Trwa ładowanie...
d1y2d5l

Zenon Ziaja

Najnowsze informacje
4.5
(4 głosy)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Sosnowiec

d1y2d5l
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Zenon Ziaja jest polskim przedsiębiorcą, farmaceutą i twórcą znanego przedsiębiorstwa kosmetycznego Ziaja. Firmę założył wraz z żoną Aleksandrą w 1989 roku.

Życiorys

Zenon Ziaja urodził się w Sosnowcu w 1946 roku. Gdy skończył szkołę średnią, usiłował dostać się na medycynę, jednak zabrakło mu jednego punktu. Ostatecznie rozpoczął studia farmaceutyczne. Po zdobyciu tytułu magistra na Akademii Medycznej w Lublinie pracował w aptece w Gdańsku, awansując z czasem na stanowisko kierownicze.

W 1969 roku zdecydował się na prowadzenie własnego przedsiębiorstwa, a początkowe nieudane próby sprzedawania ziemniaczanego kleju do tapet skłoniły go do zainteresowania się branżą kosmetyczną.

Zenon Ziaja zaczynał swoją przygodę z kosmetyką, wytwarzając w piwnicy wraz z żoną Aleksandrą naturalny krem oliwkowy. Ten produkt jest dzisiaj jednym z popularnych kosmetyków firmy Ziaja. Dzięki stopniowemu rozwojowi przedsiębiorstwa i rosnącej popularności Zenon Ziaja zaczął eksportować produkty za granicę, w obrębie Europy (Austria, Czechy, Dania, Irlandia, Ukraina), a także do Korei, Tajwanu, Japonii czy Wietnamu.

Kosmetyki Ziaja należą do najbardziej rozpoznawalnych rodzimych produktów na polskim rynku.

W 2018 roku Zenon Ziaja został wyłoniony jako jeden z finalistów 7. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu. Zdobył główną nagrodę PRB im. Jana Kulczyka w kategorii Sukces, pokonując innych znanych przedsiębiorców – Przemysława Gacka i Zbigniewa Grycana.

Majątek

Zenon Ziaja zgromadził do 2017 roku majątek o wartości 969 mln złotych. Firma Ziaja sprzedaje rocznie po kilkadziesiąt milionów produktów w kraju i za granicą.

Życie prywatne

Ojciec Zenona Ziaja był stolarzem, a matka krawcową, zaś on sam chciał zostać lekarzem, mimo że rodzice planowali dla niego karierę skrzypka. Obecnie Ziaja jest żonaty i to właśnie wraz z żoną Aleksandrą, również farmaceutką, założył firmę kosmetyczną. Para ma syna Bartosza, który poszedł w ślady rodziców i również wybrał ten zawód. Córka Ziajów to Barbara Biernacka, która jest lekarzem.

Miejsce w rankingu najbogatszych Polaków

Zenon Ziaja zaistniał w rankingu najbogatszych Polaków Wprost w 2011 roku – znalazł się wtedy na 96. miejscu z majątkiem rodzinnym o wartości 150 mln zł. W kolejnych latach firma przynosiła coraz większe zyski, a Zenon Ziaja pomnażał majątek – w 2015 roku pojawił się na 78. miejscu w rankingu Wprost (420 mln zł).

W 2016 roku Zenon Ziaja zajął 40. miejsce w rankingu najbogatszych Polaków miesięcznika Forbes (754 mln zł), a w 2017 roku wspiął się na 34. pozycję z majątkiem w wysokości 969 mln zł.

W 2018 i 2019 roku przedsiębiorca zajął odpowiednio 38. (973 mln zł) i 35. (1066 mln zł) pozycję w rankingu najbogatszych Polaków Forbesa.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1y2d5l
d1y2d5l
d1y2d5l
d1y2d5l