Zgoda KE na przejęcie fabryki Della w Łodzi przez Foxconn
Komisja Europejska dała we wtorek zielone światło dla przejęcia łódzkiej fabryki amerykańskiego Della przez tajwańską firmę Foxconn. Nowy właściciel ma tam kontynuować produkcję sprzętu komputerowego dla Della.
Przed wydaniem zgody na transakcję, Komisja Europejska upewniła się, że nie zakłóci ona znacząco skutecznej konkurencji w Europejskim Obszarze Gospodarczym ani w żadnej jego istotnej części.
"Sporządzona przez Komisję analiza planowanej transakcji wykazała, że działalność spółki Foxconn i polskiej spółki zależnej w zakresie montażu sprzętu elektronicznego nie nakłada się w takim stopniu, aby transakcja doprowadziła do znaczącego wzmocnienia pozycji konkurencyjnej spółki przejmującej. Ponadto Komisja stwierdziła, że po transakcji spółka Foxconn będzie miała nadal kilku rzeczywistych konkurentów. Przeprowadzone przez Komisję badanie rynku potwierdziło także, że możliwości produkcyjne na rynku usług zewnętrznego montażu nie są ograniczone, możliwe jest wejście na rynek podmiotów działających na rynkach sąsiednich, zaś producenci oryginalnego sprzętu mają silną pozycję negocjacyjną w kontaktach z dostawcami usług zewnętrznego montażu" - głosi komunikat KE.
Istniejący od lat 70. Foxconn świadczy na rzecz producentów oryginalnego sprzętu usługi zewnętrznego montażu produktów, takich jak komputery, telefony komórkowe czy telewizory w wielu krajach świata. Poza Dellem pracuje dla tak wielkich spółek jak Apple, Intel, Hewlett-Packard, Sony, Nintendo, Microsoft, Motorola.
Zatrudniającą 1900 pracowników fabrykę komputerów Dell w Łodzi uruchomiono w listopadzie 2007 r.. Koszt całej inwestycji wyniósł niemal 190 mln euro. Był to drugi - po Irlandii - zakład Della w Europie. We wrześniu ub.r. Komisja Europejska zatwierdziła pomoc w wysokości 54,5 mln euro, którą władze polskie przyznały spółce Dell Products Poland na rozwój produkcji komputerów w Łodzi i około 3 tys. nowych miejsc pracy.
Pomoc dla Della w Polsce wzbudziła spore kontrowersje w Irlandii, bowiem na początku 2009 r. koncern poinformował o przeniesieniu produkcji komputerów z irlandzkiego Limerick m.in. do Łodzi.