Trwa ładowanie...
d3vb8qh

Zestawienie wypowiedzi członków RPP od ostatniego posiedzenia

Wypowiedzi członków Rady Polityki
Pieniężnej od ostatniego posiedzenia w lipcu..

d3vb8qh
d3vb8qh

Poniżej wypowiedzi członków Rady Polityki Pieniężnej od ostatniego posiedzenia w lipcu.

STANISŁAW OWSIAK - 20.8.- GAZETA PRAWNA

Inflacja w sierpniu może okazać się niższa od oczekiwań ekonomistów dzięki korzystnej sytuacji na rynku ropy oraz dzięki taniejącej żywności. Tempo wzrostu cen, które osiąga obecnie maksymalne poziomy, powinno zacząć spadać, co w połączeniu z nadchodzącym spowolnieniem gospodarczym zmniejsza prawdopodobieństwo kolejnych podwyżek stóp procentowych - uważa Stanisław Owsiak, członek RPP.

"Inflację nadal pchają do góry rosnące ceny nośników energii. Tu raczej nie ma zaskoczenia, choć warto zwrócić uwagę, że korzystnie zaczęła wyglądać sytuacja na rynku ropy, choć nie wiadomo jak długo to potrwa. Myślę, że inflacja w sierpniu może okazać się niższa od oczekiwań ekonomistów właśnie dzięki cenom ropy, a także taniejącej żywności. Wygląda na to, że jesteśmy w okolicy maksymalnych poziomów inflacji, teraz czeka nas spadek tempa wzrostu cen" - powiedział w wywiadzie dla Gazety Prawnej Stanisław Owsiak, członek RPP.

d3vb8qh

=======================================================

ANDRZEJ WOJTYNA - 19.8.- PAP

Na razie nie ma dostatecznych argumentów przemawiających za opóźnieniem podwyżek stóp procentowych. Gospodarka, pomimo wcześniejszych obaw, silnie nie wyhamowuje, nie widać także oznak odwrócenia tendencji na rynku pracy - uważa Andrzej Wojtyna, członek RPP.

"Na razie nie widzę przekonujących argumentów, które przemawiałyby za odsuwaniem podwyżki stóp procentowych. Raczej skłaniałbym się ku poglądowi, że należy podnosić stopy biorąc pod uwagę to, że na rynku nie ma wyraźnych oznak mogących świadczyć o odwróceniu trendu na rynku pracy oraz symptomów sugerujących, że przed nami jest dość znaczne wyhamowanie tempa wzrostu PKB. Podkreślam jednak, że jeszcze czekamy na dane dotyczące sprzedaży detalicznej i produkcji" - powiedział PAP Wojtyna.

d3vb8qh

=======================================================

DARIUSZ FILAR - 19.8. - PULS BIZNESU

Dla obniżenia inflacji bazowej netto konieczne są jedna lub dwie podwyżki stóp procentowych - uważa członek Rady Polityki Pieniężnej Dariusz Filar.

"Skuteczne wyhamowanie wzrostu inflacji bazowej, a następnie jej obniżenie mogłoby się dokonać dzięki jednej lub dwóm podwyżkom i lepiej, żeby zostały wprowadzone szybciej niż później" - uważa Filar w rozmowie z Pulsem Biznesu.

d3vb8qh

========================================================

HALINA WASILEWSKA-TRENKER - 19.8.- PAP

Rada Polityki Pieniężnej nie powinna patrzeć bezczynnie na napływające dane statystyczne, które potwierdzają utrzymującą się presję inflacyjną. Obok danych o płacach, istotne będą dane o produkcji - ocenia Halina Wasilewska-Trenkner, członek RPP.

"Moim zdaniem, w świetle tego co się dzieje, potrzebna będzie jeszcze podwyżka stóp procentowych. Jednak ciągle brakuje nam pewnych informacji, które pozwolą ocenić najlepszy termin podjęcia takiej decyzji, chociażby danych o produkcji przemysłowej. Są one potrzebne do tego, by orzec czy mamy już do czynienia ze spowolnieniem gospodarczym oraz określić jego skalę" - powiedziała PAP Wasilewska-Trenkner.

d3vb8qh

========================================================

JAN CZEKAJ - 18.8. - TVN CNBC

Członek RPP Jan Czekaj powiedział, że w świetle obecnie dostępnych danych z RPP zaleca obserwację sytuacji, gdyż obecnie nie wiadomo, jaką decyzję może podjąć Rada.

"Musimy szczególnie obserwować napływające dane. Dzisiaj na razie trudno stwierdzić, jakie decyzje podejmie RPP" - powiedział w TVN CNBC.

"Moim zdaniem będą istotne dane o produkcji przemysłowej, również te dotyczące sprzedaży detalicznej. To będą te dane, które będą nam częściowo pokazywać, co może dziać się z PKB za III kwartał. Istotne będą także dane, które pokażą jak rozwijała się gospodarka w II kwartale. To co przestawi GUS odnoście PKB w II kw. będzie także bardzo istotne. Dodatkowo w październiku poznamy nową projekcję. Ten kompleks czynników będzie rzutował na przyszłe decyzje" - powiedział Czekaj.HALINA WASILEWSKA-TRENKNER - 14.8. - PULS BIZNESU

d3vb8qh

Cykl zacieśniania polityki pieniężnej jeszcze się nie skończył. Plan wydatków resortów w 2009 roku będzie miał duże znaczenie dla decyzji RPP - poinformowała Halina Wasilewska-Trenkner, członek Rady Polityki Pieniężnej.

"Potrzeba tyle podwyżek, aby zacieśnianie polityki monetarnej było skuteczne. Czy jedna wystarczy? Trudno powiedzieć. Nie wiadomo jeszcze, jakie skutki przyniosły dotychczasowe podwyżki stóp" - powiedziała w wywiadzie dla czwartkowego "Pulsu Biznesu".

==========================================================

d3vb8qh

DARIUSZ FILAR - 13.8.- TOK FM

Jedna lub dwie podwyżki stóp powinny wystarczyć, by w przyszłym roku sprowadzić inflację bazową w dół - uważa Dariusz Filar, członek RPP.

Powtórzył, że spodziewa się szczytu inflacji w sierpniu, w okolicach 5 proc. Potem już wskaźnik CPI powinien spadać.

Filar uważa, że kluczowy dla kształtowania polityki pieniężnej jest poziom inflacji bazowej.

"Dla mnie najistotniejszy jest wskaźnik inflacji bazowej "nowej". (...) Patrzę na nią, bo to co dzieje się z żywnością i paliwami, to coś w rodzaju +letniej burzy+, czyli przychodzi i dokucza nam, ale przechodzi" - powiedział Filar w radiu TOK FM.

==========================================================

STANISŁAW OWSIAK -13.8.- PAP

Dane o inflacji w lipcu nie są zaskakujące. Ważne jest to, że inflacja już nie przyspiesza. RPP powinna zachować dużą rozwagę w prowadzeniu polityki monetarnej. Zauważalne są skutki zacieśniania polityki pieniężnej przez RPP, czyli serii podwyżek stóp procentowych z 4,00 do 6,00 proc. - ocenił Stanisław Owsiak, członek RPP.

"Sytuacja wymaga uważnej obserwacji gospodarki krajowej i otoczenia. Obserwujemy niepokojący nadal wzrost wynagrodzeń z jednej strony, i powiększający się deficyt na rachunku obrotów bieżących z drugiej strony" - powiedział w rozmowie z PAP Stanisław Owsiak, członek RPP.

=============================================================

STANISŁAW NIECKARZ - 13.8. - GAZETA PRAWNA

Pożądany jest obecnie okres co najmniej stabilizacji stóp procentowych - powiedział w środę Stanisław Nieckarz, członek RPP.

"Mocny przewartościowany złoty w krótkim okresie hamuje wzrost inflacji, ale w średnim okresie osłabia konkurencyjność naszej gospodarki. Przyczynia się do narastania deficytu na rachunku bieżącym, co w przyszłości może doprowadzić do załamania kursu złotego ze wszystkimi ujemnymi konsekwencjami dla stabilizowania inflacji. Uwzględniając dodatkowo to, co robią inne banki, pożądany jest obecnie okres co najmniej stabilizacji stóp procentowych" - powiedział Nieckarz w komentarzu dla "Gazety Prawnej"

==============================================================

HALINA WASILEWSKA-TRENKNER - 12.8.- RZECZPOSPOLITA

Członek RPP Halina Wasilewska-Trenkner w rozmowie z Rzeczpospolitą powiedziała, że jest mniej pewne czy podwyżki stóp są konieczne w świetle spadających cen surowców.

"Moim zdaniem nie obejdzie się bez korekty zacieśniającej politykę pieniężną. Jednak muszę przyznać, że jestem już mniej pewna tego niż jeszcze miesiąc temu. Głównym powodem wahania jest to co dzieje się na świecie z cenami ropy i innych surowców" - powiedziała.

================================================================

STANISŁAW NIECKARZ - 1.8.- PAP

Potrzebna jest chwilowa, trwająca co najmniej przez trzy najbliższe miesiące, stabilizacja parametrów polityki pieniężnej - ocenia Stanisław Nieckarz, członek Rady Polityki Pieniężnej.

"Po dotychczasowym cyklu ośmiu podwyżek stóp procentowych oraz uwzględniając szybkie tempo aprecjacji złotego indeks restrykcyjności polityki pieniężnej wywindował się na bardzo wysoki poziom, zagrażający potencjalnie równowadze zewnętrznej" - powiedział w rozmowie z PAP Nieckarz.(PAP)

kba/ gor/

d3vb8qh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vb8qh