może zakwestionować nasz profesjonalizm. W pracy chodzi o to, żeby docenione zostały nasze umiejętności zawodowe, a nie żeby postrzegano nas jedynie poprzez pryzmat wypadającego biustu.
- W pracy powinnyśmy być profesjonalni w każdym calu. Na eksponowanie ciała jest czas po pracy – komentuje Ewelina Fiałkowska.

JK

d1cvjjd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1cvjjd