Zdalnie sterowana mysz pomoże walczyć z cukrzycą
Sygnały radiowe wyzwalają produkcję insuliny ?u genetycznie zmodyfikowanej myszy.
17.12.2014 | aktual.: 17.12.2014 10:32
Na pierwszy rzut oka wygląda to jak sen szalonego naukowca. Badacze z Rensselaer Polytechnic Institute w Nowym Jorku zmienili trzy geny myszy w taki sposób, aby funkcjonowaniem jej organizmu można było sterować przez radio. W przyszłości - twierdzą - będzie można w ten sposób pomóc cukrzykom.
Zespół Jonathana Dordicka zmodyfikował geny w komórkach wątroby zwierząt. Pierwszy koduje ferrytynę - białko „przechowujące" żelazo. Drugi - tuż obok - działa, uwalniając wapń, gdy ferrytyna zostanie poddana promieniowaniu elektromagnetycznemu. Wreszcie trzeci koduje insulinę - ale tylko w reakcji na podniesiony poziom wapnia.
Ten „łańcuszek" działa - zwierzęta poddane promieniowaniu radiowemu produkowały zwiększoną ilość insuliny. Poziom glukozy w ich krwi był niski nawet kilka godzin po nadaniu sygnału radiowego.
Naukowcy uważają, że te pierwsze doświadczenia na zwierzętach dają szansę na opracowanie podobnego mechanizmu dla ludzi. Dla diabetyków oznaczałoby to eliminację uciążliwych zastrzyków. W ten sam sposób - twierdzi Dordick - można również radzić sobie z innymi chorobami, na przykład parkinsonem. Impuls wyzwalałby wtedy produkcję dopaminy.
Sami badacze przyznają jednak, że droga do zastosowania takiej techniki u ludzi jest jeszcze bardzo daleka.