Trwa ładowanie...
d3ycqs8

Zestawienie wypowiedzi członków RPP od ostatniego posiedzenia

...

d3ycqs8
d3ycqs8

02.12. Warszawa (PAP) - Poniżej wypowiedzi członków Rady Polityki Pieniężnej od ostatniego posiedzenia w listopadzie.

ELŻBIETA CHOJNA-DUCH - 29.11 - PAP

"W bazowym scenariuszu, przy stabilnej sytuacji gospodarczej i na rynkach finansowych, możliwe byłoby przedłużenie okresu +forward guidance+ i stabilności polityki pieniężnej na dłuższy okres niż do połowy 2014 roku".

"Przy takim tempie ożywienia i odbiciu w sferze inwestycji w przyszłym roku dynamika wzrostu PKB powinna się zbliżyć do 3 proc. Jednak nie będzie to rodziło napięć inflacyjnych, a tym bardziej presji inflacyjnej".

d3ycqs8

====================================================

ANNA ZIELIŃSKA-GŁĘBOCKA - 29.11 - TVN CNBC

"Niewykluczone, że III kwartał (2014 - PAP) to też będzie taki okres, kiedy będzie można jeszcze swobodnie utrzymać tę stabilność stóp procentowych. Pytanie, co się będzie działo w IV kwartale? Ale sądzę, że III kwartał jest bardzo prawdopodobny, jeśli chodzi o możliwość przedłużenia tej naszej stabilizacji stóp".

====================================================

d3ycqs8

MAREK BELKA - 28.11 - DZIENNIKARZOM

"Dane (makro - PAP) są niezłe, gospodarka wraca na normalne dla siebie tory. Nie trapią jej jakieś bardzo istotne nierównowagi. Nie musimy uciekać się do jakichś rozpaczliwych działań. Prowadzimy w miarę normalną politykę gospodarczą".

====================================================

JAN WINIECKI - 27.11 - DZIENNIKARZOM

"Moim zdaniem to jest realna sytuacja (wzrost PKB ok. 3 proc. w '14). Nad nami jest ten sufit w postaci sytuacji gospodarczej w strefie euro, która rosła na poziomie 1 proc. w ostatniej dekadzie. 3 proc. plus wzrostu to jest średnio najwyżej, co możemy osiągnąć do końca tej dekady".

d3ycqs8

====================================================

ANDRZEJ BRATKOWSKI - 25.11 - RADIO PiN

"Oczywiście trudno powiedzieć z całą pewnością (kiedy dojdzie do podwyżek stóp proc. - PAP). Ja sądzę, że bardziej prawdopodobny jest IV kwartał niż III kwartał ('14 - PAP). Chciałbym bardzo się mylić, tzn., że sytuacja gospodarcza na tyle się poprawiła, żeby uznać, że już w III kw. są potrzebne podwyżki".

"Wzrost gospodarczy poniżej 3 proc. w dalszym ciągu nie stwarza żadnej presji inflacyjnej. A tu jeszcze mamy taką strukturę tego wzrostu: głównie eksport, później sądzę, że dołączą inwestycje, a popyt konsumpcyjny dopiero na końcu. To jest wzrost szczególnie przyjazny dla niskiej inflacji".

d3ycqs8

"Jeśli chodzi o przyszły rok pod koniec roku możliwe jest osiągnięcie, w IV kwartale 3 proc. wzrostu PKB, ale w skali całego roku raczej jeszcze nie".

====================================================

ANDRZEJ BRATKOWSKI - 25.11 - RADIO PiN

"Gdybyśmy teraz obniżyli stopy, to one zaczęłyby mieć poważniejszy wpływ na gospodarkę w 2015 roku, kiedy wzrost będzie już całkiem silny i nie miałoby to większego sensu. Poza tym byłoby to mało przejrzyste, gdybyśmy teraz dalej obniżali stopy procentowe".

d3ycqs8

"Wydaje się, że jedynym powodem dla którego można by obniżać stopy procentowe byłoby bardzo silne wzmocnienie złotego, które mogłoby przeszkodzić w ożywieniu gospodarczym".

====================================================

JAN WINIECKI - 21.11 - TVN CNBC

O obniżce stóp EBC:

"To jest raczej oznaka tego, że EBC jest intelektualnie pozbawiony jakichkolwiek pomysłów i na takiej zasadzie jak nie wiemy, co zrobić, to obetnijmy stopy, bo do tej pory żeśmy je obcinali. To jest po prostu bezradność intelektualna".

d3ycqs8

Pytany, czy nie jest to znak dla RPP, aby dostosować stopy NBP: "Dla mnie na pewno nie".

"Na razie nie widzę żadnych powodów, a w każdym razie nie widzę powodów do dalszego obniżania stóp. Do podnoszenia na pewno jeszcze nie".

====================================================

MAREK BELKA - 18.11 - OBSERWATORFINANSOWY.PL

"Nie ma najmniejszego powodu sądzić, że w ciągu najbliższego pół roku, a prawdopodobnie dłużej, nastąpi cokolwiek, co mogłoby istotnie zmienić przebieg zjawisk gospodarczych określony w listopadowej projekcji inflacji i PKB. Jak świat będzie się na nas walił to oczywiście zareagujemy. Dziś nie ma powodu aby o tym myśleć, a ważne było wysłanie do rynku mocnego sygnału, że stopy nie będą zmieniane. I żeby nie próbowano nas namawiać do ich zmiany, także w dół".

====================================================

ADAM GLAPIŃSKI - 14.11 - DZIENNIKARZOM

"Mamy komunikat, że stopy powinny pozostać bez zmian do połowy przyszłego roku. Ja w dalszym ciągu uważam, że można ustabilizować stopy na niezmienionym poziomie do końca 2014 roku, jako dobra kotwica dla oczekiwań rynków finansowych, nawet jeśli będą bardziej optymistyczne prognozy. Taki spokój się przyda, żeby ten impuls prowzrostowy był istotny".

"Mamy do czynienia z procesem testowania historycznie najniższych stóp procentowych. Wbrew wcześniejszym obawom na razie nie widać negatywnych skutków niskich stóp. Stąd jestem skłonny dalej testować te poziomy".

"Wzrost PKB w III kw. to nie jest jeszcze nic radykalnego. To musi potrwać kilka kwartałów".

====================================================

ELŻBIETA CHOJNA-DUCH - 14.11 - TVN CNBC

"Ciągle wzrost jest poniżej potencjału. Miejmy nadzieję, że w I kwartale 2014 będzie wzrost intensywniejszy, ten wskaźnik wyraźnie idzie do góry. W I kwartale na pewno będzie powyżej 2,0 proc. I około 3,0 proc. w całym 2014 roku. Chyba, że zdarzy się coś niespodziewanego w jedną i drugą stronę".

O stopach procentowych:

"Stabilizacja, zgodnie z tym, co mówił pan prezes, do połowy 2014 roku. Jest to taki konsensus ogólnorynkowy".

====================================================

ANNA ZIELIŃSKA-GŁĘBOCKA - 12.11 - PAP

"Nie widzę takiego ryzyka (konieczności weryfikacji stanowiska RPP o utrzymaniu stóp bez zmian co najmniej do końca pierwszego półrocza '14 - PAP). Oczywiście nigdy nie powiem, że to jest 100 proc. pewności. Zawsze jest jakiś obszar niepewności. Ale na razie nie widać takich zagrożeń. To co podkreślamy - informacja dotycząca stabilizacji stóp procentowych powinna mieć duże znaczenie, zwłaszcza dla małych i średnich firm, które są uzależnione od kredytu, bo będą wiedziały, jakie będą koszty. Myślę, że to ułatwi także prowadzenie polityki bankom. Powinna to być ważna funkcja stabilizująca".

"Na razie to jest +gdybanie+. Za wcześnie na takie spekulacje (o ruchach RPP w drugim półroczu '14). Mamy jeszcze 2013 rok. To co uzgodniliśmy - nie było tu specjalnych kontrowersji. Pierwsze półrocze 2014 roku powinno być okresem stabilizacji stóp. Co dalej, zobaczymy. Marcowa projekcja pokaże, czy trendy w gospodarce będą kontynuowane. Bierzemy pod uwagę średni okres, który wynosi 24 miesiące. Tym się kierujemy. Na razie nic się nie dzieje niepokojącego na świecie. Ożywienie nie jest gwałtowne, zarówno w USA jak i w Europie. Widać pewną poprawę, ale następuje to bardzo powoli. Nie wiadomo, jak to się rozwinie. Perspektywy dla wzrostu gospodarczego są, zagrożeń inflacyjnych na razie nie ma".

====================================================

MAREK BELKA - 6.11 - KONFERENCJA PO POSIEDZENIU RPP

"Co nas do tego skłoniło (zapowiedź RPP dot. utrzymania stóp bez zmian co najmniej do końca pierwszego półrocza 2014 - PAP)? Zarówno dane statystyczne, które przychodzą co miesiąc, jak i prognoza, która wprawdzie jest nieco bardziej optymistyczna, ale nie zapowiada pojawienia się istotniejszych napięć inflacyjnych. A poza tym (...) nie zapowiada nawet osiągnięcia celu inflacyjnego do końca projekcji".

"Mogę powiedzieć, że w kwestii takiego sformułowania i najważniejsze - zapowiedzi utrzymania stóp na niezmienionym poziomie co najmniej do końca pierwszego półrocza - to zostało zaakceptowane przez wszystkich (członków RPP - PAP)".

"To nie jest bezwarunkowe, ale brzmi jak bezwarunkowa obietnica. Tego rodzaju mocna zapowiedź jest według nas czynnikiem stabilizującym sytuację gospodarczą, zarówno z punktu widzenia inwestorów, konsumentów (...), ale także stabilizuje rynki finansowe. Wydaje nam się, że jest dużo korzyści, dużo pozytywnych konsekwencji takiej mocnej zapowiedzi. (...) Naprawdę trudno sobie wyobrazić, żeby w najbliższych miesiącach, w ciągu pół roku, nastąpiło coś takiego, co by mogło zmienić przekonanie Rady".

"Uważam, że sytuacja jest na tyle stabilna, wielkości gospodarcze zmieniają się na tyle powoli, na szczęście w dobrym kierunku, że w gruncie rzeczy ryzyko, które my popełniamy dając taką mocną zapowiedź jest niewielkie, a korzyści dla stabilności rynku, oczekiwań inwestorów, są znaczące".

"Będziemy na ten temat dyskutować, będziemy nad tym pracować, (...) aby powiedzieć, co będzie takim symptomem zmian w gospodarce, które to symptomy mogłyby zmienić nasze postrzeganie gospodarki".

"Nie sądzę, żeby obniżka stóp proc. EBC miała jakieś radyklane konsekwencje destabilizujące polski rynek finansowy. Nie sądzę także, że będzie miała jakiś istotniejszy wpływ na gospodarki strefy euro. Jedyne, czego można się spodziewać, to pewnego osłabienia euro. Ale to trzymamy kciuki".(PAP)

jba/ asa/

d3ycqs8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ycqs8