Zdecydowane uderzenie popytu
Otwarcie kontraktów uplasowało się wczoraj aż 47 punktów ponad piątkowym zamknięciem. Inwestorów ucieszył na pewno przebieg piątkowej sesji za oceanem, a także silne, poniedziałkowe zwyżki na rynkach azjatyckich i kontraktach na amerykańskie indeksy.
17.11.2009 08:17
Otwarcie kontraktów uplasowało się wczoraj aż 47 punktów ponad piątkowym zamknięciem. Inwestorów ucieszył na pewno przebieg piątkowej sesji za oceanem, a także silne, poniedziałkowe zwyżki na rynkach azjatyckich i kontraktach na amerykańskie indeksy.
Otwarcie FW20Z09 wypadło tym samym ponad ważnym zakresem oporu Fibonacciego: 2412 – 2420 pkt, gdzie koncentrowało się między innymi zniesienie 88.6% fali spadkowej trwającej od 23 października do 3 listopada i przebiegały dwie ważne median lines.
Warto nadmienić, że przez kolejne fazy notowań strefa: 2412 – 2420 pkt funkcjonowała jako zapora popytowa, choć działania podejmowane przez kupujących nie odznaczały się już taką dynamiką. Tak naprawdę bowiem rynek zakotwiczył się w wąskim korytarzu cenowym i nic nie było w stanie wyrwać go z tego marazmu. Z analogicznymi sytuacjami mamy jednak często do czynienia w tych dniach, kiedy światło dzienne mają ujrzeć ważne raporty makroekonomiczne z USA.
Po publikacji nieco rozczarowujących raportów o sprzedaży detalicznej (szczegóły w komentarzu: Na gorąco) handel ożywił się, choć nadal inwestorom nie udawało się „wydostać” kontraktów ze wspomnianego już korytarza cenowego. Końcówka sesji (za sprawą silnych wzrostów za oceanem) ponownie należała jednak do kupujących. Ostatecznie zamknięcie kontraktów wypadło na poziomie: 2454 pkt, co stanowiło ponad trzyprocentowy wzrost wartości FW20Z09 w stosunku do piątkowej ceny odniesienia.
Po porannym przełamaniu strefy oporu: 2412 – 2420 pkt bykom udało się w końcowej fazie notowań dotrzeć niemalże do kolejnej barier podażowej: 2462 – 2470 pkt. Jak wiadomo podstawowym „składnikiem” wymienionego zakresu jest zniesienie zewnętrzne 113% fali spadkowej trwającej od 23 października do 3 listopada (zakres fali został zaznaczony czerwoną, przerywaną linią). Powszechnie uważa się, że dopiero zanegowanie poziomu wytyczonego na bazie wspomnianego zniesienia stanowi potwierdzenie przełamania poprzedniego szczytu. Wydaje się, że w początkowej fazie dzisiejszych notowań nie dojdzie do takiego wyłamania, gdyż sesja rozpocznie się prawdopodobnie od niegroźnego ruchu korekcyjnego (wpływ spadków w Japonii i osuwających się kontraktów na amerykańskie indeksy). Tak czy inaczej w rejonie cenowym: 2462 – 2470 pkt aktywność sprzedających powinna być większa, choć nie ukrywam, że przełamany wczoraj przedział Fibionacciego: 2412 – 2420 pkt plasuje się nieco wyżej w hierarchii ważności (chociażby z racji
przebiegających tutaj linii Pitchforka). Warto zatem przypomnieć, że wskazana strefa powinna nadal pełnić na wykresie rolę barier popytowej (wczoraj bardzo poprawnie wypełniała tę rolę), a jej przełamanie wygenerowałoby bez wątpienia wstępny sygnał wyczerpywania się presji popytowej na rynku. Nie można wykluczyć, że w takim przypadku niedźwiedziom udałoby się sprowadzić kontrakty do obszaru wsparcia: 2394 – 2398 pkt, gdzie koncentrują się liczne zniesienia wewnętrzne Fibonacciego. Dopiero po przełamaniu w/w strefy zamknąłbym część długich pozycji. Inwestorzy preferujący strategie intradayowe mogliby również potraktować takie wyłamanie jako krótkoterminowy sygnał sprzedaży. Zakładam jednak, że byki nie dopuszczą w tej chwili do przełamania wskazanej zapory popytowej.
W przypadku kontynuacji ruchu wzrostowego i wybicia się kontraktów ponad zakres: 2462 – 2470 pkt, kolejnej bariery podażowej szukałbym na wykresie w rejonie zniesienia: 127.2% fali spadkowej, zaznaczonej na wykresie czerwoną, przerywaną linią (poziom: 2508 pkt). Więcej o strategii na dzisiejszą sesję napiszę w swoim pierwszym komentarzu online, który zostanie opublikowany około godz. 9.30.
Paweł Danielewicz
Analityk Techniczny
pawel.danielewicz@bzwbk.pl
| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |