Zestawienie wypowiedzi członków RPP od ostatniego posiedzenia
Wypowiedzi członków Rady Polityki
Pieniężnej od ostatniego posiedzenia w sierpniu.
Poniżej wypowiedzi członków Rady Polityki Pieniężnej od ostatniego posiedzenia w sierpniu.
DARIUSZ FILAR - 16.9. - PAP
Istnieje potrzeba dalszego zacieśniania polityki pieniężnej, a ruch ten powinien nastąpić jak najszybciej - ocenia Dariusz Filar z Rady Polityki Pieniężnej.
"Biorąc pod uwagę, że inflacja bazowa pozostaje w trendzie wzrostowym, i to jedna i druga, płace są wciąż prawie dwucyfrowe, w moim przekonaniu, z punktu widzenia potrzeby działań RPP, najnowsze dane właściwie niczego nie zmieniają" - powiedział.
"Istnieje potrzeba dalszego zacieśniania polityki pieniężnej. Im szybsze będzie działanie Rady, tym lepiej" - dodał.
=======================================================
DARIUSZ FILAR - 16.9. - PAP
Przyjęcie euro będzie wymagało trwałego spełnienia kryterium inflacyjnego, za co odpowiedzialna będzie RPP - zwraca uwagę Dariusz Filar, członek RPP.
"Jeżeli rząd ma program przyjęcia euro, to na Radzie ciąży wykonanie jej podstawowego zadania, czyli sprowadzenia inflacji do celu inflacji 2,5 proc., dlatego że cel inflacyjny jest zgodny ze spełnieniem kryterium z Maastricht" - powiedział.
"Jeżeli mamy przyjąć euro, siłą rzeczy kryterium to będziemy musieli spełniać i to nie na takiej zasadzie, że się po kryterium +ślizgamy+, tylko musi to być solidne i trwałe spełnienie tego wymogu" - dodał.
=======================================================
MARIAN NOGA - 16.9 - RZECZPOSPOLITA
Nadal jesteśmy w fazie zacieśniania polityki pieniężnej. Niezbędna jest jeszcze jedna podwyżka o 25 pb - powiedział Marian Noga, członek Rady Polityki Pieniężnej.
"Jeśli chcemy mieć 2,5 proc. inflację w połowie 2010 roku, to myślę, że jeszcze jedna podwyżka na poziomie 25 punktów bazowych jest niezbędna" - powiedział Noga we wtorkowym wywiadzie dla "Rzeczpospolitej".
=======================================================
JAN CZEKAJ - 15.9. - PAP
Do pełniejszej oceny trendów konieczne będzie zapoznanie się z październikową projekcją inflacji - ocenił Jan Czekaj, członek RPP.
"(...) Zobaczymy, co będzie się działo z produkcją, ze sprzedażą detaliczną i wtedy będziemy mogli coś więcej powiedzieć na temat tego, czy to jest objaw jakiegoś osłabienia wzrostu gospodarczego i osłabienia presji inflacyjnej" - powiedział PAP członek RPP.
"Ale to jest za wcześnie, będzie w październiku projekcja inflacyjna, wówczas będziemy wiedzieli więcej" - dodał.
=======================================================
JAN CZEKAJ - 15.9. - PAP
Zapowiedziane wejście do strefy euro w 2011 będzie wymagało reakcji polityki pieniężnej - uważa członek RPP Jan Czekaj.
"Zapowiedź przystąpienia do euro w 2011, o ile będzie materializowana, będzie wymagała pewnej reakcji polityki pieniężnej. (...) jest to bardzo istotny fakt, jeżeli rzeczywiście się potwierdzi, to oczywiście polityka pieniężna będzie musiała się w tym odnaleźć".
=======================================================
ANDRZEJ WOJTYNA - 11.9. - GAZETA PRAWNA
Jeszcze jedna podwyżka stóp procentowych w tym roku jest potrzebna. Obniżki zaś nie muszą być w roku 2009, być może będą możliwe dopiero w roku 2010 - uważa członek RPP Andrzej Wojtyna.
"Inflacja zbliża się do psychologicznego poziomu 5 proc., co jest dwukrotnością naszego celu. Ten moment jest dobry, by dać sygnał przedsiębiorcom i pracownikom, że czeka nas okres mniej pomyślnej koniunktury i nie ma uzasadnienia dla utrzymywania wysokiego tempa wzrostu płac. Takim sygnałem byłaby podwyżka stóp" - powiedział w wywiadzie dla "Gazety Prawnej" Wojtyna.
Jego zdaniem jedna podwyżka będzie wystarczająca.
"W momencie, gdy chcemy zadziałać w obszarze oczekiwań inflacyjnych, to by wystarczyło, a potem można byłoby poczekać na wyklarowanie sytuacji w gospodarce, także za granicą" - dodał.
=======================================================
HALINA WASILEWSKA-TRENKNER - 11.9. - PARKIET
Wejście do ERM2 w 2009 roku jest możliwe, jednak trzeba spełnić wiele wymogów. Także RPP musiałaby podnosić stopy procentowe, w kontekście spełnienia kryterium inflacyjnego - uważa Halina Wasilewska-Trenkner z RPP.
"(...) rząd musiałby podjąć dynamiczne i skoordynowane działania dotyczące zacieśnienia polityki fiskalnej. Budżet musiałby być bardziej zrównoważony od tego zaplanowanego na 2009 rok. Zacieśnienia wymagałaby także polityka stóp procentowych" - dodała.
=======================================================
DARIUSZ FILAR - 10.9. - DZIENNIK
W roku 2008 konieczne są jeszcze dwie podwyżki stóp procentowych, nie wykluczone natomiast, że RPP w przyszłym roku zacznie stopy obniżać - uważa Dariusz Filar, członek Rady Polityki Pieniężnej.
"Uważam, że w tej chwili niezbędne są jeszcze dwie podwyżki stopy procentowej, w sumie o 50 pkt bazowych" - napisał w "Dzienniku" członek Rady.
"Nie mogę jednak wykluczyć, że w przyszłym roku w obliczu obniżenia dynamiki wzrostu gospodarczego będą możliwe obniżki - takiego scenariusza wykluczyć nie można" - dodał.
=======================================================
STANISŁAW NIECKARZ - 4.9. - PAP
Dane, które napłyną w ciągu najbliższych dwóch miesięcy pozwolą ocenić, jak głęboki będzie spadek dynamiki wzrostu gospodarczego. Dopiero wówczas może być podjęta decyzja o podwyżkach lub obniżkach stóp procentowych - uważa Stanisław Nieckarz, członek Rady Polityki Pieniężnej.
"Dane najbliższych dwóch miesięcy powinny wprowadzić więcej jasności, a ponadto pozwolą ocenić, jak głęboki będzie spadek dynamiki rozwoju. Wówczas może być podjęta decyzja o podwyżkach lub obniżkach stóp procentowych" - powiedział w wywiadzie dla PAP Stanisław Nieckarz.
=======================================================
MIROSŁAW PIETREWICZ - 1.9. - PAP
Bardzo istotne znaczenie dla kolejnych decyzji Rady będzie miała październikowa projekcja inflacyjna. Należy pilnie obserwować i analizować trend zmian, które zachodzą - uważa Mirosław Pietrewicz, członek Rady Polityki Pieniężnej.
"Przede wszystkim musimy bardzo pilnie obserwować i analizować trend zmian, które zachodzą. Chodzi o to, czy będziemy mieli do czynienia z wyraźniejszym spadkiem inflacji, czy pewną stabilizacją na niestety dość wysokim poziomie" - powiedział PAP Pietrewicz.
Z decyzją o kolejnych ruchach w polityce pieniężnej należy, według członka rady, zaczekać do październikowej projekcji inflacyjnej.
"Dostarczy ona mocniejszej podstawy do wnioskowania na przyszłość. Byłbym ostrożny w zapowiadaniu w tej chwili jakichkolwiek ruchów odnoście stóp procentowych" - powiedział.
=======================================================
MARIAN NOGA - 1.9. - TVN CNBC
Stopa referencyjna na poziomie 6 proc. jest zbyt niska, żeby sprowadzić inflację do celu w średnim okresie, czyli do połowy 2010 roku - ocenia Marian Noga z Rady Polityki Pieniężnej.
"Cały czas inflacja jest pod kontrolą. Taki scenariusz przewidywaliśmy od ośmiu miesięcy. Jednak ważniejsze jest to, że trzeba inflację sprowadzić do celu. Jest pytanie, czy stopa referencyjna jest wystarczająca, żeby zrobić to w średnim okresie, czyli w ciągu ośmiu kwartałów. Moim zdaniem poziom 6 proc. jest za niski" - powiedział Noga w TVN CNBC.
"Kiedy należy dokonać podwyżki - co do tego trwa spór. Uważam, że powinno to nastąpić jak najszybciej. Nie możemy dopuścić do efektów drugiej rundy" - dodał Noga.
=======================================================
JAN CZEKAJ - 29.8. - PAP
Kolejne podwyżki stóp procentowych nie są wykluczone, jednak do pełniejszej oceny perspektyw kształtowania się inflacji w przyszłym okresie konieczne będzie poznanie kolejnych danych napływających z gospodarki - ocenia Jan Czekaj z RPP.
"Nie wykluczamy tego (kolejnych podwyżek stóp - PAP), natomiast nie mogę powiedzieć czy lub kiedy nastąpi podwyżka stóp. Wzrost gospodarczy trzyma się mocno. Inflacja jest wysoka. W związku z tym być może dla powrotu inflacji do celu będzie potrzebna jeszcze podwyżka stóp procentowych. Natomiast gdyby rada była przekonana, że jest ona konieczna, to stopy zostałyby już podniesione" - powiedział Czekaj.
=======================================================
DARIUSZ FILAR - 29.8. - GAZETA WYBORCZA
Zdaniem członka Rady Polityki Pieniężnej Dariusza Filara, cykl zacieśniania polityki pieniężnej powinien być kontynuowany. Polska polityka monetarna, według Filara, nie wygląda na szczególnie restrykcyjną.
"(A to - PAP) Raczej każe myśleć o kontynuowaniu cyklu zacieśniania polityki monetarnej niż o jego zakończeniu" - napisał członek RPP w artykule w piątkowej "Gazecie Wyborczej".
=======================================================
ANDRZEJ SŁAWIŃSKI - 28.8. - TOK FM
Dalsze decyzje RPP są zależne od rozwoju sytuacji w eurolandzie i składowych polskiego PKB - powiedział w radiu Tok FM Andrzej Sławiński z RPP.
"Taka rzecz może się zdarzyć, ale wydaje mi się, że bilans czynników ryzyka będzie w istotnym stopniu zależał od tego, co zdarzy się w gospodarce strefy euro" - powiedział Sławiński, pytany czy konieczne są dalsze podwyżki stóp.
"Także sytuacja w gospodarce Polski jest rzeczą do analizy. Dane o PKB będą jutro i ważna będzie jego struktura. Jeśli tempo wzrostu konsumpcji będzie takie jak w poprzednich kwartałach to będzie z punktu widzenia RPP korzystne" - dodał.
=======================================================
HALINA WASILEWSKA-TRENKNER - 28.8. - BLOOMBERG
RPP powinna podnieść stopy jeszcze raz w tym roku, gdyż presja inflacyjna trwa - powiedziała Halina Wasilewska-Trenkner w wywiadzie dla Bloomberga.
"Nie możemy oczekiwać powrotu inflacji do celu szybko i nie możemy czekać aż spowolnienie gospodarcze załatwi problem za nas" - powiedziała.
=======================================================
MARIAN NOGA - 28.8. - TVN CNBC
Rada Polityki Pieniężnej jest ciągle w fazie zacieśniania polityki monetarnej. W najbliższym czasie powinna nastąpić jeszcze jedna podwyżka - ocenia Marian Noga z RPP.
"Rada jest ciągle w fazie zacieśniania polityki pieniężnej. Jeszcze jeden krok w tym kierunku jest potrzebny. Według mnie należy zrobić to możliwie szybko" - powiedział Noga w TVN CNBC
=======================================================
JAN CZEKAJ - 28.8. - TVN CNBC
Zgodnie z komunikatem po posiedzeniu RPP, cykl zacieśniania polityki pieniężnej nie jest jeszcze zakończony - zaznacza Jan Czekaj, członek RPP.
"Rada stoi na stanowisku, że utrzymywanie się inflacji powyżej celu inflacyjnego jest bardziej prawdopodobne. By sprowadzić inflację do celu nie wykluczamy zacieśniania polityki pieniężnej, tak jak podaliśmy w komunikacie po posiedzeniu" - powiedział członek RPP.
=======================================================
DARIUSZ FILAR - 27.8. - PAP
Gorsze wyniki polskiej gospodarki pomimo tego, że w sierpniu powstrzymały RPP przed kolejną podwyżką, to nie przesądzają, że takich ruchów nie będzie w najbliższej przyszłości - uważa Dariusz Filar, członek RPP.
"Nie przesądzałbym, że prawdopodobieństwo podwyżek stóp osłabło po ostatnich danych dlatego, że wyraźne jest odwołanie się Rady w komunikacie do następnych informacji. Należy na to patrzeć w ten sposób, że będą to dane publikowane przez europejskie urzędy statystyczne, jak i GUS. Równocześnie jako istotną daną dla RPP traktować należy październikową projekcję, która uwzględni nowe dane o europejskim wzroście" - powiedział.(PAP)
jba/ osz/