Trwa ładowanie...
d3likzo

ZE PAK chce zdecydować o budowie bloków 3 i 4 w Pątnowie wiosną 2017 r.

Warszawa, 22.03.2016 (ISBnews) - Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK) chce być przygotowany do decyzji o budowie bloków 3 i 4, a decyzję w tej sprawie podjąć wiosną przyszłego roku, poinformował prezes Aleksander Grad.

Share
d3likzo

"Chcemy mieć gotowość budowy bloku 3 i 4 w ciągu najbliższych 12 miesięcy" - powiedział Grad podczas konferencji prasowej.

Podkreślił, że spółka chce ostatecznie rozstrzygnąć przyszłość bloku 3 i 4 w oparciu o rozwiązania dotyczące rynku energetycznego, w tym rynku mocy, kiedy będzie już znany już kształt planowanych uregulowań.

"Zakładamy, że wiosną przyszłego roku powinniśmy decyzję w tej sprawie podjąć" - powiedział prezes.

Zaznaczył, że spółka nie oczekuje wejścia w życie rynku mocy w tym terminie, a przygotowania odpowiednich rozwiązań.

d3likzo

Spółka podała w raporcie rocznym, że obecnie prowadzi rozmowy z kredytodawcami zmierzające do zagwarantowania utrzymania możliwości współfinansowania prac modernizacyjnych dotyczących bloków 3 i 4, jednak zastrzega, że decyzja o wznowieniu prac może zostać podjęta dopiero po wprowadzeniu takich rozwiązań systemowych, które zagwarantują rentowność podejmowanej inwestycji.

ZE PAK podał też w raporcie, że realizacja jej strategii będzie wymagała nakładów rzędu 1,1 mld zł na zawieszoną obecnie modernizację bloków 3 i 4 w Elektrowni Pątnów, 720 mln zł na budowę bloku gazowo-parowego w Elektrowni Konin i 284 mln zł na nowe kopalnie odkrywkowe.

Grupa ZE PAK, w której Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin jest spółką dominującą, prowadzi działalność obejmującą wydobycie węgla brunatnego, jak również wytwarzanie oraz sprzedaż energii elektrycznej i ciepła. Aktywa wytwórcze Grupy obejmują cztery elektrownie opalane węglem brunatnym (Pątnów II, Pątnów I, Adamów i Konin) oraz blok opalany biomasą. Grupa, pod względem ilości wytwarzanej energii elektrycznej, jest piątym wytwórcą w Polsce z udziałem wynoszącym około 7% w krajowym rynku wytwarzania energii elektrycznej. Spółka jest notowana na GPW od 2012 r.

(ISBnews)

d3likzo

Podziel się opinią

Share
d3likzo
d3likzo