Trwa ładowanie...
d2p92no
d2p92no

ZCh Police zmodernizują instalacje do produkcji amoniaku, mają umowę z INSC

Warszawa. 10.12.2014 (ISBnews) - Grupa Azoty Police podpisała dziś umowę z Instytutem Nowych Syntez Chemicznych (INSC) dzięki której w najbliższych latach zwiększy i zoptymalizuje jego produkcję. Jest to odpowiedź Grupy Azoty na światowy deficyt amoniaku oraz wciąż rosnące na rynkach ceny, poinformowali przedstawiciele spółki. Wartość umowy wynosi 46 mln zł.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2p92no

"Po okresie akwizycji oraz porządkowania polskich grup następuje czas na wdrażanie nowych rozwiązań oraz prowadzenie własnych badań. Tak jest właśnie w przypadku umowy podpisanej przez Grupę Azoty z Instytutem Nowych Syntez Chemicznych" - powiedział minister skarbu Włodzimierz Karpiński podczas konferencji Nafta/Chemia.

Minister dodał, że marka "Polska" jest coraz silniejsza i licząca się w Europie, a rozpoczęcie własnych badań czy patentów dodatkowo wzmacnia jej wartość.

"Pragnę przypomnieć, że w nowej perspektywie unijnej co 7. euro będzie przeznaczane właśnie na badania" - podsumował Karpiński.
Przedstawiciele Grupy Azoty podkreślili, że dzięki umowie z INS nie tylko zostanie zmodernizowana instalacja wytwórcza amoniaku w Policach. W ramach umowy prowadzone będą także badania i opracowywane nowoczesne rozwiązania technologiczne.

"Dzięki umowie będziemy realizować nowoczesne i najbardziej obecnie efektywne instalacje przy produkcji amoniaku. To oczywiście będzie w przyszłości pozytywnie wpływać na całą Grupę" - wyjaśnił prezes Grupy Azoty Paweł Jarczewski podczas konferencji prasowej.

d2p92no

Całość inwestycji ma kosztować ok. 156 mln zł, a zakończenie modernizacji zaplanowane zostało na połowę 2016 r.

"Najważniejsza z punktu widzenia Polic jest szansa na ok. 15-oszczędność zużytej energii, a także ciepła oraz o ok. 3-proc. zmniejszenie zużycia gazu" - wyliczył wiceprezes Grupy Azoty Krzysztof Jałosiński.

Dodał, że dzięki tej instalacji produkcja amoniaku może wzrosnąć o 60 tys. ton.

Amoniak jest komponentem wykorzystywanym w wielu różnych branżach, a głównie do produkcji nawozów azotowych.

d2p92no

Usprawnienie procesu produkcyjnego amoniaku pozwoli również znacznie obniżyć ilości wykorzystywanych do jego produkcji gazu ziemnego oraz energii, co zmniejszy zdecydowanie koszty produkowanych nawozów. Inwestycja przełoży się bezpośrednio na zoptymalizowanie wolnych mocy przerobowych obecnych instalacji.

Znaczenie amoniaku na świecie w ostatnim czasie dynamicznie wzrasta. Wpływ na jego deficyt i zwyżkę cenową ma zachwianie rynku w związku z wyłączeniem instalacji amoniaku i ograniczeniem produkcyjnym na Ukrainie, jak i w Trynidadzie oraz Afryce Północnej. Dodatkowo niekorzystnie na sytuację oddziałuje trwający od dłuższego czasu konflikt ukraiński.

W III kw. 2014 r. cena amoniaku utrzymywała się na średnim poziomie 488 dolarów za tonę. Była, więc o 58 dolarów wyższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wzrost cen amoniaku spowodowany był m.in. zapotrzebowaniem w południowowschodniej Azji oraz w celach rolniczych w USA.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 9.821 mln zł w 2013 r.

(ISBnews)

d2p92no

Podziel się opinią

Share
d2p92no
d2p92no