Zestawienie wypowiedzi członków RPP od ostatniego posiedzenia
23.2.Warszawa (PAP) - Poniżej wypowiedzi członków Rady Polityki
Pieniężnej od ostatniego posiedzenia w styczniu.
SŁAWOMIR SKRZYPEK - 19.2 - DZIENNIKARZOM W...
23.02.2009 | aktual.: 23.02.2009 16:09
23.2.Warszawa (PAP) - Poniżej wypowiedzi członków Rady Polityki Pieniężnej od ostatniego posiedzenia w styczniu.
SŁAWOMIR SKRZYPEK - 19.2 - DZIENNIKARZOM W SEJMIE
Rada Polityki Pieniężnej jest wciąż w fazie łagodzenia polityki monetarnej - poinformował prezes NBP Sławomir Skrzypek.
"Jesteśmy w fazie łagodzenia polityki monetarnej" - powiedział.
===================================================
DARIUSZ FILAR - 18.2 - PARKIET
Należy się zastanowić, czy radykalne obniżki stopy procentowej, dokonane przez RPP, nie wywołały zbyt dużych oczekiwań co do tempa i docelowej skali tych obniżek, co może być przyczyną szybkiego słabnięcia złotego.
"(...) Najdelikatniej mogę to sformułować w sposób następujący - należy się zastanowić, czy radykalne obniżki stopy procentowej, dokonane przez RPP, nie wywołały zbyt dużych oczekiwań co do tempa i docelowej skali tych obniżek" - powiedział w odpowiedzi na pytanie o przyczynę deprecjacji kursu polskiej waluty.
"To jest kwestia, nad którą należy się zastanowić na najbliższym posiedzeniu RPP."
===================================================
ANDRZEJ WOJTYNA - 17.2 - BLOOMBERG
Pole do obniżek stóp procentowych zawęża się, dlatego obecnie należy albo przerwać obniżanie stóp procentowych całkowicie lub redukować je w najmniejszym możliwym stopniu, o 25 punktów bazowych - uważa Andrzej Wojtyna, członek Rady Polityki Pieniężnej.
"Pole manewru uległo zawężeniu, dlatego obecnie potrzebujemy albo przerwać obniżanie stóp procentowych całkowicie lub redukować je w najmniejszym stopniu jak to możliwe, o 25 punktów bazowych".
"Nawet radykalne rozwiązania muszą być wzięte pod uwagę. Jest możliwe, że pewnego rodzaju wzrost stopy procentowej będzie konieczny do przedyskutowania".
===================================================
MARIAN NOGA - 17.2 - TVN CNBC
Rada Polityki Pieniężnej powinna zrobić w lutym pauzę w obniżkach stóp procentowych - uważa członek RPP Marian Noga.
"Nic by się nie stało, gdyby Rada zrobiła pauzę w obniżkach stóp procentowych w lutym."
"Jesteśmy w fazie obniżek, nie jest powiedziane, że obniżki muszą odbywać się co miesiąc".
===================================================
MIROSŁAW PIETREWICZ - 17.2 - PAP
Zdaniem Mirosława Pietrewicza proces obniżania stóp procentowych powinien być kontynuowany. Kolejne obniżki nie muszą jednak być dokonywane w takim samym tempie, jak do tej pory.
"Myślę, że proces obniżania stóp procentowych powinien być kontynuowany. Nie oznacza to jednak, że kolejne obniżki muszą być dokonywane w takim samym tempie, jak dotychczas."
"Do jakiego poziomu powinny zostać obniżone stopy procentowe, trudno obecnie określić. To będzie zależało od tego, jak będzie kształtowała się sytuacja w najbliższych miesiącach, jakie wyniki pokaże projekcja, z którą zapoznamy się za tydzień".
===================================================
ANDRZEJ SŁAWIŃSKI - 17.2 - RZECZPOSPOLITA
Andrzej Sławiński uważa, że wysokość stóp procentowych ma niewielki wpływ na osłabienie kursu złotego. Do czasu, kiedy prognozy gospodarcze się nie ustabilizują, trudne będzie określenie stopnia, w jakim powinna zostać złagodzona polityka pieniężna.
"To, co się ostatnio działo ze złotym ma niewiele wspólnego z wysokością stóp procentowych. Spadek kursu złotego był w decydującej mierze efektem ogólnej fali spekulacji na spadek kursów walut krajów wschodzących".
"Do jakiego poziomu mogą spaść stopy procentowe w Polsce? Recesja w gospodarce światowej dopiero się zaczyna. Dokąd nie ustabilizują się prognozy, trudno będzie określić, jaki stopień złagodzenia polityki pieniężnej będzie właściwy, by pomóc gospodarce wrócić z czasem na ścieżkę potencjalnego wzrostu".
===================================================
MARIAN NOGA - 16.2 - BLOOMBERG
Skala kolejnej, ewentualnej obniżki stóp procentowych nie powinna być większa niż 25 punktów bazowych - uważa Marian Noga, członek Rady Polityki Pieniężnej.
"Nie jestem zwolennikiem ciągłego obniżania stóp procentowych, ale nie mogę wykluczyć cięcia w tym miesiącu. To wciąż nie powinno być jednak więcej niż 25 punktów bazowych, ponieważ ryzyko presji inflacyjnej całkowicie nie wygasło".
===================================================
STANISŁAW NIECKARZ - 13.2 - PAP
Cykl obniżek stóp procentowych powinien być kontynuowany konsekwentnie i bez przerw - uważa Stanisław Nieckarz, członek Rady Polityki Pieniężnej.
"Zgodnie z komunikatem z ostatniego posiedzenia RPP, zapoczątkowany w listopadzie ubiegłego roku cykl obniżek stóp procentowych powinien być konsekwentnie i to bez przerw kontynuowany".
"Z jaką siłą i do jakiego poziomu należałoby obniżać stopy procentowe, zdecyduje Rada na najbliższym posiedzeniu, po nowej ocenie sytuacji, a ściślej po ocenie siły rozprzestrzeniania się zjawisk kryzysowych w świecie i ich skutków dla naszej gospodarki i sytuacji finansowej kraju".
===================================================
DARIUSZ FILAR - 13.2 - TVN CNBC
W obniżkach stóp procentowych przydałaby się przerwa - uważa Dariusz Filar, członek Rady Polityki Pieniężnej.
"Pole do obniżek, które było w Polsce, zostało w grudniu i styczniu bardzo intensywnie zagospodarowane. Obecnie przydałaby się pauza. Pewna powściągliwość w obniżaniu stóp jest wskazana".
===================================================
MARIAN NOGA - 12.2. - PULS BIZNESU
Rada Polityki Pieniężnej nie zakończyła cyklu obniżek stóp procentowych. Nie można wykluczyć, że kolejne cięcie nastąpi już w lutym, jednak powinno być ono mniejsze, niż dotychczasowe, rzędu 25 punktów bazowych - uważa Marian Noga, członek Rady Polityki Pieniężnej.
"Nie zakończyliśmy cyklu obniżek stóp procentowych. Nie mogę wykluczyć, że stawki spadną już w lutym. Jestem jednak zwolennikiem małych cięć, o 25 pkt bazowych" - powiedział Noga w czwartkowym "Pulsie Biznesu".
Noga dodał, że RPP może rozważyć obniżenie stopy rezerwy obowiązkowej dla banków z 3,5 proc. do 2 proc.
"Najlepsza byłaby obniżka w dwóch krokach, po 75 pkt bazowych".
===================================================
HALINA WASILEWSKA-TRENKNER - 11.2 PAP
Nie ma konieczności, aby w lutym dalej obniżać stopy procentowe. Jeśli dane z lutowej projekcji inflacji i wzrostu PKB będą lepsze od oczekiwań, to powinna nastąpić stabilizacja stóp na obecnym poziomie. Ważnym czynnikiem kolejnych decyzji RPP jest reakcja kursu złotego - uważa Halina Wasilewska-Trenkner z Rady Polityki Pieniężnej.
"W oparciu o to, co wiemy dzisiaj, uważam, że teraz należałoby spokojnie poczekać. Nie widzę konieczności, aby trzeba było w lutym za wszelką cenę dalej obniżać stopę procentową".
===================================================
JAN CZEKAJ - 5.2 - TVN CNBC
Jan Czekaj z Rady Polityki Pieniężnej nie wyklucza, że będzie potrzeba obniżenia referencyjnej stopy procentowej NBP poniżej poziomu 3 proc. Ważnym czynnikiem w procesie decyzyjnym będzie, jego zdaniem, gwałtowne osłabienie kursu złotego.
"Uważam, że istnieje przestrzeń dla obniżek stóp procentowych (...) myślę, że zejście do poziomu 3-3,5 proc. jest całkiem uzasadnione. Ja nawet nie wykluczam tego, że będziemy potrzebowali zejść poniżej 3 proc. Musimy patrzeć na to, co się dzieje w gospodarce, jakie są perspektywy wzrostu, jak będzie się kształtowała inflacja. Decyzje będą podejmowane na bieżąco".
===================================================
DARIUSZ FILAR - 5.2 - PULS BIZNESU
Na najbliższym posiedzeniu RPP powinno dojść do obniżki stóp procentowych o 25 pb lub należy wstrzymać się z cięciami, powodem jest gwałtowne osłabienie złotego - uważa Dariusz Filar, członek RPP.
"Uważam, że na najbliższym posiedzeniu członkowie powinni przeanalizować wpływ ewentualnych obniżek stóp procentowych na kurs złotego i zdecydować się na wstrzymanie dalszych cięć lub ograniczenie ich skali do 25 pb".
====================================================
STANISŁAW NIECKARZ - 2.2 - PAP
W obliczu słabnącego tempa rozwoju gospodarczego rozpoczęty cykl obniżek stóp procentowych powinien być kontynuowany w sposób zdecydowany - uważa Stanisław Nieckarz, członek Rady Polityki Pieniężnej.
"Jeżeli EBC w marcu podejmie decyzję o kolejnej obniżce stóp procentowych do 1,5 proc., to stopa procentowa dla złotego powinna zostać zredukowana, w dwóch - trzech kolejnych ruchach, do poziomu 2,5-3 proc., w zależności od tempa spadku rozwoju gospodarczego".
====================================================
STANISŁAW OWSIAK - 2.2 - PAP
Rada Polityki Pieniężnej znajduje się w fazie luzowania polityki monetarnej, cykl obniżek nie został jeszcze zakończony. Skala i tempo kolejnych kroków będą uzależnione od napływających danych oraz od najnowszej projekcji inflacji i wzrostu PKB.
"Znajdujemy się nadal w fazie luzowania polityki monetarnej, cykl ten nie został jeszcze zakończony. Jest oczywiste, że będą dalsze ciecia. Skala i tempo obniżek będą uzależnione od napływających danych, a także w dużym stopniu od najnowszej projekcji inflacji i wzrostu PKB. Rada obserwuje również bacznie kształtowanie się kursu złotego. Ważna będzie także struktura inflacji oraz to, co się będzie działo z inflacją bazową".
"Dysparytet stóp procentowych pomiędzy Polską a strefą euro jest obecnie zbyt duży, jest to kolejna z przesłanek najbliższych decyzji, należy to również uwzględnić".
====================================================
JAN CZEKAJ - 2.2 - RZECZPOSPOLITA
Stopy procentowe powinny być dalej obniżane, zaś do kolejnych obniżek powinno dojść w miarę szybko. Jeżeli gospodarka będzie rozwijała się powoli, nie można wykluczyć obniżenia głównej stopy procentowej poniżej 3 proc.
"Uważam, że stopy powinny dalej być obniżane. Być może właściwym poziomem byłaby stopa procentowa na poziomie 3,50, może 3 proc. Ale dziś naprawdę trudno to oceniać, ciężko powiedzieć, że coś będzie na pewno. Jeżeli gospodarka będzie rozwijała się naprawdę powoli, to nie można wykluczyć zejścia z główną stopą procentową poniżej 3 proc.".
"Myślę, że do dalszych obniżek powinno dojść w miarę szybko, a później trzeba będzie obserwować, jak gospodarka zareagowała na dokonane obniżki. Na razie widzimy, że kryzys narasta i musimy działać wyprzedzająco" - dodał.
====================================================
ANDRZEJ SŁAWIŃSKI - 30.1 - POLSAT NEWS
RPP znajduje się w fazie łagodzenia polityki pieniężnej. Zmiany stóp procentowych będą jednak stopniowe ze względu na kurs złotego - uważa Andrzej Sławiński z Rady Polityki Pieniężnej.
"Tempo wzrostu będzie u nas przez szereg lat niższe, dlatego bank centralny w Polsce znajduje się w fazie łagodzenia polityki pieniężnej".
"W grudniu i w styczniu były głębokie cięcia, bo nastąpiły silne rewizje prognoz. Nasze zmiany stóp procentowych będą stopniowe ze względu na wysokość kursu walutowego. Ale ważniejsze dla naszej gospodarki jest zachowanie równowagi".
====================================================
HALINA WASILEWSKA-TRENKNER - 29.1 - TVN CNBC
Zdaniem Haliny Wasilewskiej-Trenkner stopa procentowa poniżej 2 proc. mogłaby dawać fałszywe sygnały dla rynku oraz doprowadzić do niewłaściwych wyborów ze strony inwestorów i konsumentów. Kolejne decyzje RPP zależne będą od lutowej projekcji inflacji i PKB oraz danych GUS.
"Rada zawsze mówiła, powtarzała, to wymaga ponowienia badań co pewien czas, że ta stopa, poniżej której chyba nie zejdziemy jest w okolicach około 2 proc. To wynika z tego, że niższa stopa procentowa może dawać już tak fałszywe sygnały dla rynku, że może doprowadzić do niewłaściwych wyborów przede wszystkim ze strony inwestorów, ale też konsumentów".
====================================================
DARIUSZ FILAR - 28.1 - TOK FM
Zdaniem Dariusza Filara obniżenie stopy rezerwy obowiązkowej przez RPP jest możliwe, ale nie w tej chwili.
"Nie w tej chwili. To znaczy nie wykluczam, że sytuacja płynnościowa może się tak zmieniać na rynku międzybankowym, że przyjdzie czas na obniżenie stopy rezerw, ale jeżeli w tej chwili jest zaparkowane w banku centralnym ok. 30 mld złotych, dokładać do tego parkingu jeszcze dodatkowe 9 mld byłoby działaniem zaskakującym".
====================================================
JAN CZEKAJ - 28.1 - TVN CNBC
Będzie istniała przestrzeń do dalszych obniżek stóp procentowych, jest wysokie prawdopodobieństwo, że w lutym zostanie podjęta decyzja o kolejnej redukcji - ocenia Jan Czekaj, członek Rady Polityki Pieniężnej.
"Myślę, że będzie jeszcze przestrzeń do dalszych obniżek stóp, natomiast kiedy i jaka skala byłaby tych obniżek - będziemy obserwować co się będzie działo w gospodarce, sytuacja dzisiaj jest niezwykle dynamiczna. W lutym będziemy mieli nową projekcję inflacji, będziemy wiedzieć więcej na temat stanu i perspektyw polskiej gospodarki"
"Szacuję dość wysokie prawdopodobieństwo, że w lutym będzie podjęta decyzja o obniżce stóp procentowych".
====================================================
DARIUSZ FILAR - 28.1 - RADIO PIN
Pole do obniżek stóp procentowych zostało obecnie zagospodarowane, czy się ono rozszerzy - o tym będą świadczyły kolejne dane makroekonomiczne oraz kolejna projekcja inflacji i PKB Narodowego Banku Polskiego - uważa Dariusz Filar, członek Rady Polityki Pieniężnej.
"Na razie pole (do obniżek stóp proc. - PAP) zostało zagospodarowane w sposób bardzo intensywny, tak należy traktować obniżkę o 75 punktów. Czy się rozszerzy, o tym będą mówiły kolejne dane i kolejna projekcja. Gdyby się stało tak, że projekcja pokaże nam analizy, że ta słabnąca gospodarka sprowadza nam inflację w roku 2010 poniżej celu, to oczywiście to pole do obniżek będzie widoczne".
====================================================
MARIAN NOGA - 28.1 - PAP
RPP znajduje się w cyklu obniżek stóp procentowych, który jeszcze się nie zakończył. Kolejne cięcia powinny być jednak mniejsze niż 75 punktów bazowych, aby gospodarka miała czas na dostosowanie się. Docelowy poziom stopy procentowej w Polsce, który należy osiągnąć do połowy 2011 roku, wyznaczy EBC - uważa Marian Noga, członek Rady Polityki Pieniężnej.
"Jesteśmy w cyklu obniżek, myślę, że jeszcze nie możemy mówić o jego zakończeniu. Uważam, że powinniśmy to robić mniejszymi krokami 50-ciu punktów bazowych, żeby gospodarka, a szczególnie sektor bankowy, sektor finansowy, sektor przedsiębiorstw, miały czas na adaptację, na amortyzację".
"Mamy, moim zdaniem, przestrzeń do obniżek przewidzianą do drugiej połowy 2011 roku, kiedy powinniśmy być gotowi do wejścia do strefy euro, do poddania się ocenie".
(PAP)
jba/ jtt/